Redakcja Polska

Wizyta premiera Morawieckiego w Kanadzie. Spotkanie z Justinem Trudeau miało też mniej oficjalny charakter

03.06.2023 10:51
Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Kanadzie miała także swoją mniej formalną część. Po oficjalnym spotkaniu z Justinem Trudeau premierzy udali się polskiej restauracji w Toronto, gdzie kontynuując rozmowy wspólnie lepili pierogi. 
Audio
  • Premier Mateusz Morawiecki złożył wizytę w Kanadzie, gdzie rozmawiał o bezpieczeństwie i energetyce. Rozmowa Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Premier Mateusz Morawiecki i premier Kanady Justin Trudeau w polskiej restauracji w Toronto.
Premier Mateusz Morawiecki i premier Kanady Justin Trudeau w polskiej restauracji w Toronto.Twitter/Kancelaria Premiera

Premier Mateusz Morawiecki przebywał w piątek z wizytą w Kanadzie. Szef polskiego rządu spotkał się z liderami branży energetycznej i z premierem Kanady Justinem Trudeau. Premier Mateusz Morawiecki spotkał się również z Polonią w Toronto oraz złożył kwiaty pod pomnikiem Katyńskim, Tablicą Smoleńską i Tablicą Sybiraków.

Wcześniej, wspólnie z premierem Kanady Justinem Trudeau udał się na spacer ulicami Toronto, który zakończył się w polskiej restauracji Café Polonez. Tam szefowie rządów spędzali czas w nieco mniej formalnej atmosferze. Nie tylko zjedli obiad składający się z dań polskiej kuchni, ale nawet własnoręcznie go przygotowali. Mateusz Morawiecki oraz Justin Trudeau, pod okiem szefowej kuchni, przyrządzali bowiem pierogi. -

"Po oficjalnym spotkaniu z Justin Trudeau poszliśmy do polskiej restauracji w Toronto, gdzie kontynuując rozmowy… " - napisał na Facebooku premier Morawiecki, i dołączył do postu zdjęcia z wspólnych kuchennych wysiłków jakie podejmowali z kanadyjskim politykiem.

"Musiałem się upewnić, że premier Morawiecki będzie mógł wpaść do najlepszej polskiej miejscówki w Toronto:  Café Polonez. Dziękuję za bardzo ciepłe przyjęcie - i za lekcję lepienia pierogów" - napisał z kolei na Twitterze premier Kanady.


Wiele płaszczyzn współpracy

Wcześniej podczas wspólnej konferencji prasowej z szefem kanadyjskiego rządu Justinem Trudeau Mateusz Morawiecki mówił m.in. o współpracy energetycznej między krajami. Premier podkreślił, że "w ostatnim półtora roku świat drastycznie się spolaryzował, do czego przyczyniła się Rosja". Przekonywał, że wobec tej polaryzacji "współpraca transatlantycka ma ogromne znaczenie".

Politycy zwracali uwagę także na zaangażowanie obu krajów we wsparcie walczącej z Rosją Ukrainy. Mówili o wspólnych ćwiczeniach dla ukraińskich pilotów czy operatorów czołgów. Zwracali uwagę na konieczność podejmowania działań, które uniemożliwią Rosji unikanie międzynarodowych sankcji.

Obaj premierzy podkreślali także znaczenie współpracy między Warszawą i Kanadą. Przypominali, że wymiana handlowa między Polską i Kanadą wzrosła w ostatnim czasie o 53 proc. Zapowiedzieli także dalszą współpracę przy projektach energetycznych takich jak energetyka jądrowa i energia odnawialna. Mówili w tym kontekście m.in. o współpracy Orlenu i kanadyjskiej firmy wykonującej małe reaktory modułowe oraz budowaniu farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim. 


PAP/IAR/PR24/dad

Kanada uruchomiła program stypendialny dla ukraińskich studentów

02.06.2023 08:26
Kanada uruchomiła program stypendialny dla ukraińskich studentów, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swojej ojczyzny z powodu rosyjskiej inwazji. Organizatorem pomocy jest Canada Ukraine Foundation, która sfinansuje stypendia we współpracy z ukraińsko-kanadyjską Fundacją Tarasa Szewczenki. Fundacja Kanada-Ukraina to narodowa organizacja charytatywna założona w 1995 roku. CUF koordynuje, rozwija, organizuje i realizuje projekty pomocowe tworzone przez Kanadyjczyków kierowane dla Ukraińców.

Premier Morawiecki przybył do Toronto. W planach spotkanie z premierem Trudeau

02.06.2023 11:34
Premier Mateusz Morawiecki przybył w piątek do Kanady, gdzie spotka się z premierem tego kraju Justinem Trudeau. Szef polskiego rządu spotka się także z premierem prowincji Ontario Dougiem Fordem oraz przedstawicielami kanadyjskiej branży energetycznej.

"Przyszłość Ukrainy jest w NATO". Marszałek Witek wskazała kluczowe obszary wsparcia

02.06.2023 18:45
By Ukraina była silna i niezależna, trzeba ją wspierać militarnie, politycznie, gospodarczo i społecznie. Ukraina będzie silna i niezależna dzięki międzynarodowej jedności - mówiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek podczas debaty przewodniczących parlamentów krajów NATO.

Wizyta Mateusza Morawieckiego w Kanadzie. Premier spotkał się z Polonią

03.06.2023 09:40
Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w piątek z Polonią w Toronto oraz złożył kwiaty pod pomnikiem Katyńskim, Tablicą Smoleńską i Tablicą Sybiraków. Wcześniej, wspólnie z premierem Kanady Justinem Trudeau udał się na spacer ulicami Toronto.