Redakcja Polska

"To z pewnością umocni relacje polsko-brytyjskie". Marcin Przydacz o wizycie księcia Williama w Warszawie

23.03.2023 13:44
W czwartek szef prezydenckiego BPM Marcin Przydacz powiedział, że "wizyta księcia Williama z pewnością umocni relacje polsko-brytyjskie". - Stosunki polsko-brytyjskie układają się naprawdę bardzo dobrze - zaznaczył.
Marcin Przydacz: wizyta księcia Williama z pewnością umocni relacje polsko-brytyjskie.
Marcin Przydacz: wizyta księcia Williama z pewnością umocni relacje polsko-brytyjskie.PAP/Darek Delmanowicz

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej został w czwartek w TVN24 zapytany o wizytę brytyjskiego następcy tronu księcia Williama w Polsce. William przybył do Polski w środę, jego wizyta nie była wcześniej zapowiadana.

Pytany o przyczyny trzymania wizyty w tajemnicy, Przydacz wskazał, że "umówiliśmy się ze stroną brytyjską, że nie podajemy do wiadomości publicznej kto i kiedy dokładnie przylatuje".

"Uszanowaliśmy prośbę brytyjskiego protokołu"

- Taka była prośba strony brytyjskiej, także ze względów bezpieczeństwa - nie mówię tylko o bezpieczeństwie fizycznym, ale też wizerunkowym. Uszanowaliśmy prośbę brytyjskiego protokołu, w związku z tym informacja pojawiła się wczoraj wieczorem - powiedział.

Przydacz został zapytany o polityczne znaczenie wizyty księcia Williama i jej ewentualne konkretne następstwa. - Stosunki polsko-brytyjskie układają się naprawdę bardzo dobrze, ale proszę pamiętać, że system władzy w Wielkiej Brytanii (jest ułożony) w taki sposób, że pełni ją rząd i premier Rishi Sunak, z którym nie tak dawno prezydent Andrzej Duda widział się nie tak dawno w Londynie, parę dni później widział się z nim także premier Mateusz Morawiecki - przypomniał.

Jak ocenił, "na pewno ta wizyta umocni relacje polsko-brytyjskie". - To kolejny raz, kiedy książę William wizytuje Polskę. (...) Takie odnawianie tych specyficznych, w zasadzie strategicznych relacji polsko-brytyjskich - myślę, że na tym powinniśmy się dzisiaj koncentrować, natomiast konkrety są ustalane już kanałami dyplomatycznymi i w relacjach politycznych z Downing Street - podkreślił.

Samoloty Eurofighter Typhoon

Dopytywany o informacje o możliwość rozlokowania brytyjskich samolotów Eurofighter Typhoon w Polsce w miejsce przekazanych przez Polskę Ukrainie samolotów MiG-29, Przydacz odparł, że "nawet gdyby to było przedmiotem rozmowy z księciem Williamem, nie miałbym upoważnienia do mówienia o tym publicznie". Dodał, że po stronie brytyjskiej od tego typu dyskusji są "rzecznicy rządu, ministrowie spraw zagranicznych czy obrony".

Książę William przybył do Polski z niezapowiedzianą wizytą w środę. W Rzeszowie spotkał się ze stacjonującymi tam żołnierzami brytyjskimi oraz polskimi, a także z wicepremierem, szefem MON Mariuszem Błaszczakiem. Następnie udał się do Warszawy, gdzie wraz z prezydentem miasta Rafałem Trzaskowskim odwiedził punkt pobytowy dla ukraińskich uchodźców. W czwartek następca tronu spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą.


PAP/PR24/dad

Książę William z wizytą w Polsce. Odwiedził brytyjskich żołnierzy w Rzeszowie

23.03.2023 08:22
Książę William rozpoczął w środę dwudniową wizytę w Polsce. Następca tronu Wielkiej Brytanii chciał podziękować brytyjskim i polskim żołnierzom za ich służbę i dowiedzieć się więcej o tym, jaką opieką otoczono ukraińskich uchodźców - piszą brytyjskie media. Pierwszym punktem wizyty księcia Williama w Polsce było spotkanie z żołnierzami na terenie jednostki 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w Rzeszowie. Następca brytyjskiego tronu spotkał się także z żołnierzami kontyngentu międzynarodowego, w którym służą m.in. przedstawiciele brytyjskiej armii.

Polska chce większych pieniędzy UE dla Ukrainy. Andrzej Sadoś: to konkretne narzędzie wsparcia

23.03.2023 10:28
Zwiększenie funduszu na dozbrajanie Ukrainy i sankcje wobec Rosji - na te tematy będzie zwracać Polska na rozpoczynającym się w czwartek unijnym szczycie - informuje brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

Polacy uruchomili stały punkt pomocy medycznej w Bachmucie

23.03.2023 12:23
Polscy medycy pola walki uruchomili w Bachmucie punkt stałej pomocy medycznej. Zadaniem zespołu o nazwie "W międzyczasie" jest ustabilizowanie stanu rannego żołnierza oraz wywiezienie go poza rejon walk i przekazanie do szpitala polowego.

Szczyt UE: Estonia wraz z Polską i Litwą przeciwna łagodzenia sankcji wobec Białorusi i Rosji

23.03.2023 13:51
Estonia dołączyła do Polski i Litwy w sprzeciwie łagodzenia unijnych sankcji wobec Białorusi i Rosji. Premier Estonii Kaja Kallas powiedziała przed szczytem w Brukseli, że to byłby błąd. O złagodzenie restrykcji i wyłączenie spod nich białoruskich soli potasowych ma w czwartek zaapelować sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, który weźmie udział w szczycie.