Redakcja Polska

Prezydent Andrzej Duda w Nowym Jorku. Spotkanie z Polonią najważniejszym punktem wizyty

01.10.2023 08:45
Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w 86. Paradzie Pułaskiego, organizowanej przez amerykańską Polonię.
Uczestnicy Parady Pułaskiego w Nowym Jorku - zdjecie ilustracyjne
Uczestnicy Parady Pułaskiego w Nowym Jorku - zdjecie ilustracyjneRyan Rahman/ Shutterstock

Kancelaria Prezydenta opublikowała fragment przesłania, które prezydent skierował do uczestników. "Jestem przekonany, że przedsięwzięcie to jak co roku posłuży popularyzacji i promocji polskiej kultury, tradycji, sztuki oraz ukazaniu znaczenia i potencjału Polonii amerykańskiej" - podkreślił Andrzej Duda. Dodał, że Polacy w USA pokazali swoją skuteczność, kiedy Polska starała się o członkostwo w NATO, a - również dzięki nim - obecnie w Polsce tak licznie stacjonują wojska amerykańskie. 

"Jestem wdzięczny moim Rodakom, że myślą o swojej Ojczyźnie i jej bezpieczeństwie. Każdy z nich jest ambasadorem Polski tu, w Stanach Zjednoczonych. Podczas wielu rozmów z amerykańskimi partnerami słyszę o naszym kraju mnóstwo pozytywnych opinii, jakie wyrobili sobie właśnie na podstawie kontaktów z mieszkającymi tu Polakami" - zaznaczył prezydent. 

Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik wskazał, że prezydent realizuje swoją obietnicę złożoną Polonii, że na pewno dotrze na Paradę Pułaskiego przed końcem swojej kadencji.

Parada jest organizowana od 1936 roku przez amerykańską Polonię, służy upamiętnieniu Kazimierza Pułaskiego, polskiego bohatera wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

IAR/ks

Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w Paradzie Pułaskiego w Nowym Jorku

28.09.2023 09:16
Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w dorocznej Paradzie Pułaskiego, które w niedzielę 1 października przejdzie ulicami Nowego Jorku.

Wybory 2023. Ile komisji będzie za granicą? Jak będą liczone głosy?

29.09.2023 15:02
Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak poinformowała, że docelowo za granicą będzie utworzonych 410 komisji wyborczych. Przypomniała, że ministerstwo spraw zagranicznych utworzyło już ponad 400 obwodów głosowania za granicą.

Prezydent otworzył Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego

30.09.2023 09:00
Wierzę, że Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego będzie pokazywać, że harcerstwo jest nie tylko czymś, co ma 113 lat, ale że jest żywe, aktualne, wychodzi w przyszłość, odpowiada na wyzwania współczesności - powiedział prezydent Andrzej Duda w Krakowie na otwarciu Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego.

Minister Piotr Gliński uczestniczył w inauguracji Miesiąca Dziedzictwa Polskiego w Chicago

01.10.2023 09:00
Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński wziął w sobotę udział w uroczystym podniesieniu polskiej flagi na placu Daley Plaza w centrum Chicago w ramach inauguracji Miesiąca Dziedzictwa Polskiego w Chicago.