Redakcja Polska

Dziewiąty pakiet sankcji UE wobec Rosji ostatecznie zatwierdzony

16.12.2022 15:11
Dziewiąty pakiet unijnych sankcji wobec Rosji został ostatecznie zatwierdzony. Restrykcje powinny wejść w życie jeszcze dziś z chwilą ich publikacji w unijnym Dzienniku Urzędowym. Wczoraj sankcje uzgodnili ambasadorowie krajów członkowskich na nadzwyczajnym spotkaniu w Brukseli w porozumieniu z europejskimi przywódcami, którzy w tym samym czasie rozmawiali na szczycie w belgijskiej stolicy. Zatwierdzenie dziewiątego pakietu sankcji z zadowoleniem przyjęła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Jednak jak się okazuje, możliwości odmrażania majątków oligarchów zostały bardzo ograniczone.
Możliwości odmrażania majątków rosyjskich oligarchów-udziałowców firm nawozowych, którzy zostali objęci unijnymi sankcjami, są bardzo ograniczone
Możliwości odmrażania majątków rosyjskich oligarchów-udziałowców firm nawozowych, którzy zostali objęci unijnymi sankcjami, są bardzo ograniczoneShutterstock/Alexandros Michailidis

"Pakiet sankcyjny koncentruje się na technologiach i finansach, by doprowadzić do wykolejenia rosyjskiej gospodarki i machiny wojennej"- napisała na Twitterze szefowa Komisji Europejskiej. Wiceprzewodniczący Komisji Valdis Dombrovskis dodał, że restrykcje rozszerzają ograniczenia eksportowe dotyczące towarów podwójnego zastosowania, zmniejszając zdolność Rosji do prowadzenia nielegalnej wojny i produkcji nowej broni. Chodzi o sankcje, obejmujące chemikalia, sprzęt informatyczny, drony i silniki do dronów, oraz elektronikę.

Ponadto Unia wprowadza zakaz inwestycji w rosyjski przemysł wydobywczy, także zakaz świadczenia usług w kolejnych dziedzinach, miedzy innymi w reklamie.

Na czarną listę wpisanych zostało około dwustu osób i firm, których majątki zostaną w Europie zamrożone. Są wśród nich osoby odpowiedzialne za porywanie ukraińskich dzieci i przymusowe adopcje w Rosji, oraz te, które kradły ukraińskie zboże.

Możliwości odmrażania majątków oligarchów bardzo ograniczone

Jednak jak wynika z dokumentu, do którego dotarła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, możliwości odmrażania majątków rosyjskich oligarchów-udziałowców firm nawozowych, którzy zostali objęci unijnymi sankcjami, są bardzo ograniczone. Dokument został dołączony do dziewiątego pakietu na żądanie Belgii, Francji i Holandii. Domagały się one usunięcia oligarchów z list sankcyjnych i tym samym odmrożenia ich majątków, powołując się na kwestie bezpieczeństwa żywnościowego. Tłumaczyły, że nawozy utknęły w unijnych portach a potrzebne są w Afryce.

Na złagodzenie sankcji i wykreślania oligarchów nie chciały się zgodzić Polska i Litwa. Tłumaczyły, że taką lukę będą wykorzystywać inni oligarchowie, wystarczy, że wykupią udziały w jakichś firmach nawozowych. Ostatecznie ustalono, że możliwości wykreślania z listy i odmrażania majątków będą obwarowane kilkoma warunkami. Przede wszystkim dotyczyć to ma wyłącznie tych oligarchów, którzy przed wejściem w życie dziewiątego pakietu sankcji już zajmowali się czy to produkcją, czy handlem nawozami.

Ponadto nie będzie ogólnego zezwolenia na odmrażanie majątków przez kraje członkowskie wszystkim oligarchom z sektora rolnego. "Decyzje będą podejmowane na podstawie indywidualnej oceny każdego przypadku" - zapisano w dokumencie. Zatem każde odmrożenie majątku będzie wymagało osobnej autoryzacji. Także za każdym razem kraje, które będą chciały odmrozić majątki jakiegoś oligarchy, będą musiały to szczegółowo uzasadnić, przesłać odpowiednie dokumenty Komisji Europejskiej i poinformować pozostałe państwa.

Komisja ma także monitorować sytuację, sprawdzać, co dzieje się z odmrażanymi majątkami i co pół roku informować wszystkie kraje członkowskie. Co ważne, te wyjątki dotyczą tylko dziewiątego pakietu sankcji wobec Rosji, a zatem nie będą miały zastosowania do restrykcji obejmujących Białoruś i zakazu importu nawozów potasowych.


IAR/dad

Reuters: rosyjskie drony Orłan-10 są produkowane dzięki dostawom podzespołów z krajów zachodnich

16.12.2022 13:46
Wykorzystywane w wojnie z Ukrainą rosyjskie drony Orłan-10 są produkowane dzięki importowi podzespołów z krajów zachodnich; omijające sankcje łańcuchy dostaw tworzą podmioty zarejestrowane m.in. w USA i Hongkongu - wynika z analizy agencji Reutera, rosyjskiego niezależnego portalu Ważnyje Istorii i brytyjskiego think tanku Royal United Services Institute (RUSI).

Niemieckie Patrioty w Polsce. Andrzej Duda w Berlinie: to bardzo ważny gest sojuszniczy

16.12.2022 21:00
Decyzję o wysłaniu do Polski niemieckich baterii Patriot odbieramy jako bardzo ważny gest sojuszniczy w ramach NATO i w relacjach pomiędzy narodem Polskim i Niemieckim - powiedział w poniedziałek po spotkaniu z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem prezydent Andrzej Duda. 

Szynkowski vel Sęk: mam dokument, potwierdzający, że KPO zostanie odblokowane, jeśli przyjmiemy nowelę SN

16.12.2022 14:10
Minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk poinformował w piątek, że dysponuje dokumentem potwierdzającym, że środki z KPO zostaną odblokowane, jeśli zostanie przyjęty projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.