Redakcja Polska

Lech Kaczyński wśród wrogów Putina, którzy zginęli nagłą śmiercią. Australijski nadawca opublikował zestawienie

28.08.2023 14:03
Australijski nadawca radiowo-telewizyjny SBS opublikował zestawienie wrogów Władimira Putina, którzy nagle zmarli lub ciężko zachorowali. Materiał zatytułowano "Od katastrof lotniczych po postrzały i otrucia". Na liście znalazł się też były prezydent RP prof. Lech Kaczyński.
Australijskie media: prezydent Lech Kaczyński wśród wrogów Putina, którzy zginęli nagłą śmiercią.
Australijskie media: prezydent Lech Kaczyński wśród wrogów Putina, którzy zginęli nagłą śmiercią.Shutterstock/K.Jakubowska

"W 2010 roku prezydent Polski Lech Kaczyński i 95 innych osób zginęło w katastrofie lotniczej w Rosji. Polscy urzędnicy stwierdzili, że katastrofa była „zabójstwem politycznym” zaaranżowanym przez Kreml. Rosja zaprzeczyła tym zarzutom. W 2022 r. polska komisja rządowa opublikowała raport, w którym stwierdzono, że przyczyną katastrofy była celowa detonacja podłożonych ładunków wybuchowych" - czytamy w materiale SBS.

Inni wrogowie Władimira Putina, którzy zginęli lub otarli się o śmierć, to według australijskiego nadawcy tak znane opinii publicznej osoby, jak Jewgienij Prigożyn, założyciel Grupy Wagnera, Aleksiej Nawalny, jeden z przywódców rosyjskiej opozycji, który miał zostać otruty bojowym środkiem Nowiczok, ale przeżył, Siergiej Skripal, oficer rosyjskiego wywiadu wojskowego, który był podwójnym agentem brytyjskich służb i o włos uniknął śmierci po tym, jak wraz z córką został również otruty nowiczokiem w 2018 roku, Aleksander Litwinienko - były agent KGB i krytyk Putina, który zmarł w 2006 r. w londyńskim szpitalu po wypiciu herbaty z radioaktywnym polonem-210.

Wśród mniej znanych osób, które zmarły w tajemniczych okolicznościach, SBS wymienia Pawła Antowa - polityka i oligarchę, który w czerwcu 2022 r. wypadł z 3. piętra hotelu w Indiach, a wcześniej w prywatnej korespondencji miał krytykować rosyjską inwazję na Ukrainę, i Rawiła Maganowa - prezesa koncernu naftowego Lukoil, który we wrześniu ubiegłego roku wypadł z okna szpitala w Moskwie.


PAP/dad

Prawdziwe oblicze Rosji. Wiktor Juszczenko: słowa Lecha Kaczyńskiego w Gruzji były proroctwem

18.08.2023 11:11
- Słowa Lecha Kaczyńskiego w Gruzji były proroctwem - podkreślił Wiktor Juszczenko, były prezydent Ukrainy, w wywiadzie udzielonym Polskiej Agencji Prasowej. - Wydarzenia z sierpnia 2008 roku zapoczątkowały nową erę. Rosja otwarcie zakwestionowała wcześniej uznaną niepodległość państwową i integralność terytorialną byłych republik ZSRR. Gruzja stała się pierwszym punktem nowego planu, którego większość europejskich przywódców nie potrafiła odpowiednio i sprawiedliwie ocenić - zauważył ukraiński polityk. Podkreślił też, że Polska jest obecnie  zdecydowanie strategicznym partnerem Ukrainy w całym spektrum spraw. 

Rosyjskie media: Prigożyn prawdopodobnie zginął w katastrofie lotniczej

23.08.2023 21:00
Rosyjska telewizja publiczna potwierdziła śmierć Jewgienija Prigożyna. Szef wagnerowców miał lecieć prywatnym odrzutowcem, który rozbił się na północ od Moskwy. O jego śmierci poinformowały już także prowagnerowskie kanały na Telegramie.

"Zwalczanie PiS jest w interesie Rosji". Zbigniew Rau o polityce Kremla

27.08.2023 08:20
- Już w 2006 r. na Kremlu uznano, że w interesie Rosji jest zwalczanie Prawa i Sprawiedliwości i naszej antyimperialnej polityki - powiedział w opublikowanym w sobotę wywiadzie dla i.pl minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.