Redakcja Polska

"Idziemy do przodu i to jest najważniejsze". Zełenski o ukraińskiej ofensywie

03.09.2023 10:29
"Siły ukraińskie posuwają się naprzód. Mimo wszystko i bez względu na to, co ktoś mówi, idziemy do przodu i to jest najważniejsze. Jesteśmy w ruchu" - napisał w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Dołączył zdjęcia z frontu.
Prezydent Ukrainy: ważne, by świat nie przyzwyczaił się do rosyjskiego terroru
Prezydent Ukrainy: ważne, by świat nie przyzwyczaił się do rosyjskiego terrorufacebook.com / Володимир Зеленський

W ostatnich dniach w zachodnich mediach pojawiły się zarzuty, że ukraińska kontrofensywa postępuje zbyt wolno, co wywołało oburzenie Kijowa. Podczas tej operacji ukraińskiej armii udało się odbić kilkanaście wsi.

Oceniając sytuację na polu walki, ukraiński Sztab Generalny poinformował dzisiaj, że wojska ukraińskie posuwają się w kierunku okupowanego Melitopola, ważnego miasta obwodu zaporoskiego. W ciągu ostatniej doby doszło do 45 starć na liniach frontu, a walki toczyły się także na wschodzie kraju, gdzie Ukraińcy odpierają liczne ataki rosyjskie.

Ukraina wciąż ma szansę na przełom - tak o kontrofensywie wojsk Kijowa na froncie wojny z Rosją mówi ambasador USA przy OBWE Michael Carpenter. Przedstawiciel Stanów Zjednoczonych przy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie powiedział Polskiemu Radiu, że jest nadal zbyt wcześnie, by wyciągać wnioski ze stanu kontrofensywy. Michael Carpenter zaznaczył, że trwająca już przeszło 18 miesięcy pełnoskalowa wojna nauczyła nas, że wydarzenia mogą zmieniać się szybko i nieoczekiwanie.

IAR/ho

Ambasador USA przy OBWE: Ukraina wciąż ma szansę na przełom

02.09.2023 15:28
Ukraina wciąż ma szansę na przełom - tak o kontrofensywie wojsk Kijowa na froncie wojny z Rosją mówi ambasador USA przy OBWE Michael Carpenter. Przedstawiciel Stanów Zjednoczonych przy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie powiedział Polskiemu Radiu, że jest nadal zbyt wcześnie, by wyciągać wnioski ze stanu kontrofensywy.

Jest zgoda Departamentu Stanu. Blisko sto śmigłowców AH-64E Apache trafi do Polski

02.09.2023 19:44
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że amerykański Departament Stanu zatwierdził sprzedaż Polsce 96 śmigłowców uderzeniowych AH-64E Apache. Maszyny mają trafić na wschód Polski prawdopodobnie w przyszłym roku. Kontrakt opiewa na 12 mld dolarów

Rosjanie czasowo wstrzymali ruch na Moście Krymskim. W ostatnich miesiącach był celem ataków dronów

03.09.2023 10:14
W nocy z soboty na niedzielę ruch na łączącym Rosję z okupowanym Krymem Moście Krymskim był na krótko wstrzymany. Administracja okupacyjna nie podała przyczyn tych ograniczeń.