Redakcja Polska

Wizyta litewskiego przywódcy na Przesmyku Suwalskim w Polsce

03.08.2023 08:20
Głównym tematem spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim jest sytuacja bezpieczeństwa na granicach w związku z przybyciem najemników z Grupy Wagnera na Białoruś
Audio
  • Prezydent Litwy w Suwałkach spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim [posłuchaj]
Prezydent Litwy Gitanas Nauseda
Prezydent Litwy Gitanas NausedaPiotr Molecki/East News

W Suwałkach spotkają się dziś premier Mateusz Morawiecki oraz prezydent Litwy Gitanas Nauseda. Wizyta litewskiego przywódcy na przesmyku suwalskim w Polsce związana jest z bezpieczeństwem granic.

Kancelaria litewskiego prezydenta w krótkim komunikacie podała, że podczas spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim omówiona zostanie sytuacja bezpieczeństwa na granicach w związku z przybyciem najemników z Grupy Wagnera na Białoruś. Poruszone mają być kwestie gotowości do przeciwdziałania temu zagrożeniu. 

W kontekście dzisiejszej wizyty Gitanasa Nausedy w Polsce, litewskie media przytaczają słowa szefa polskiego rządu, który informował w zeszłą sobotę, że około 100 wagnerowców przemieściło się w pobliże polskiej granicy w rejon Grodna na Białorusi. Dziennikarze przypominają również, że Litwa i Polska są gotowe do zamknięcia granicy z Białorusią w przypadku poważnych incydentów na granicy. 

W nagraniu zamieszczonym wczoraj na Twitterze Mateusz Morawiecki przypomniał, że od dwóch lat prowadzona jest nieustanna presja na wschodnią granicę. "Współpraca Polski i naszego sojusznika - Litwy - jest niezbędna w obliczu zagrożeń i prowokacji ze strony Rosji i Białorusi" - zaznaczył premier. Dodał, że w pobliżu wschodniej granicy Polski rozlokowane są dodatkowe siły - żołnierze i funkcjonariusze, których zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa terenów przygranicznych.

IAR/ks

Prezydent Litwy: obecność wagnerowców stanowi poważne zagrożenie

31.07.2023 11:59
Obecność najemników z Grupy Wagnera stanowi poważne zagrożenie - uważa prezydent Litwy Gitanas Nauseda. W sobotę premier Mateusz Morawiecki powiedział, że ponad stu najemników rosyjskich zostało przemieszczonych w rejon tak zwanego przesmyku suwalskiego. Ostrzegł również o możliwych prowokacjach na granicy polsko-białoruskiej.

Polskie służby mają informacje, gdzie znajdują się wagnerowcy. Wiceszef MSWiA: monitorujemy sytuację

31.07.2023 12:41
Polskie służby mają informacje, gdzie znajdują się wagnerowcy, monitorujemy sytuację; mają główny obóz, ale pojawiają się w innych miejscach w celu rzekomego szkolenia - podkreślił w Radiowej Trójce wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

ISW: Grupa Wagnera najprawdopodobniej zastępuje siły rosyjskie w szkoleniu armii białoruskiej

01.08.2023 08:43
Najemnicza Grupa Wagnera zapewne zastępuje armię rosyjską jako główny partner szkolący żołnierzy białoruskich – ocenił amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.

Białoruś naruszyła polską przestrzeń. Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński: będą kolejne prowokacje

02.08.2023 11:35
Potwierdza się to, o czym już mówiono, że będą kolejne prowokacje ze strony Białorusi i Rosji; spodziewamy się, że będzie dochodziło do kolejnych prób prowokowania nas - powiedział w środę w RMF FM wiceszef MSZ Paweł Jabłoński, odnosząc się do naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej przez białoruskie śmigłowce.

Białoruś: Grupa Wagnera rozbudowuje fortyfikacje na poligonie "Repiszcza"

02.08.2023 13:11
Radio Swoboda, publikując zdjęcia satelitarne serwisu Planet Labs, poinformowało, że Grupa Wagnera rozbudowuje fortyfikacje na poligonie "Repiszcza". To miejsce oddalone o 15 kilometrów od zajmowanej przez najemników bazy we wsi Cel w obwodzie mohylewskim, w centralnej części Białorusi.

Białoruskie śmigłowce w polskiej przestrzeni. NATO: uważnie śledzimy sytuację na polskiej granicy

02.08.2023 14:20
Źródło wewnątrz Paktu Północnoatlantyckiego poinformowało, że jeśli chodzi o sytuację z naruszeniem przez białoruskie śmigłowce polskiej przestrzeni powietrznej to sytuacja na wschodniej granicy Polski jest stale przez NATO monitorowana. - Terytorium Sojuszu musi pozostać bezpieczne - podaje źródło.