Redakcja Polska

Spotkanie ministrów spraw zagranicznych w Oslo. Zbigniew Rau zdradził najważniejsze tematy

01.06.2023 11:53
- Przybliżenie Ukrainy do struktur NATO, wzmocnienie wschodniej flanki i pomoc Szwecji w akcesji do NATO - to z polskiej perspektywy najważniejsze kwestie, o których będziemy dyskutować podczas spotkania szefów MSZ państw NATO - powiedział w czwartek w Oslo szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau.
Zbigniew Rau
Zbigniew RauPAP/Andrzej Lange

W czwartek w stolicy Norwegii rozpoczęło się nieformalne spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw NATO.

Przed przystąpieniem do rozmów Zbigniew Rau powiedział dziennikarzom, że z polskiej perspektywy są trzy najważniejsze kwestie, o których będą dyskutować uczestnicy spotkania w Oslo.

- Po pierwsze - jak przybliżyć Ukrainę do struktur NATO-wskich, po drugie - jak wzmocnić wschodnią flankę NATO, i po trzecie - jak pomóc Szwecji dostać się do naszych szeregów Sojuszu Północnoatlantyckiego jak najszybciej, czyli zdecydowanie przed szczytem w Wilnie - powiedział polski minister.

Posłuchaj
00:23 12387029_1.mp3 Zbigniew Rau: z polskiej perspektywy trzy kwestie są najważniejsze (IAR)

W spotkaniu w stolicy Norwegii bierze udział także sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Na porannym bierfingu powiedział, że wszystkie kraje członkowskie Sojuszu Północnoatlantyckiego są zgodne, że Ukraina przystąpi do tej organizacji, a Rosja nie dysponuje w tym względzie żadnym prawem weta.

Gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy

Stoltenberg dodał też, że trzeba wypracować rozwiązanie, dzięki któremu możliwe stanie się udzielenie Ukrainie gwarancji bezpieczeństwa. - Potrzebujemy też przyspieszenia procesu akcesji Szwecji do NATO - dodał.

Spotkanie ma charakter nieformalny, dlatego nie zakończy się żadnymi decyzjami. Jest równocześnie istotnym punktem w negocjacjach przed szczytem NATO w Wilnie, zaplanowanym na pierwszą połowę lipca.


PAP/IAR/PR24/dad

Dziecko i dwie kobiety giną w ataku rakietowym na Kijów. Tak Rosjanie "świętowali" Dzień Dziecka

01.06.2023 10:30
W nocy ze środy na czwartek w Kijowie doszło do kolejnego ataku na obiekty cywilne. Zginęły trzy osoby, w tym jedno dziecko, a 14 zostało rannych. - To nie jest wojna, to ludobójstwo - powiedział w czwartek mer Kijowa Witalij Kliczko w rozmowie z korespondentem serwisu Sky News po kolejnym nocnym ostrzale ukraińskiej stolicy.

Uderzenie sankcjami w rodziny rosyjskich oligarchów. UE zaostrza reguły

01.06.2023 11:33
W Unii Europejskiej łatwiej będzie o nakładanie sankcji na członków rodzin tych Rosjan, którzy wspierają napaść na Ukrainę. Jak donosi Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli, ambasadorowie krajów członkowskich zmienili kryteria wpisywania na czarną listę.