Redakcja Polska

Europa w obliczu agresji Rosji. Minister Zbigniew Rau na konferencji Globsec

30.05.2023 08:28
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau będzie dziś uczestniczył w forum Globsec w Bratysławie. Szef polskiej dyplomacji, wraz ze swoim słowackim odpowiednikiem i byłą prezydent Estonii, weźmie udział w panelu dotyczącym wyzwań stojących przed Europą Środkowo-Wschodnią w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainie.
Audio
  • Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau będzie dziś uczestniczył w forum Globsec w Bratysławie. Materiał Wojciecha Stobby (IAR)
Organizowane w stolicy Słowacji forum Globsec potrwa do środy
Organizowane w stolicy Słowacji forum Globsec potrwa do środyTwitter / Globsec

Temat ten był poruszany już podczas pierwszego dnia konferencji. Minister spraw zagranicznych Słowacji Miroslav Wlachovský przyznał, że Europa znalazła się w trudnej sytuacji z powodu swej naiwności w stosunkach z Moskwą.


Posłuchaj
00:57 12382291_1.mp3 Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau będzie dziś uczestniczył w forum Globsec w Bratysławie. Materiał Wojciecha Stobby (IAR)

 

- To ważne, aby teraz mówić ludziom wprost o zagrożeniach - podkreślił minister. - Musimy przystosować swoje zachowania i zasoby. Obawiam się, że nadzieja i dobra wola tu nie wystarczą. To musi znaleźć odzwierciedlenie w naszych budżetach i w przygotowaniu militarnym - powiedział Miroslav Wlachovský podczas jednej z debat.

"Musimy być gotowi na zimną konfrontację"

Według szefa czeskiej dyplomacji Jana Lipavskiego, rosyjski imperializm pozostanie problemem nawet po obaleniu reżimu Władimira Putina. - Musimy być gotowi na zimną konfrontację i powstrzymywanie rosyjskich wpływów - powiedział Jan Lipavsky. - Pewne kontakty biznesowe na pewno będą możliwe, ale przede wszystkim musimy być gotowi bronić Europy przed złą ideą rosyjskiego imperializmu - podkreślił czeski minister.

Organizowane w stolicy Słowacji forum Globsec potrwa do środy. Ostatniego dnia gościem konferencji będzie prezydent Francji Emmanuel Macron.


IAR/dad

Represje wobec Andrzeja Poczobuta. MSWiA nakłada sankcje na Białoruś

29.05.2023 15:15
Polska wprowadza sankcje wobec 365 obywateli Białorusi. Jak poinformował szef MSWiA Mariusz Kamiński, oprócz wpisania na listę sankcyjną chodzi również o zamrożenie środków finansowych i gospodarczych 20 podmiotów i 16 innych osób powiązanych głównie z kapitałem rosyjskim. To reakcja Warszawy na represje Mińska wobec dziennikarza Andrzeja Poczobuta.

Rosjanie wystrzelili rakiety Iskander na Kijów. Wszystkie przechwycono

29.05.2023 16:08
Dowódca naczelny ukraińskiej armii gen. Walerij Załużny powiadomił, że Rosja wystrzeliła w ataku na Ukrainę 11 rakiet balistycznych i manewrujących Iskander.