Redakcja Polska

Premier Litwy: Konstytucja 3 Maja była jednym z wielu wspólnych zwycięstw Polski i Litwy

03.05.2023 12:00
Konstytucja 3 Maja było jednym z wielu wspólnych zwycięstw Polski i Litwy na przestrzeni dziejów - napisała premier Litwy Ingrida Šimonyte w liście gratulacyjnym do Polaków z okazji dzisiejszego Święta Konstytucji 3 Maja.
Audio
  • Premier Litwy: Konstytucja była jednym z wielu wspólnych zwycięstw Polski i Litwy [posłuchaj]
Premier Litwy Ingrida Simonyte podczas konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim
Premier Litwy Ingrida Simonyte podczas konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Mateuszem MorawieckimPAP/Mateusz Marek

Życzenia przekazał też prezydent tego kraju Gitanas NausedaSzefowa litewskiego rządu podkreśliła, że twórcy Konstytucji 3 Maja pomyśleli o zasadach, które były owocem zaawansowanej myśli politycznej Zachodu i zawarli je w pierwszej w Europie ustawie zasadniczej. "Przypomina to o cywilizowanej przestrzeni do której należało wspólne państwo polsko-litewskie" - zwróciła uwagę Ingrida Šimonyte.

Przypomniała też, że nawet, gdy Rzeczpospolita Obojga Narodów zniknęła z mapy to ideały Konstytucji stały się drogowskazami dla uczestników późniejszych powstań polsko-litewskich przeciw imperium rosyjskiemu. "Ta Konstytucja jest symbolem wolnych ludzi i narodów, która nie straciła na znaczeniu" - zaznaczyła. 

Życzenia prezydentowi Andrzejowi Dudzie, Polsce i Polakom przekazał też prezydent Gitanas Nauseda. "Konstytucja 3 Maja jest przykładem wyjątkowego partnerstwa dwóch narodów, a także wspólnego wkładu w historię Europy i świata" - czytamy w komunikacie wydanym przez litewski Pałac Prezydencki. Litewski przywódca podkreślił znaczenie tego, aby Litwa i Polska solidarnie wspierały Ukrainę i wyraził przekonanie, że oba państwa będą wspierać ten kraj aż do zwycięstwa nad Rosją.

Na Litwie 3 maja nie jest dniem świątecznym, ale od kilku znajduje się na liście tamtejszych "Dni Upamiętnianych".

IAR/ks

Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Ilu naszych rodaków mieszka w innych krajach?

02.05.2023 09:19
2 maja obchodzimy Dzień Polonii i Polaków za Granicą. To święto około 20 milionów osób mieszkających poza granicami kraju i przyznających się do polskich korzeni. Jest uroczyście obchodzone we wszystkich środowiskach polonijnych na świecie. Święto nawiązuje do przedwojennej tradycji, zgodnie z którą 2 maja obchodzono Dzień Imigranta.

Dzień Flagi RP. Święto upamiętnia polskie symbole narodowe

02.05.2023 09:39
2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczpospolitej. To święto ustanowione uchwałą Sejmu w 2004 roku, by propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

Wizyta premiera na Litwie. Mateusz Morawiecki odwiedził cmentarz Na Rossie

02.05.2023 13:53
Premier Mateusz Morawiecki złożył wieńce na cmentarzu Na Rossie w Wilnie. Szef polskiego rządu rozpoczął oficjalną wizytę na Litwie.