Redakcja Polska

Prezydent Steinmeier przyjął w Berlinie Wołodymyra Zełenskiego

14.05.2023 12:00
Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier przyjął w niedzielę rano w berlińskim pałacu Bellevue swego ukraińskiego odpowiednika Wołodymyra Zełenskiego.
Audio
  • Niemcy: W. Zełenski zostanie wyróżniony nagrodą Karola Wielkiego, zaproszenie na uroczystość otrzymał m.in. polski premier [posłuchaj]
Frank-Walter Steinmeier
Frank-Walter Steinmeier shutterstock/SC Image

Po rozmowie z szefem państwa Wołodymyr Zełenski spotkał się z kanclerzem Olafem Scholzem – informuje dpa.

Bellevue to oficjalna siedziba prezydenta Niemiec; po wpisaniu się Zełenskiego w księdze gości zaplanowana jest rozmowa przywódców, którym towarzyszyć będzie po czterech doradców – pisze dpa.

Następnie prezydent Zełenski ma zostać przyjęty z honorami w Kancelarii przez Olafa Scholza, z którym odbędzie rozmowę w cztery oczy; po niej zaplanowana jest konferencja prasowa. 

W niedzielę po południu Wołodymyr Zełenski oraz naród ukraiński zostaną uhonorowani w Akwizgranie nagrodą Karola Wielkiego za zasługi dla jedności europejskiej. Laudację wygłosi kanclerz Scholz, kolejnymi prelegentami będą przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i polski premier Mateusz Morawiecki. W locie do Akwizgranu prezydentowi Zełenskiemu towarzyszył kanclerz Scholz.

Jak przypomina dpa, Steinmeier odwiedził ukraińskiego prezydenta w Kijowie pod koniec października. „Relacje między nimi nie były początkowo łatwe, wizyta głowy państwa niemieckiego na Ukrainie odbyła się dopiero przy trzecim podejściu. Krótko przedtem wizyta Steinmeiera musiała zostać odwołana ze względów bezpieczeństwa” – dodaje dpa. W kwietniu 2022 roku Steinmeier musiał w ostatniej chwili odwołać wspólny wyjazd z prezydentami Polski, Łotwy, Litwy i Estonii, ponieważ „w tamtym czasie Kijów zasygnalizował Steinmeierowi, że nie jest mile widziany” – podkreśla dpa. 

Frank-Walter Steinmeier, który jako polityk SPD wcześniej pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych, był krytykowany za prorosyjską politykę. „Zignorował ostrzeżenia Europy Wschodniej o zależności Niemiec od rosyjskich dostaw energii” – zauważa dpa. Odwołanie jego wizyty przez stronę ukraińską „było postrzegane w Berlinie jako afront”. „Sytuacja uspokoiła dopiero po rozmowie telefonicznej obydwu prezydentów na początku maja 2022 roku” – podsumowuje dpa. 

PAP/ks

"Doceniamy ważną pomoc wojskową". Zełenski spotkał się z prezydentem Włoch

13.05.2023 16:25
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozpoczął wizytę w Rzymie od spotkania z prezydentem Sergio Mattarellą w Pałacu Kwirynalskim. Następnie ukraiński przywódca spotkał się z premier Giorgią Meloni. Wołodymyra Zełenskiego na prywatnej audiencji przyjmie również papież Franciszek. "Jestem wdzięczny Włochom za konsekwentne stanowisko w sprawie wsparcia dla Ukrainy" - napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Pogorszył się stan zdrowia Narimana Dżelała. Wiceprzewodniczący tatarskiego Medżlisu jest więziony przez Rosjan

14.05.2023 08:55
Nariman Dżelał jest obecnie w celi kwarantanny, z której powinien trafić do normalnej. Jak mówi jego żona, stan męża to skutek nieludzkich warunków, w których jest przetrzymywany.

Prezydent Ukrainy: podczas spotkania poprosiłem papieża o potępienie rosyjskich zbrodni

14.05.2023 08:30
Było to pierwsze spotkanie Franciszka i prezydenta od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę w lutym zeszłego roku.

Rosjanie uzupełniają straty armii w Donbasie zwerbowanymi więźniami

14.05.2023 12:00
Niedawno dwustu więźniów przybyło do obozu polowego w okupowanej części obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy – podał w niedzielę sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy