Redakcja Polska

Joe Biden zamierza odwiedzić Polskę przy okazji rocznicy inwazji Rosji na Ukrainę

07.02.2023 09:48
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zamierza w lutym odwiedzić Polskę przy okazji rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku - poinformowała w nocy z poniedziałku na wtorek amerykańska telewizja NBC News, powołując się na trzy niezależne źródła.
Biden ma przylecieć do Polski. Wiceszef MSZ: to pokazanie, że jesteśmy w tych sprawach najważniejszym sojusznikiem dla USA
Biden ma przylecieć do Polski. Wiceszef MSZ: to pokazanie, że jesteśmy w tych sprawach najważniejszym sojusznikiem dla USAPAP/EPA/ABIR SULTAN/POOL

Obecnie planuje się, że prezydent Biden przyjedzie do Polski pod koniec lutego. Źródła zaznaczyły, że podróż nie jest ostatecznie zatwierdzona, dopóki Biały Dom nie ogłosi jej oficjalnie, oraz że plany mogą się zmienić.

Już w styczniu NBC informowała, że amerykański przywódca zastanawia się nad wizytą w Europie, w tym najprawdopodobniej w Polsce. Źródła przekazywały wówczas, że Biały Dom rozważał, w jaki sposób Biden mógłby symbolicznie zaznaczyć rocznicę inwazji, aby zwrócić uwagę na wytrwałość Ukrainy w obliczu brutalnej rosyjskiej kampanii wojennej i podkreślić dalszą solidarność USA z narodem ukraińskim.

Przyjazd do Europy dałby Bidenowi możliwość wyrażenia po raz kolejny wagi jedności w sojuszu USA i Europy. Prezydent Stanów Zjednoczonych podkreślił jej znaczenie, gdy ogłosił pod koniec stycznia, że USA przekażą Ukrainie 31 czołgów Abrams. - Od dawna to mówiłem - Rosja oczekuje, że dojdzie między nami do rozłamu, że nie będziemy zjednoczeni. Ale jesteśmy całkowicie, na wskroś, kompletnie zjednoczeni - powiedział wówczas Biden.

Od początku rosyjskiej inwazji amerykańska administracja przekazała Ukrainie wsparcie wojskowe warte ponad 29 mld dolarów, jak poinformował w ubiegłym tygodniu departament obrony.


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Joe Biden Joe Biden w Polsce

Trzęsienie w Turcji. "Akcja będzie jedną z najtrudniejszych w historii grupy HUSAR"

06.02.2023 16:52
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej Andrzej Bartkowiak powiedział, że akcja w Turcji będzie jedną z najtrudniejszych w historii grupy HUSAR. Między godziną 16 a 17 do Turcji polecą polscy strażacy, aby pomóc w poszukiwaniu osób, które pozostają uwięzione pod gruzami na skutek trzęsienia ziemi.

Premier w "El Mundo": gdyby najsilniejsze państwa UE wsparły Ukrainę tak, jak Polska, wojny już by nie było

06.02.2023 17:50
"Gdyby najsilniejsze państwa europejskie udzielały pomocy na taką skalę jak Polska, to ta wojna już dawno by się skończyła" - stwierdził premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla hiszpańskiego dziennika "El Mundo". Jak podkreślił, wsparcie walczącej z rosyjską inwazją Ukrainy przez jej sojuszników nie może być doraźne, ale (powinno być) zwiększane, w taki sposób, aby powstrzymać agresora.

Polska gotowa przyjąć Micheila Saakaszwilego na leczenie, zbiera podpisy w UE pod apelem do władz Gruzji

06.02.2023 17:58
Polska jest gotowa przyjąć byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego na leczenie i zbiera w Unii Europejskiej podpisy pod apelem do władz w Tbilisi o jego zwolnienie - ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Micheil Saakaszwili, prezydent Gruzji w latach 2004-2013, odsiaduje wyrok sześciu lat więzienia za rzekome nadużycie władzy.