Redakcja Polska

Polska wśród ofiar dezinformacji i manipulacji Kremla. Jest unijny raport

07.02.2023 12:00
Polska wśród sześciu krajów, które były celem dezinformacji i manipulacji ze strony Rosji. Tak wynika z raportu przygotowanego przez Europejską Służbę Działań Zewnętrznych, czyli unijnego korpusu dyplomatycznego. Dokument, który widziała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, powstał na podstawie stu przykładów z jesieni ubiegłego roku. W raporcie mowa jest też o współpracy Rosji i Chin w działaniach dezinformacyjnych wymierzonych w Zachód.
Raport UE: Polska wśród 6 krajów, które były celem dezinformacji i manipulacji ze strony Rosji
Raport UE: Polska wśród 6 krajów, które były celem dezinformacji i manipulacji ze strony RosjiKonstantin Aksenov/ Shutterstock

Z raportu wynika, że głównym celem ataku rosyjskiej dezinformacji i manipulacji była Ukraina (chodziło o uzasadnienie inwazji), następnie Stany Zjednoczone, Mołdawia, Polska, Wielka Brytania i Niemcy. I choć od lat Rosja stosuje podręcznikowe przykłady manipulacji oraz ingerencji, by oczerniać, siać podziały i szukać poparcia dla swej imperialnej polityki, to tym razem unijni eksperci piszą o nowych taktykach stosowanych przez Rosję. Jedną z nich jest podszywanie się pod media czy osoby publiczne, by zwiększyć zasięg i sprawić, że dezinformacja będzie jeszcze bardziej uwiarygodniona.


W raporcie przygotowanym przez unijnych ekspertów pojawił się pochodzący z Polski przykład związany z rakietą, która w listopadzie spadła na wieś Przewodów. Na fałszywym profilu na Facebooku przewodniczącego Rady Miasta Lublin pojawił się wpis o ukraińskiej prowokacji. Kolejnym nowym elementem jest to, jak napisali unijni eksperci, że integralną częścią kampanii manipulacji i dezinformacji są rosyjskie konta dyplomatyczne w mediach społecznościowych. By trafić do większej liczby odbiorców, wykorzystywane są przede wszystkim zdjęcia i filmy wideo.
 

Dezinformacji i manipulacja nie ogranicza się do jednego języka. Treści są tłumaczone, a przekaz wzmacniany. Unijni eksperci znaleźli przykłady tłumaczenia na co najmniej 30 języków. Jeśli chodzi o współpracę Rosji i Chin dotyczącą kampanii dezinformacji i manipulacji to - jak zaznaczają unijni eksperci - nie ma w tej dziedzinie pełnej koordynacji. To raczej wykorzystywanie przez Państwo Środka rosyjskiej narracji i technik, by uderzyć między innymi w NATO. Na sto zbadanych przypadków wspólne rosyjsko-chińskie działanie stwierdzono w pięciu z nich.

IAR/dad

Premier w "El Mundo": gdyby najsilniejsze państwa UE wsparły Ukrainę tak, jak Polska, wojny już by nie było

06.02.2023 17:50
"Gdyby najsilniejsze państwa europejskie udzielały pomocy na taką skalę jak Polska, to ta wojna już dawno by się skończyła" - stwierdził premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla hiszpańskiego dziennika "El Mundo". Jak podkreślił, wsparcie walczącej z rosyjską inwazją Ukrainy przez jej sojuszników nie może być doraźne, ale (powinno być) zwiększane, w taki sposób, aby powstrzymać agresora.

Polska gotowa przyjąć Micheila Saakaszwilego na leczenie, zbiera podpisy w UE pod apelem do władz Gruzji

06.02.2023 17:58
Polska jest gotowa przyjąć byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego na leczenie i zbiera w Unii Europejskiej podpisy pod apelem do władz w Tbilisi o jego zwolnienie - ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Micheil Saakaszwili, prezydent Gruzji w latach 2004-2013, odsiaduje wyrok sześciu lat więzienia za rzekome nadużycie władzy.

Joe Biden zamierza odwiedzić Polskę przy okazji rocznicy inwazji Rosji na Ukrainę

07.02.2023 09:48
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zamierza w lutym odwiedzić Polskę przy okazji rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku - poinformowała w nocy z poniedziałku na wtorek amerykańska telewizja NBC News, powołując się na trzy niezależne źródła.