Redakcja Polska

Echa przemówienia Bidena w Warszawie. Francuska prasa: Polska strategicznym sojusznikiem USA

22.02.2023 12:59
Prawie rok po inwazji Rosji na Ukrainę prezydent USA Joe Biden wygłosił w stolicy Polski zdecydowane przemówienie, które było skierowane do kilku odbiorców - napisał francuski dziennik "Le Figaro". Dla Waszyngtonu Warszawa jest szczególnie strategicznym sojusznikiem w Europie, zwłaszcza po wybuchu wojny na graniczącej z NATO Ukrainie - ocenia z kolei dziennik "La Croix".
Audio
  • W trakcie swojego przemówienia w Warszawie Joe Biden zapewniał, że artykuł 5 NATO wiąże USA z sojusznikami niczym święta przysięga. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden podczas wizyty w Polsce.
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden podczas wizyty w Polsce. PAP/EPA/Jakub Szymczuk / KPRP HANDOUT

Przemówienie "było skierowane do europejskich sojuszników, aby zapewnić ich o amerykańskiej determinacji; do amerykańskiej opinii publicznej, a w szczególności do rosnącej części opinii, zwłaszcza republikańskiej, która jest znużona lub przeciwna wsparciu dla Ukrainy; i wreszcie do Rosji, która liczy na to znużenie i na amerykańskie podziały polityczne, aby przeczekać koniec amerykańskiego wsparcia militarnego dla Kijowa" – napisała gazeta.

Prezydent USA wracał z zaskakującej wizyty w Kijowie, gdzie zapewnił prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, że amerykańskie wsparcie dla Ukrainy będzie kontynuowane. Zapewnienia te powtórzył w Polsce - podkreśliła gazeta.

Ukraińcy stawiają opór

"Le Figaro" zaznacza, że choć obecnie sytuacja jest mniej rozpaczliwa niż wydawało się to w pierwszych tygodniach wojny, to jednak cały czas ona trwa.

"Ukraina stawiła opór najeźdźcy, odpierając ataki na Kijów. W ciągu ostatniego roku, częściowo dzięki zachodniej, a zwłaszcza amerykańskiej pomocy, armia ukraińska zdołała odzyskać część swojego terytorium, zadając Rosjanom ciężkie straty" – przypomina dziennik.


Posłuchaj
00:49 12214060_1.mp3 Joe Biden odpowiedział na przemówienie Władimira Putina - tak francuskie media skomentowały wystąpienia prezydenta Stanów Zjednoczonych w Warszawie, wygłoszone kilka godzin po orędziu rosyjskiego prezydenta w Moskwie. Materiał Stefana Foltzera (IAR)

 

Pomimo niepowodzeń Kreml nie daje sygnałów, że zamierza się poddać, o czym świadczą przygotowania do nowej ofensywy. Jak zauważa "Le Figaro", Waszyngtonowi nie udało się w pełni odizolować Moskwy na arenie międzynarodowej, zwracając uwagę przede wszystkim na pozycję Chin.

Szczególną pozycję Polski podkreśla między innymi to, że na jej terytorium stacjonuje około 10 tys. amerykańskich żołnierzy, a prezydent USA Joe Biden wybrał właśnie Warszawę dla wygłoszenia przemówienia w przeddzień rocznicy rosyjskiej agresji na Ukrainę.

"La Croix": Polska jest dla USA szczególnie strategicznym sojusznikiem w Europie

"La Croix" przypomina, że Biden w Kijowie zapowiedział nowy pakiet pomocy dla Ukrainy, a Stany Zjednoczone przekazują walczącemu z agresją rosyjską państwu zdecydowanie największe wsparcie.

W ciągu ostatniego roku Amerykanie wysyłali na Ukrainę coraz cięższy sprzęt – zauważa gazeta. "Publiczny przekaz z Białego Domu jest jasny: Ameryka będzie stała przy Ukrainie tak długo, jak będzie to konieczne" – dodaje.

"La Croix" zauważa też, że w polityce wewnętrznej Biden musi sobie radzić z Izbą Reprezentantów kontrolowaną przez Republikanów z silnym głosem zwolenników byłego prezydenta Donalda Trumpa, którzy z dużą rezerwą podchodzą do wspierania Kijowa.


PAP/dad

Joe Biden w Warszawie: będziemy bronić suwerenności i demokracji. Rosja zapłaci cenę za zbrodnie

21.02.2023 21:00
Rok temu świat stanął przed możliwością upadku Kijowa. Teraz, po powrocie z Kijowa, mogę zapewnić, że Kijów się trzyma, dumnie trzyma głowę wysoko, a przede wszystkim jest wolny - powiedział prezydent USA Joe Biden podczas wystąpienia w Arkadach Kubickiego.

Mateusz Morawiecki dla "NYT": w tym roku możemy mieć najwyższy procent wydatków na obronę w całym NATO

22.02.2023 11:00
- W tym roku wydatki obronne Polski w porównaniu do PKB mogą być najwyższe w całym NATO, w tym większe od USA - powiedział "New York Times" premier Mateusz Morawiecki.

Rosjanie chcieli wystraszyć Bidena. Przeprowadzili nieudany test pocisku międzykontynentalnego

22.02.2023 11:44
W poniedziałek, czyli w dniu niezapowiedzianej wizyty prezydenta USA Joe Bidena w Kijowie, Rosja przeprowadziła nieudany test międzykontynentalnego pocisku balistycznego Sarmat, zdolnego do przenoszenia głowic jądrowych - poinformowała  stacja CNN.