Redakcja Polska

Mateusz Morawiecki w Akwizgranie: Ukraina broni wolności całej Europy

14.05.2023 19:45
Szef rządu wziął udział w uroczystości wręczenia Międzynarodowej Nagrody Karola Wielkiego. W imieniu swoim i całego narodu ukraińskiego otrzymał ją prezydent Wołodymyr Zełenski.
Audio
  • Podczas ceremonii w niemieckim Akwizgranie premier Mateusz Morawiecki mówił, że w tych trudnych czasach Europa potrzebuje takich ludzi, jak Wołodymyr Zełenski: Karol Wielki to patron europejskiej jedności. Dziś ta jedność jest wystawiona na próbę. W tych niepewnych, mrocznych czasach potrzebujemy ludzi, którzy chcą bronić ideałów europejskich.
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiPhoto: PAP/Bartosz Jankowski

Ukraina dzisiaj, to najbardziej wysunięty przyczółek zjednoczonej Europy; Ukraina broni naszej wolności na granicach Europy - mówił w niedzielę w Akwizgranie premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystość wręczenia Nagrody Karola Wielkiego prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu.

Szef polskiego rządu podkreślił, że po 24 lutego 2022 r. stało się jasne, że doszło do starcia dwóch wizji. "Wizji, marzenia o wspólnocie narodów, solidarności, dążenia do wspólnego dobra. I druga wizja - szowinizmu, kolonializmu, imperializmu rosyjskiego, braku poszanowania dla ludzkiego życia" - wskazał Mateusz Morawiecki. 

Jak podkreślił, odpowiedź i reakcja narodu ukraińskiego na inwazję rosyjską pokazała "jak silnie można się przeciwstawić, jak bardzo można się jednoczyć w ramach Unii Europejskiej". "Dzisiaj Ukraina to najbardziej wysunięty przyczółek zjednoczonej Europy. To właśnie Ukraina broni naszej wolności na granicach Europy" - mówił premier.

Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę, że siła cywilizacji europejskiej opiera się na współpracy. "Fundamenty to solidarność, a siłą napędową i sercem Europy jest pragnienia wolności" - zaznaczył.

Szef rządu wskazał, że obecnie niecywilizowanym wschodem jest barbarzyńska Moskwa. "Ani Ukraina, ani żaden inny kraj wschodniej części Europy nie jest w cudzysłowie braterskim narodem Rosji" - mówił. 

PAP/IAR/ks

"Doceniamy ważną pomoc wojskową". Zełenski spotkał się z prezydentem Włoch

13.05.2023 16:25
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozpoczął wizytę w Rzymie od spotkania z prezydentem Sergio Mattarellą w Pałacu Kwirynalskim. Następnie ukraiński przywódca spotkał się z premier Giorgią Meloni. Wołodymyra Zełenskiego na prywatnej audiencji przyjmie również papież Franciszek. "Jestem wdzięczny Włochom za konsekwentne stanowisko w sprawie wsparcia dla Ukrainy" - napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Prezydent Ukrainy: podczas spotkania poprosiłem papieża o potępienie rosyjskich zbrodni

14.05.2023 08:30
Było to pierwsze spotkanie Franciszka i prezydenta od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę w lutym zeszłego roku.

Prezydent Steinmeier przyjął w Berlinie Wołodymyra Zełenskiego

14.05.2023 12:00
Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier przyjął w niedzielę rano w berlińskim pałacu Bellevue swego ukraińskiego odpowiednika Wołodymyra Zełenskiego.