Redakcja Polska

John Kirby o wsparciu Polski dla Ukrainy

30.09.2023 11:09
Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby wyraził wdzięczność Polsce za wsparcie dla Ukrainy
Audio
  • John Kirby o wsparciu Polski dla Ukrainy [posłuchaj]
John Kirby
John Kirbyfoto:https://www.youtube.com/watch?v=91AiN9wGkfo

Odpowiadając na pytanie Polskiego Radia John Kirby podkreślił, że wsparcie Polski dla Ukrainy nie ogranicza się do dostaw sprzętu wojskowego.

1 września doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan powiedział, że Biały Dom będzie konsultować się z polskim rządem, aby lepiej zrozumieć stanowisko Polski w sprawie dalszego wsparcia wojskowego dla Ukrainy. Korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski zapytał Johna Kirby’ego czy amerykańskiej administracji udało się uzyskać wyjaśnienia z Warszawy. 

„Polska jest pierwszym znakomitym sojusznikiem w NATO, który w ogromnym stopniu wspiera Ukrainę na wielu różnych poziomach, z których wcale nie najmniej ważnym jest umożliwienie nam utrzymania obecności wojskowej w celu ułatwienia koordynacji i dostarczania wsparcia Ukrainie” - odpowiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu.

John Kirby dodał, że USA są wdzięczne za wszystko, co robi Polska by wesprzeć Ukrainę. Zaznaczył, że nic mu nie wiadomo o jakichkolwiek dalszych dyskusjach na temat polskiego wsparcia dla Ukrainy.

IAR/ks

Prezydent Andrzej Duda apeluje o utworzenie trybunału ws. rosyjskich zbrodni

24.09.2023 17:41
Prezydent Andrzej Duda zaapelował w ONZ o utworzenie specjalnego trybunału do spraw rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie, gdyż Rosja naruszyła i nadal narusza podstawowe zasady prawa międzynarodowego, w tym kartę ONZ.

Szef NATO w Kijowe o postępach ukraińskiej ofensywy

28.09.2023 15:24
Sekretarz generalny NATO złożył niezapowiedzianą wizytę w Kijowie. Jens Stoltenberg, po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, z uznaniem mówił o postępach ukraińskiej ofensywy

Szef NATO: jestem przekonany, że Polska będzie nadal dostarczać pomoc wojskową Ukrainie

30.09.2023 08:45
"Oczekuję i jestem przekonany, że Ukraina i Polska znajdą sposób na to, by rozwiązać te problemy, tak by nie wpłynęło to negatywnie na wojskową pomoc dla Ukrainy" - powiedział Jens Stoltenberg.