Redakcja Polska

Matka Nawalnego zaapelowała do Putina o wydanie jego ciała

21.02.2024 09:39
Matka opozycjonisty i krytyka Putina, Aleksieja Nawalnego, który zmarł w kolonii karnej za kołem podbiegunowym, zaapelowała we wtorek w nagraniu wideo do Władimira Putina o wydanie jego zwłok.
Ludmiła Nawalny oskarżyła Komitet Śledczy Rosji o działania niezgodne z prawem.
Ludmiła Nawalny oskarżyła Komitet Śledczy Rosji o działania niezgodne z prawem.PAP/EPA/ANGELO CARCONI

W nagraniu wyemitowanym m. in. przez BBC i wykonanym przed kolonią karną, w której - jak poinformowały w ub. piątek rosyjskie służby więzienne - zmarł Nawalny, Ludmiła Nawalna oświadczyła, że od pięciu dni usiłuje bezskutecznie ustalić gdzie znajduje się ciało jej syna. - Nie byłam w stanie go zobaczyć od pięciu dni, oni odmawiają mi wydania jego ciała i nie chcą nawet powiedzieć gdzie ono jest - powiedziała Ludmiła Nawalna.

- Proszę pana Władimirze Putin - wszystko zależy tylko od pana. Niech mi będzie wolno w końcu zobaczyć mojego syna. Domagam się aby ciało Aleksieja zostało niezwłocznie wydane, tak abym mogła dać mu przyzwoity pogrzeb - zaapelowała.

W ub. piątek rosyjskie służby więzienne podały, że Nawalny zmarł nagle w kolonii karnej za kołem podbiegunowym w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym, na dalekiej północy. Nawalny miał "poczuć się źle" i "stracić przytomność". Mimo wezwania pogotowia i prób reanimacji opozycjonista zmarł - utrzymywały służby więzienne.

Od tego czasu matce opozycjonisty i jego prawnikom władze odmawiają wstępu do kostnicy więziennej a nawet podania informacji gdzie znajduje się jego ciało.


IAR/dad


Mechaniczne ramię z Polski pomoże w badaniu Księżyca. Zamówienie od Europejskiej Agencji Kosmicznej

20.02.2024 15:18
Polska firma PIAP Space skonstruuje robotyczne ramię dla księżycowej misji Europejskiej Agencji Kosmicznej. Lądownik z tym urządzeniem będzie dostarczał ładunki dla pracujących astronautów.

"Kreml celowo wprowadza zamęt informacyjny". Dziennikarz Biełsat TV o śmierci Aleksieja Nawalnego

20.02.2024 15:57
Kreml celowo wprowadza zamęt informacyjny w sprawie śmierci Aleksieja Nawalnego - uważa dziennikarz Biełsat TV Michał Kacewicz. Zdaniem gościa Polskiego Radia 24, Moskwa boi się, że śmierć Nawalnego przyczyni się do zjednoczenia rosyjskiej opozycji.

Estonia powstrzymała hybrydową operację rosyjskich służb

20.02.2024 18:10
Estońskie władze twierdzą, że na terytorium kraju powstrzymana została hybrydowa operacja rosyjskich służb bezpieczeństwa. W tej sprawie Estończycy w ciągu ostatnich miesięcy zatrzymali w sumie dziesięć osób. W sprawie wszczęte zostało postępowanie karne.