Redakcja Polska

Szef MON spotkał się z rumuńskim odpowiednikiem. Rozmowy o wojnie w Ukrainie i wschodniej flance NATO

28.03.2023 14:07
Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak podczas wtorkowych konsultacji międzyrządowych w Bukareszcie spotkał się z ministrem obrony Rumunii Angelem Tilvarem. Rozmowy dotyczyły Ukrainy, współpracy na wschodniej flance NATO i agendy spotkania B9 - poinformował resort obrony.
Audio
  • We wtorek w Bukareszcie odbyły się polsko-rumuńskie konsultacje międzyrządowe z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego i szefa MON Mariusza Błaszczaka. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Szef MON spotkał się w Bukareszcie ze swoim rumuńskim odpowiednikiem
Szef MON spotkał się w Bukareszcie ze swoim rumuńskim odpowiednikiem@MON_GOV_PL/Twitter

Szef MON wraz z premierem Mateuszem Morawieckim oraz pozostałymi ministrami udał się we wtorek do Bukaresztu, gdzie wziął udział w konsultacjach międzyrządowych z przedstawicielami rządu Rumunii.

W trakcie wizyty szef MON spotkał się też ze swoim odpowiednikiem Angelem Tilvarem - poinformowało MON.

"Tematem rozmów dwustronnych jest między innymi sytuacja na Ukrainie, współpraca wojskowa i ćwiczenia wojskowe na wschodniej flance NATO oraz agenda kwietniowego spotkania B9 (Bukareszteńskiej Dziewiątki - PAP) w formacie ministrów obrony, które odbędzie się w Warszawie" - napisano we wpisie MON na Twitterze.

Bukareszteńska Dziewiątka to powstały w 2014 r. format zrzeszający 9 państw wschodniej flanki NATO: Polskę, Rumunię, a także Litwę, Łotwę, Estonię, Czechy, Słowację, Węgry oraz Bułgarię. "Aktywność B9 koncentruje się na sprawach związanych z zagrożeniami dla wschodniej flanki NATO, sposobach ich ograniczania i poszukiwaniem możliwości współpracy państw regionu w tym zakresie" - zaznaczyło MON.


IAR/PAP/dad

Mateusz Morawiecki w "Wall Street Journal": Stany Zjednoczone nigdy nie pozwolą na upadek Ukrainy

28.03.2023 10:51
Jeśli chodzi o pomoc Ukrainie, to bardziej martwię się o naszych zachodnioeuropejskich partnerów i przyjaciół, którzy są mniej cierpliwi, niż o USA - powiedział premier Polski Mateusz Morawiecki cytowany w artykule opublikowanym przez amerykański dziennik "Wall Street Journal".

Na Ukrainę dotarły czołgi Challenger. "Rok temu nikt by nie pomyślał, że wsparcie może być tak mocne"

28.03.2023 13:30
Na Ukrainę dotarły pierwsze brytyjskie czołgi Challenger - poinformowały media, powołując się na ministra obrony Ołeksija Reznikowa i służby prasowe resortu obrony.

Grupa krajów UE, w tym Polska, apeluje o dofinansowanie małych reaktorów jądrowych

28.03.2023 14:31
Grupa unijnych krajów, w tym Polska, apeluje do Komisji Europejskiej o zagwarantowanie dofinansowania budowy małych reaktorów jądrowych. Chodzi o przyspieszenie wdrażania SMR, czyli małych reaktorów modułowych.