Redakcja Polska

HIMARS-y dla polskiego wojska. Szef MON: jeszcze w tym roku trafią do 15. Brygady w Orzyszu

19.03.2023 10:20
- W Orzyszu w 15. Brygadzie Zmechanizowanej jeszcze w tym roku będziemy mieć HIMARS-y, czyli artylerię rakietową o zasięgu do 300 km - zapowiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak w wywiadzie dla "Gazety Olsztyńskiej".
Szef MON: HIMARS-y trafią jeszcze w tym roku do 15. Brygady w Orzyszu
Szef MON: HIMARS-y trafią jeszcze w tym roku do 15. Brygady w Orzyszutwitter.com/mblaszczak

W nagraniu opublikowanym na internetowej stronie "Gazety Olsztyńskiej" szef MON odniósł się do pytania o rolę woj. warmińsko-mazurskiego dla obronności kraju i działania podejmowane w tym kierunku. - Wzmacniamy wojsko w całym kraju, ale szczególnie we wschodniej części. W woj. warmińsko-mazurskim również szczególnie wzmacniamy wojsko - odpowiedział minister.

- Rozbudowujemy 16. Dywizję Zmechanizowaną, której dowództwo mieści się w Olsztynie. Przywracamy do życia jednostki, które zostały zlikwidowane, np. w Ostródzie w 2011 r. Powołujemy nowe. W Olecku to będzie jednostka, która będzie stanowiła część 1. Mazurskiej Brygady Artylerii z siedzibą w Węgorzewie - mówił.

Szef MON dodał, że nowa jednostka będzie wyposażona w koreańskie armatohaubice K9, w polskie armatohaubice Krab oraz artylerię, która - jak zaznaczył - będzie pozyskiwana konsekwentnie na rzecz Wojska Polskiego.

- W Orzyszu, w 15. Brygadzie (wchodzącej w skład 16. Dywizji Zmechanizowanej - PAP) jeszcze w tym roku będziemy mieć HIMARS-y, czyli artylerię rakietową o zasięgu do 300 km, tak skutecznie sprawdzającą się w rękach Ukraińców, którzy bronią swojej ojczyzny - powiedział Błaszczak.

Według wcześniejszych zapowiedzi będzie to dywizjon HIMARS-ów z puli zamówionej w 2019 r. Polska kupiła wówczas 20 zestawów artylerii rakietowej wysokiej mobilności HIMARS (z 18 wyrzutniami bojowymi i dwiema ćwiczebnymi).

Kondycja polskiego sektora zbrojeniowego

Odnosząc się do pytania dziennikarza "Gazety Olsztyńskiej" o kondycję sektora zbrojeniowego wicepremier wskazał, że polski przemysł zbrojeniowy rozwija się, dzięki zamówieniom, które są przede wszystkim dokonywane przez Wojsko Polskie, przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

- Takim flagowym projektem jest bojowy wóz piechoty Borsuk. Pierwsze egzemplarze Borsuka również trafią w tym roku do 16. Dywizji Zmechanizowanej, a więc do woj. warmińsko-mazurskiego. Polski przemysł zbrojeniowy jest coraz silniejszy - zapewnił szef MON.

Dodał, że bardzo cieszy się ze współpracy z Ukrainą. Jak zaznaczył, model takiej współpracy wypracowano w sprawie Krabów. - Ukraińcy również zamówili armatohaubicę Krab w polskim przemyśle zbrojeniowym i myślę, że to jest najbardziej efektywny model, dlatego, że umożliwia natychmiastowe wsparcie Ukraińców, ale jednocześnie umożliwia zamówienia dla polskiego przemysłu zbrojeniowego i w dalszej perspektywie również wyposażanie Ukrainy w tę nowoczesną broń produkowaną w Polsce - wyjaśnił.

Rozbicie siatki szpiegowskiej działającej na rzecz Rosji

W związku z ostatnimi doniesieniami o rozbiciu przez ABW siatki szpiegowskiej działającej na rzecz Rosji szef MON był pytany o to, "jak powinni reagować obywatele, widząc podobne niebezpieczne zachowania". - Przede wszystkim należy zachować ostrożność, przede wszystkim należy zainteresować się w sytuacji, w której widzimy dziwne zachowanie kogoś, kto np. fotografuje obiekty wojskowe czy też infrastrukturę wojskową, przerzut wojska. Zawsze wtedy reagujmy, nie zostawiajmy tego samemu sobie. Dlatego, że to jest ważne dla naszego bezpieczeństwa - podkreślił Błaszczak.

- Mamy świadomość agresywnej polityki rosyjskiej, Rosja napadła na Ukrainę. Szczególnie w woj. warmińsko-mazurskim, graniczymy z Rosją, więc musimy być świadomi zagrożeń. Proszę o nielekceważenie takich sygnałów. Zawsze proszę o reakcję. Najlepiej, najprościej, o reakcję poprzez zainteresowanie policji - wskazał szef MON. 

PAP/ho

Polskie MiGi-29 dla Ukrainy. Wasyl Zwarycz: pozwolą ocalić więcej żyć ludzkich

18.03.2023 14:30
- Przekazanie Ukrainie przez Polskę MiG-ów-29 pozwoli ocalić więcej żyć ludzkich, zachować więcej infrastruktury i po prostu obronić nasze niebo - powiedział ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.

Polak ranny w ostrzale samochodu na Ukrainie. Dworczyk: wróci do kraju jak tylko będzie to możliwe

18.03.2023 16:55
W rosyjskim ostrzale samochodu z wolontariuszami w misji humanitarnej, rannych zostało w czwartek sześć osób, w tym dwóch wolontariuszy z Polski - poinformował doradca ukraińskiego ministerstwa spraw wewnętrznych Anton Heraszczenko. Minister w KPRM Michał Dworczyk poinformował zaś, że trwają przygotowania do transportu rannego Polaka do kraju.

Premier Morawiecki: Polska jest częścią NATO, najsilniejszego sojuszu militarnego w historii świata

18.03.2023 19:48
- Polska jest częścią NATO, najsilniejszego sojuszu militarnego w historii świata, musimy mieć armię tak silną, żeby miała wystarczającą siłę odstraszania - mówił premier Mateusz Morawiecki w warszawskiej Wesołej. Od rana żołnierze szkolą tam ochotników w ramach specjalnej odsłony projektu "Trenuj z Wojskiem" - "Trenuj z NATO", którą zorganizowano w 24. rocznicę wstąpienia Polski do Sojuszu Północnatlantyckiego.