Redakcja Polska

Wsparcie dla produkcji amunicji w Polsce. Premier Morawiecki zapowiada specjalny program

27.03.2023 14:44
- Dzisiaj najpilniejszą potrzebą na Ukrainie jest amunicja i będziemy ją dostarczać, co będzie finansowane z budżetu unijnego. Rada Ministrów przyjmie w ciągu najbliższych kilku dni specjalny wieloletni program, który będzie wspierał produkcję amunicji w różnych częściach naszego kraju - zapowiedział podczas spotkania z unijnym komisarzem ds. przemysłu i rynku wewnętrznego Thierrym Bretonem premier Mateusz Morawiecki.
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w najbliższym czasie rząd przyjmie wieloletni program, który będzie wspierał rozbudowę potencjału produkcji amunicji w Polsce.
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w najbliższym czasie rząd przyjmie wieloletni program, który będzie wspierał rozbudowę potencjału produkcji amunicji w Polsce.twitter/Kancelaria Premiera

- Polskie wysiłki zbrojeniowe, donacje, przekazywanie uzbrojenia na Ukrainę zostało docenione w Brukseli. Nasz przyjaciel Thierry Breton jest w częstym kontakcie ze mną i rozmawiamy o tym, jak może być skonstruowany ten program, żeby kraje jak Polska mogły podnosić zdolności produkcyjne, zwłaszcza w zakresie amunicji - podkreślił szef polskiego rządu.


Premier podkreślił, że rząd chce, by firmy prywatne i państwowe produkowały amunicję, ponieważ, jak "wiemy doskonale" jest jej za mało, zarówno w Europie, jak i w krajach NATO. - Niestety, wszyscy żyliśmy troszkę uśpieni, także w Stanach Zjednoczonych, czasem spokoju i bezpieczeństwa - przyznał.

- Dzisiaj wiemy, że tej amunicji w całym NATO jest za mało, żyliśmy uśpieni czasem pokoju i bezpieczeństwa. Chcemy dzisiaj uzupełnić i rozbudować nasze zapasy amunicji. Chcemy, żeby zakłady produkcji amunicji miały możność produkcji w zakresie, który jest Polsce potrzebny - dodał.

Posłuchaj
00:22 12272542_2.mp3 Na konferencji prasowej w zakładach Dezamet w Nowej Dębie podkreślił, że w krajach NATO produkuje się za mało amunicji, a Polska chce wyjść naprzeciw temu wyzwaniu (IAR)

Cel numer jeden: rozbudowanie polskich zapasów amunicji

"Celem numer jeden", mówił szef polskiego rządu, będzie uzupełnienie i rozbudowanie polskich zapasów amunicji. Zapowiedział, że powstaną nowe zakłady produkcyjne, a możliwości tych istniejących będą rozwijane.

Posłuchaj
00:27 12272542_1.mp3 Premier dodał, że rozbudowa mocy produkcyjnych pozwoli Polsce na zgromadzenie niezbędnych zapasów amunicji (IAR)

Odniósł się do unijnego programu przekazania amunicji Ukrainie. Zaznaczył, że to "najpilniejsza potrzeba na teatrze wojennym" na wschodzie. - Dlatego, jak uzgodniliśmy na poprzedniej Radzie Europejskiej, będziemy tę amunicję dostarczać, a finansowana będzie z budżetu unijnego - zaznaczył. Założenia programu (do zaatakowanego przez Rosję kraju ma trafić 1 mln sztuk amunicji) nazwał "bardzo ambitnymi". - Jestem przekonany, że po bardzo szybkim podniesieniu możliwości produkcyjnych naszego przemysłu zbrojeniowego, takie ilości nie będą wcale nad ambitne - stwierdził.

- Chcemy produkować bardzo dużo pocisków - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Wspólne zakupy amunicji

Na plan dostaw amunicji i wspólne zakupy Unia Europejska przeznaczy dwa miliardy euro z Europejskiego Funduszu Pokojowego. Miliard otrzymają w ramach rekompensaty kraje, które ze swoich zapasów dostarczą Ukrainie pociski już teraz, natomiast drugi miliard będzie przekazany na grupowe zakupy.

Zakłady Metalowe Dezamet S.A. to firma wchodząca w skład Grupy Kapitałowej Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Spółka specjalizuje się w produkcji wojskowej.

Posłuchaj
00:29 12272549_1.mp3 Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że przyjęcie i wdrożenie unijnego programu zakupu amunicji to forma docenienia wysiłków Polski w zakresie pomocy militarnej dla Ukrainy (IAR)

Produkuje przede wszystkim różne rodzaje amunicji artyleryjskiej, moździerzowej i granatnikowej. Najważniejszymi produktami Spółki są: amunicja artyleryjska kalibru 155 mm używana m.in. w armatohaubicy KRAB, 120 mm amunicja moździerzowa używana przez moździerze samobieżne RAK oraz 60 mm amunicja moździerzowa.

Spółka, zatrudniająca prawie 700 osób, jest jednym z największych pracodawców w regionie.


IAR/PAP/dad

"Foreign Policy" o zaletach powołania sojuszu Polski i Ukrainy - struktury na wzór unii polsko-litewskiej

27.03.2023 11:23
Z koncepcją powołania w obecnych czasach silnego sojuszu polsko-ukraińskiego - struktury na wzór unii polsko-litewskiej - wystąpił w niedzielę amerykański magazyn "Foreign Policy". "Unia polsko-ukraińska stałaby się drugim co do wielkości krajem w UE i prawdopodobnie jej największą potęgą militarną, stanowiąc więcej niż wystarczającą przeciwwagę dla tandemu francusko-niemieckiego - czego tak bardzo brakuje UE po Brexicie" – spekuluje magazyn.  

Rosyjski szpieg zatrzymany w Polsce. Przyznał się do winy i opisał szczegóły działania

27.03.2023 11:48
W miniony wtorek zatrzymano przebywającego w Polsce od stycznia cudzoziemca, który jest podejrzany o działalność szpiegowską na rzecz Rosji - poinformowała w poniedziałek rzecznik prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku prok. Grażyna Wawryniuk.

Program pomocy publicznej dla polskich rolników. Jest zgoda Komisji Europejskiej

27.03.2023 13:11
Jest zgoda Komisji Europejskiej na program pomocy publicznej dla polskich rolników, którzy ponieśli straty w związku z importem zboża z Ukrainy. Chodzi o krajowe wsparcie w wysokości 600 milionów złotych.