Redakcja Polska

MTK wydał nakaz aresztowania Putina. Joe Biden: uzasadniona decyzja, to zbrodniarz wojenny

18.03.2023 11:54
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden powiedział, że decyzja Międzynarodowego Trybunału Karnego o wydaniu nakazu aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina jest uzasadniona. - Putin popełnił zbrodnie wojenne, nakaz jest uzasadniony - ocenił Joe Biden.
Joe Biden nie ma wątpliwości: Władimir Putin to zbrodniarz wojenny
Joe Biden nie ma wątpliwości: Władimir Putin to zbrodniarz wojennyPAP/EPA/Yuri Gripas / POOL

Joe Biden przypomniał, że Międzynarodowy Trybunał Karny nie jest uznawany przez wszystkie kraje, "także przez nas". Mimo to, decyzja MTK to "bardzo mocny sygnał" - dodał amerykański prezydent. - Bez wątpienia Władimir Putin popełnił zbrodnie wojenne i nakaz jego aresztowania wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny jest uzasadniony - stwierdził Joe Biden w rozmowie z dziennikarzami w Białym Domu.


Posłuchaj
00:57 Płomecka IAR.mp3 Władimir Putin oskarżony o zbrodnie wojenne na Ukrainie. MTK wydał nakaz jego aresztowania. Drugi nakaz dotyczy rosyjskiej komisarz praw dzieci Marii Lwowej-Biełowej. Oboje są oskarżeni o ws. nielegalnych deportacji dzieci z terenów Ukrainy, wywożenia ich w głąb Rosji i przymusowych adopcji. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

 

Wcześniej Biały Dom w oświadczeniu napisał, że popiera pociąganie do odpowiedzialności zbrodniarzy wojennych. "Nie ma wątpliwości, że Rosja popełnia zbrodnie wojenne na Ukrainie. Popieramy pociągnięcie do odpowiedzialności zbrodniarzy wojennych" - oznajmił wcześniej Biały Dom w oświadczeniu cytowanym przez CNN.

"Wszyscy widzieliśmy zbrodnie wojenne popełniane przez Rosję od początku tej wojny. Popieramy ich rozliczanie" - powiedział w piątek rzecznik Departamentu Stanu, komentując wydanie przez Międzynarodowy Trybunał Karny nakazu aresztowania Władimira Putina.

Nakaz aresztowania Putina

Władimir Putin został oskarżony o uczestnictwo w deportacji dzieci z terytoriów okupowanych wbrew Statutowi Rzymskiemu i Konwencji Genewskiej, co stanowi zbrodnię wojenną. W tej samej sprawie MTK wydał nakaz aresztowania Marii Lwowej-Biełowej, kremlowskiej sekretarz do spraw praw dzieci.

Decyzję MTK z zadowoleniem przyjęło polskie ministerstwo spraw zagranicznych. W oświadczeniu rzecznika MSZ Łukasz Jasina napisał, że "decyzja jest pierwszym zdecydowanym krokiem formalnym Trybunału zmierzającym w kierunku osądzenia najwyższych władz Rosji i wpisuje się w szersze wysiłki społeczności międzynarodowej na rzecz rozliczenia rosyjskich zbrodni popełnianych na Ukrainie".


IAR/PAP/dad

Słowacki rząd zdecydował - przekaże Ukrainie myśliwce MiG-29

17.03.2023 15:57
- Słowacki rząd zdecydował o przekazaniu Ukrainie trzynastu myśliwców MiG-29 - poinformował po posiedzeniu gabinetu premier Eduard Heger. - Myśliwce będą wykorzystywane do ochrony ukraińskich obywateli - podkreślił szef rządu.

Rozbicie rosyjskiej siatki szpiegowskiej w Polsce. Kolejne trzy osoby trafiły do aresztu

17.03.2023 17:08
- Kolejne decyzje sądu ws. szajki szpiegów działających na rzecz Rosji. Pozostałe trzy osoby podejrzane o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi trafiły do aresztu - dowiedziała się PAP. Wcześniej w śledztwie ABW i lubelskiego wydziału Prokuratury Krajowej tymczasowo aresztowano sześć osób.

Zbrodniarz Putin. Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania rosyjskiego przywódcy

18.03.2023 09:54
Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał w piątek nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina. Sędziowie przychylili się do wniosku prokuratury, uznając, że są realne podstawy by sądzić, że Putin jest odpowiedzialny za zbrodnie wojenne polegające na bezprawnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji.