Redakcja Polska

Wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk z wizytą w Berlinie. Tematem rozmów reparacje wojenne

22.05.2023 09:17
Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk odbędzie w poniedziałek w Berlinie szereg spotkań z niemieckimi parlamentarzystami. Głównym tematem rozmów będzie kwestia odszkodowań dla Polski za straty wojenne. O szczegółach dziennikarz Polskiego Radia Tomasz Zielenkiewicz.
Wiceminister Arkadiusz Mularczyk złoży wizytę w Berlinie
Wiceminister Arkadiusz Mularczyk złoży wizytę w BerlinieRasmus Christopher Franck/shutterscok; Twitter/@arekmularczyk

Arkadiusz Mularczyk na konferencji prasowej zapowiadającej wizytę podkreślił, że chodzi o przybliżenie niemieckim parlamentarzystom oraz członkom rządu kwestii odszkodowań wojennych. - Zakładam, że jest po stronie niemieckiej wola współpracy, wsłuchania się w argumenty - dodał.

W Niemczech rozpocznie się akcja informacyjna nt. strat wojennych Polski, ponieważ przetłumaczony został już raport, który w Polsce zaprezentowano 1 września zeszłego roku. Dokument trafi na biurka polityków, do think tanków oraz do niemieckich mediów.

Reparacje wojenne

Inicjatorem poniedziałkowego spotkania po stronie niemieckiej jest Dietmar Nietan - poseł SPD i koordynator ds. współpracy polsko-niemieckiej w MSZ. W rozmowie opublikowanej na portalu www.deutschland.de zasugerował, że Niemcy mogłyby "odbudować ważne kulturalne i historyczne budynki w Polsce, które zostały zniszczone podczas niemieckiej okupacji".

Dodał, że Niemcy mogłyby też "podjąć zobowiązania finansowe w celu poprawy architektury bezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej, a także podjąć dalsze kroki, jeśli chodzi o zwrot zagrabionych dzieł sztuki".

Posłuchaj
00:48 12368005_1.mp3 Wiceminister Mularczyk z wizytą w Berlinie - relacja Tomasza Zielenkiewicza (IAR) 

IAR/dad

Rzeź wołyńska. Wiceszef MSZ: sprawa trudnej polsko-ukraińskiej historii musi być podnoszona stanowczo, ale i rozważnie

21.05.2023 14:53
Sprawa rzezi wołyńskiej to sprawa ciągle żywa w pamięci wielu polskich rodzin i ten temat nie zostanie przez nas zaniedbany, powinien być jednak podnoszony w pewnej perspektywie, stanowczo, ale i rozważnie, poprzez dialog i we współpracy obu stron - uważa wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

W Dniu Pamięci Ofiar Represji minister kultury Ukrainy i konsul RP złożyli kwiaty na polskim cmentarzu w Bykowni

21.05.2023 16:34
W Dniu Pamięci Ofiar Represji politycznych minister kultury Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko i konsul RP w Kijowie Jacek Gocłowski złożyli wieńce i kwiaty na cmentarzu ofiar komunizmu w podkijowskiej Bykowni, gdzie pochowani są m.in. Polacy z listy katyńskiej, zamordowani przez sowieckie służby w 1940 roku. 

W Brukseli otwarto wystawę "Jan Paweł II - papież dialogu". "Jako pierwszy mówił o płucach Europy"

21.05.2023 17:05
"Jan Paweł II - papież dialogu" - to tytuł wystawy otwartej dziś w Brukseli, w polskim kościele Świętej Elżbiety z okazji 103. rocznicy urodzin papieża.