Redakcja Polska

Grupa krajów UE, w tym Polska, apeluje o dofinansowanie małych reaktorów jądrowych

28.03.2023 14:31
Grupa unijnych krajów, w tym Polska, apeluje do Komisji Europejskiej o zagwarantowanie dofinansowania budowy małych reaktorów jądrowych. Chodzi o przyspieszenie wdrażania SMR, czyli małych reaktorów modułowych.
W lutym ubiegłego roku KGHM podpisał umowę z amerykańską firmą NuScale Power w sprawie rozpoczęcia prac nad wdrożeniem małych reaktorów modułowych (SMR) w Polsce.
W lutym ubiegłego roku KGHM podpisał umowę z amerykańską firmą NuScale Power w sprawie rozpoczęcia prac nad wdrożeniem małych reaktorów modułowych (SMR) w Polsce.KGHM

Zamiar przystąpienia do wspólnego apelu wyraziły zarówno kraje zarówno z naszego regionu jak i Europy Zachodniej. Kto dokładnie okaże się po spotkaniu w Brukseli ministrów do spraw energetyki.

Grupa państw, w tym Polska, uważa, że potrzebne jest wsparcie z unijnych funduszy na wdrażanie różnorodnych typów rozwijanych obecnie technologii SMR oraz budowy łańcucha dostaw do powstającego sektora. Polska dodatkowo uważa, że rozwój małych reaktorów jądrowych powinien być otwarty i konkurencyjny w oparciu także o technologie od dostawców spoza Unii Europejskiej. Polska, jak usłyszała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, chce też przyspieszenia prac nad harmonizacją i standaryzacją licencji.

Warszawa dostrzega w małych reaktorach modułowych uzupełnienie dla projektów wielkoskalowej energetyki jądrowej, szczególnie w obszarach wytwarzania ciepła przemysłowego, ciepła komunalnego oraz produkcji wodoru, w których rozwój niskoemisyjnych źródeł wytwarzania jest niezbędny dla osiągnięcia unijnych celów klimatycznych.


IAR/dad

Mateusz Morawiecki w "Wall Street Journal": Stany Zjednoczone nigdy nie pozwolą na upadek Ukrainy

28.03.2023 10:51
Jeśli chodzi o pomoc Ukrainie, to bardziej martwię się o naszych zachodnioeuropejskich partnerów i przyjaciół, którzy są mniej cierpliwi, niż o USA - powiedział premier Polski Mateusz Morawiecki cytowany w artykule opublikowanym przez amerykański dziennik "Wall Street Journal".

Na Ukrainę dotarły czołgi Challenger. "Rok temu nikt by nie pomyślał, że wsparcie może być tak mocne"

28.03.2023 13:30
Na Ukrainę dotarły pierwsze brytyjskie czołgi Challenger - poinformowały media, powołując się na ministra obrony Ołeksija Reznikowa i służby prasowe resortu obrony.

Szef MON spotkał się z rumuńskim odpowiednikiem. Rozmowy o wojnie w Ukrainie i wschodniej flance NATO

28.03.2023 14:07
Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak podczas wtorkowych konsultacji międzyrządowych w Bukareszcie spotkał się z ministrem obrony Rumunii Angelem Tilvarem. Rozmowy dotyczyły Ukrainy, współpracy na wschodniej flance NATO i agendy spotkania B9 - poinformował resort obrony.