Redakcja Polska

Ambasador Sadoś dla Polskiego Radia: sankcje UE wobec Białorusi to propozycje Polski

29.07.2023 16:03
Najnowsze unijne sankcje wobec Białorusi to przede wszystkim propozycje Warszawy - powiedział ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś w wywiadzie dla Polskiego Radia. W środę zapadła zgoda na kolejny pakiet restrykcji, a procedury mają być sfinalizowane w najbliższych dniach. Ambasador przyznał, że Polska miała jeszcze bardziej ambitne sugestie, ale kluczowe było utrzymanie jedności. W rozmowie z brukselską korespondentką Beatą Płomecką ambasador podkreślił, że ważne w tym pakiecie jest objęcie sankcjami tych, którzy skazali Andrzeja Poczobuta.
Ambasador Andrzej Sadoś dla Polskiego Radia: sankcje UE wobec Białorusi to propozycje Polski
Ambasador Andrzej Sadoś dla Polskiego Radia: sankcje UE wobec Białorusi to propozycje PolskiMDart10 / Shutterstock

- Wszystkie osoby, które przyczyniły się do haniebnego skazania pana Andrzeja Poczobuta, znalazły się na listach sankcyjnych, ale znaleźli się tam również inni przedstawiciele białoruskiego reżimu. Oczywiście stanowisko Polski jest znacznie bardziej ambitne. Chcielibyśmy objąć znacznie więcej sektorów gospodarki sankcjami, natomiast ważny jest sygnał polityczny. Chcielibyśmy znacznie więcej, ale to, co zostało przyjęte, jest bardzo znaczące - powiedział ambasador Polski przy Unii Europejskiej.

Jeśli chodzi o sankcje gospodarcze, to - jak powiedział Andrzej Sadoś - zostały one stworzone z uwzględnieniem kwestii bezpieczeństwa. Chodzi o informacje o działalności najemników z grupy Wagnera na Białorusi oraz na bezpośrednie i pośrednie wspieranie rosyjskiej napaści na Ukrainę.

- Dlatego też obejmujemy wszystkie sektory bezpośrednio i pośrednio związane z funkcjonowaniem wojska, z produkcją amunicji, z dostawami broni, ale oczywiście również produkty podwójnego zastosowania, czyli te, które są używane w produkcji na cele cywilne, ale również mogą być użyte do produkcji wojskowej, czy to do dronów, również technologie i części używane w przemyśle lotniczym - wymienił ambasador Andrzej Sadoś.

Posłuchaj
00:24 12477145_2.mp3 Ambasador Andrzej Sadoś dla Polskiego Radia: sankcje UE wobec Białorusi to propozycje Polski. Rozmowa Beaty Płomeckiej (IAR)

Długie negocjacje

Ostatni raz Unia Europejska nałożyła sankcje na Białoruś ponad rok temu. Pod wpływem presji głównie Polski i Litwy Komisja przedstawiła projekt restrykcji pod koniec stycznia, ale negocjacje utknęły w miejscu, bo grupa krajów na czele z Portugalią zażądała najpierw złagodzenia sankcji wcześniej nałożonych i domagała się usunięcia białoruskiej soli potasowej. Władze w Warszawie oraz Wilnie nie chciały się na to zgodzić, argumentując, że to główny produkt eksportowy białoruskiego reżimu. Ostatecznie to stanowisko przeważyło. Są nowe sankcje, a te wcześniejsze nie zostały złagodzone.

W rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką ambasador Andrzej Sadoś zwrócił też uwagę na unijne sankcje nałożone na Rosję, które znacznie obniżyły wpływy do jej budżetu. Zapowiedział kolejne restrykcje, za które zapłaci reżim w Moskwie, a nie europejski podatnik. Wskazał na skuteczne sankcje w sektorze energetycznym.

- Ceny energii w Europie są pod kontrolą, natomiast jednocześnie przychody niedawnego monopolisty, jeśli chodzi o współpracę energetyczną, czyli Rosji, zostały dramatycznie obniżone. Rosja nie jest w stanie sprzedawać swojego gazu. Musi sprzedawać coraz więcej swojej ropy po tak naprawdę coraz niższych cenach. Jednocześnie radykalnie obniżamy wpływy do rosyjskiego budżetu. Rosja jest odcinana od dostaw produktów, których nie jest w stanie sama wytwarzać, Rosja jest odcinana od technologii - powiedział ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś.


Posłuchaj
00:31 12477145_1.mp3 Ambasador Andrzej Sadoś dla Polskiego Radia o sankcjach UE wobec Białorusi i Rosji. Rozmowa Beaty Płomeckiej (IAR)

 

11 pakietów sankcyjnych

Od lutego ubiegłego roku, czyli pełnoskalowej napaści Rosji na Ukrainę, Unia Europejska nałożyła 11 pakietów sankcyjnych na reżim w Moskwie. Restrykcje objęły finanse, handel, surowce energetyczne jak węgiel i ropa, technologie, towary podwójnego zastosowania, przemysł i transport. Także kilka rosyjskich banków zostało odłączonych od globalnego systemu rozliczeń finansowych SWIFT. Wprowadzony został również zakaz nadawania dla prokremlowskich mediów szerzących dezinformację i manipulację.


IAR/PolskieRadio.pl/dad

Ukraina a NATO. Andrew Michta: mamy dużo do zrobienia przez ten rok do czasu szczytu w Waszyngtonie

29.07.2023 11:13
- W Wilnie wytyczono drogę do ustaleń kolejnego szczytu NATO w w przyszłym roku. Mamy do zrobienia bardzo dużo przez ten rok, żeby po pierwsze, pomóc Ukrainie pokonać wojska rosyjskie, po drugie uzyskać progres w kwestii członkostwa Ukrainy w sojuszu - przekazał portalowi PolskieRadio24.pl dr Andrew Michta. Szczyt NATO odbędzie się najprawdopodobniej w Waszyngtonie.

Trwa kontrnatarcie ukraińskich sił. Na Krymie wysadzono rosyjski skład amunicji

29.07.2023 13:00
Pod Sewastopolem na anektowanym przez Rosję ukraińskim Krymie "wskutek dywersji" został wysadzony w powietrze rosyjski skład amunicji - informuje w sobotę ukraiński wywiad wojskowy (HUR). Tymczasem jak donosi "Financial Times", ukraińskie załogi artyleryjskie wystrzeliwują przeciwko Rosji m.in. pociski wyprodukowane w Korei Północnej, mimo że kraj ten jest sojusznikiem Władimira Putina.

Grupa Wagnera na Białorusi. Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński: musimy być przygotowani na prowokacje

29.07.2023 14:55
Musimy być przygotowani na prowokacje ze strony Rosji i Białorusi. To jest bardzo poważne zagrożenie, ale Polska robi wszystko, aby to ryzyko zminimalizować - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński, komentując informacje o przesunięciu ponad 100 najemników Grupy Wagnera w kierunku Przesmyku Suwalskiego.