Redakcja Polska

Dostawa czołgów Abrams zatwierdzona. Szef MON: wzmacniamy pancerną pięść wojska

04.01.2023 14:43
Nowe czołgi Abrams to "wzmocnienie wojska i silny element odstraszania agresora" - podkreślił w środę minister obrony narodowej, wicepremier Mariusz Błaszczak. - Już w tym roku pierwsze egzemplarze trafią do Wojska Polskiego - zaznaczył. Szef MON zatwierdził umowę na dostawę 116 czołgów M1A1 ABRAMS do Polski.
Szef MON Mariusz Błaszczak podpisał umowę na dostawękolejnych czołgów Abrams
Szef MON Mariusz Błaszczak podpisał umowę na dostawę kolejnych czołgów AbramsTwitter/@MON_GOV_PL

- Zatwierdziłem dziś umowę na pozyskanie 116 czołgów Abrams. Czołgi trafią tu do Wesołej i wzmocnią Wojsko Polskie - powiedział w Warszawie wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

- Wzmacniamy Wojsko Polskie, wzmacniamy pancerną pięść wojska. To duże wzmocnienie wojska i silny element odstraszania agresora. Już w tym roku pierwsze egzemplarze trafią do Wojska Polskiego - podkreślił szef MON.

Podziękował też za współpracę rządowi Stanów Zjednoczonych. - Nasi czołgiści już szkolą się na czołgach Abrams w Polsce. Dziękuję za silną wojskową współpracę. Służy ona Polsce i całej wschodniej flance - przypomniał.


- Umowa stanowi także o pozyskaniu wozów technicznych i pakietu wsparcia logistycznego. 116 czołgów - pierwsze egzemplarze już w tym roku. Jest to nasz wspólny polsko-amerykański sukces - wskazał wicepremier. Podkreślił, że współpraca Warszawy i Waszyngtonu jest "nakreślona w długiej perspektywie". - Wyrzutnie Patriot są już w Polsce. Oczekujemy na dostawy systemu HIMARS - zaznaczył Mariusz Błaszczak.

Nowe czołgi dla polskiej armii

Przedmiotem umowy zawartej ze stroną amerykańską jest dostawa 116 czołgów M1A1, które zostaną przystosowane do wymagań Sił Zbrojnych RP, wraz ze sprzętem towarzyszącym, obejmującym 12 wozów zabezpieczenia technicznego M88A2 HERCULES, 8 mostów towarzyszących M1074 JOINT ASSAULT BRIDGE, 6 wozów dowodzenia M577 i 26 warsztatów NG SECM na podwoziu HMMWV, a także pakietem szkoleniowym i logistycznym.

Kontrakt stanowi pierwszy etap realizacji projektu, który obejmuje również znaczącą liczbę nowoczesnych typów amunicji bojowej, a także amunicji szkolnej, zgodnie z zatwierdzonym przez Kongres Stanów Zjednoczonych maksymalnym zakresem zamówienia. Powyższe zamówienia, w tym na amunicję przeciwpancerną podkalibrową czy wielozadaniową amunicję programowalną, będą realizowane sukcesywnie.

Sprzęt i pakiet logistyczny

W skład pakietu logistycznego wchodzi zapas części zamiennych i eksploatacyjnych oraz sprzęt na potrzeby obsługi czołgów, a także mobilne kontenerowe warsztaty naprawy uzbrojenia i urządzenia diagnostyczne. Pakiet szkoleniowy obejmuje kompleksowe szkolenie instruktorów, załóg i personelu technicznego.

Pozyskiwane czołgi M1A1 ABRAMS wejdą na wyposażenie 18. Dywizji Zmechanizowanej, obok zakontraktowanych w kwietniu 2022 roku 250 najnowocześniejszych czołgów M1A2 SEP v.3 ABRAMS. Zostały one pozyskane za kwotę 4,75 mld USD wraz ze sprzętem towarzyszącym obejmującym 26 wozów zabezpieczenia technicznego M88A2 HERCULES i 17 mostów towarzyszących M1074 JOINT ASSAULT BRIDGE, a także pakietem szkoleniowym i logistycznym oraz zapasem amunicji.

Dostawy czołgów M1A2 SEP v.3 zostały przewidziane w latach 2025-2026. W miarę możliwości terminy dostaw pierwszych wozów zostaną przyspieszone. W 2022 r. na podstawie odrębnego porozumienia Armia Stanów Zjednoczonych przemieściła na terytorium Polski 28 czołgów M1A2 SEP v.2 ABRAMS wraz z instruktorami do szkolenia polskich załóg, w ramach Akademii Abrams, uruchomionej w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu.


(PAP) (PAP)

IAR/PolskieRadio24.pl/dad

Wawrzyk o polskich zakupach sprzętu wojskowego: nasze bezpieczeństwo to bezpieczeństwo NATO

07.12.2022 17:11
- Nasi partnerzy zdają sobie sprawę z tego, że Polska potrzebuje wsparcia, wyposażenia w nowoczesny sprzęt, bo sytuacja związana z polityką Rosji jest w regionie bardzo niepewna i wszyscy nas wspierają - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych, o decyzji USA ws. sprzedaży Polsce abramsów.

Abramsy wyznaczą granicę rosyjskiego imperializmu. Felieton Miłosza Manasterskiego

08.12.2022 17:01
Kiedy Emmanuel Macron i Olaf Scholz dzwonią na Kreml pogawędzić z Putinem, polski rząd na linii z Waszyngtonem, Londynem i Seulem zbroi polskie wojsko i zapewnia realne bezpieczeństwo Europie - pisze w najnowszym felietonie Miłosz Manasterski.