Redakcja Polska

Viktor Orban szantażuje Radę Europejską w sprawie Ukrainy

22.11.2023 15:08
Premier Węgier Viktor Orban w liście do przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela wezwał do „strategicznej dyskusji” w sprawie Ukrainy. Zaszantażował, że jeśli tak się nie stanie, to jego rząd będzie wetował wszelkie decyzje dotyczące walczącego z Rosją państwa ukraińskiego.
Audio
  • V. Orban szantażuje Radę Europejską w sprawie Ukrainy. Materiał Piotra Piętki (IAR)
Viktor Orban: należy osiągnąć porozumienie z Rosją, a nie przyjmować Ukrainę do NATO, bo oznaczałoby to natychmiastową wojnę.
Viktor Orban: należy osiągnąć porozumienie z Rosją, a nie przyjmować Ukrainę do NATO, bo oznaczałoby to natychmiastową wojnę.Alexandros Michailidis / Shutterstock

Na liście inicjatyw, których rząd w Budapeszcie nie poprze w razie niespełnienia ich żądań, znalazły się trzy punkty. Pierwszy to rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Ukrainą, następnie wypłata nowej transzy pomocy i wreszcie weto w sprawie nowego, ogłoszonego niedawno dwunastego pakietu sankcji na Rosję. Według doniesień prasowych w liście do Charlesa Michela węgierski premier nie precyzuje dokładnie czego miałaby dotyczyć postulowana przez niego pilna, strategiczna dyskusja w łonie Unii Europejskiej na temat Ukrainy.

List do przewodniczącego Rady Europejskiej zawiera tez wątpliwość czy Amerykanie będą w najbliższym czasie wspierać Ukrainę, a także pytanie co się stanie, jeśli amerykańskiego wsparcia jednak zabraknie.

Na list Orbana zareagowała już węgierska opozycja. W oświadczeniu przesłanym mediom partia Momentum napisała, że zamiast prowadzić rozmowy z Rosją i Chinami, węgierski premier powinien powrócić do dobrych stosunków z krajami NATO i UE, bo to leży w prawdziwym węgierskim interesie.

IAR/dad

Szef Pentagonu miał ostrzec żołnierzy w Polsce, że znajdą się na linii frontu, jeśli Putin zajmie Ukrainę

22.11.2023 11:20
Minister obrony USA Lloyd Austin powiedział podczas wtorkowego spotkania z żołnierzami amerykańskimi w Polsce, że mogą oni znaleźć się na linii frontu, jeśli Rosja opanuje Ukrainę - powiadomiła w środę rosyjska redakcja Głosu Ameryki, która relacjonowała wystąpienie Austina.

Włosko-Polskie Forum Aerospace. Rozmowy o współpracy w sektorze lotniczym i kosmicznym

22.11.2023 13:28
Trzecia edycja Włosko-Polskiego Forum Aerospace w Warszawie zgromadziła przedstawicieli sektorów biznesowego, naukowego i obronnego z obu krajów.

Co drugi ukraiński startup wybiera Polskę jako swoją lokalizację

22.11.2023 13:52
59% ukraińskich startupów relokujących się z Ukrainy wybiera Polskę - wynika z najnowszego raportu Polish-Ukrainian Startup Bridge (PUSB). Badanie skupia się na roli startupów i instytucji otoczenia biznesu w przyszłej odbudowie Ukrainy.