Redakcja Polska

Prezydent Litwy: Zachód jest wyraźnie w tyle za Rosją ws. produkcji sprzętu wojskowego

27.02.2024 13:28
Prezydent Litwy Gitanas Nauseda ocenia, że w kwestii produkcji sprzętu wojskowego i amunicji Zachód jest wyraźnie w tyle za Rosją. Wczoraj litewski przywódca wziął w Paryżu udział w konferencji z innymi liderami UE i NATO w sprawie Ukrainy.
Audio
  • Prezydent Litwy: Zachód jest wyraźnie w tyle za Rosją ws. produkcji sprzętu wojskowego. Materiał Kamila Zalewskiego
Gitanas Nauseda
Gitanas NausedaShutterstock/Karolis Kavolelis

Litewski prezydent po zakończonej wizycie we Francji podkreślił, że w sprawie produkcji broni czas najwyższy przestać mówić o obietnicach i zacząć je realizować. W jego opinii wsparcie dla Ukrainy ma obecnie kluczowe znaczenie. "Wszyscy rozumiemy, że sytuacja jest skomplikowana, a Rosja ma długoterminowy plan wojenny przeciw Ukrainie. Jeśli zajdzie taka potrzeba, to jest gotowa kontynuować go przez kilka lat" - powiedział Gitanas Nauseda, który zwraca uwagę, że kraje zachodnie produkują o wiele mniej uzbrojenia niż Rosja.

Posłuchaj
00:49 12837270_1.mp3 Prezydent Litwy: Zachód jest wyraźnie w tyle za Rosją ws. produkcji sprzętu wojskowego. Materiał Kamila Zalewskiego

 

Prezydent Litwy zaznaczył, że Ukraińcy potrzebują obecnie między innymi broni dalekiego zasięgu oraz amunicji, aby ratować życie swoich żołnierzy i utrzymać linię frontu. W jego opinii za kilka miesięcy Rosja może zorganizować kontrofensywę na dużą skalę, a bez wystarczającej ilości sprzętu wojskowego armia ukraińska będzie bezbronna.

Wśród uczestników paryskiej konferencji byli między innymi prezydenci lub szefowie rządów Niemiec, Hiszpanii, Holandii, Finlandii i Rumunii. Polskę reprezentował prezydent Andrzej Duda. W rozmowach uczestniczyli również przedstawiciele Stanów Zjednoczonych i Kanady. Spotkanie było inicjatywą prezydenta Francji Emmanuela Macrona.


IAR/dad

"Dobra strategiczna rozmowa bliskich sojuszników". Spotkanie szefów dyplomacji Polski i Stanów Zjednoczonych

27.02.2024 09:26
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zakończył wizytę w Stanach Zjednoczonych. Jej ostatnim punktem było spotkanie z koordynatorką amerykańskich służb wywiadowczych Avril Haines. Wcześniej szef polskiej dyplomacji spotkał się z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem. Jednym z głównych tematów rozmów była Ukraina. - To była dobra strategiczna rozmowa bliskich sojuszników. Na szczycie agendy było bezpieczeństwo Polski także w kontekście wojny w Ukrainie - podsumował spotkanie Radosław Sikorski.

Domy pogrzebowe w Rosji odmawiają organizacji pogrzebu Nawalnego. W tle obawy o masowe protesty

27.02.2024 11:37
Domy pogrzebowe w Moskwie odmawiają organizacji uroczystości ostatniego pożegnania opozycyjnego rosyjskiego polityka Aleksieja Nawalnego, powołując się na ograniczenia ze strony władz miasta - powiadomił rosyjski niezależny kanał na Telegramie "Możem Objasnit".

We Lwowie rozpocznie się budowa linii kolejowej łączącej Ukrainę z krajami UE

27.02.2024 12:32
We Lwowie rozpocznie się budowa linii kolejowej o europejskim rozstawie torów, przeznaczonej dla ruchu towarowego i pasażerskiego; linia ta połączy Ukrainę z krajami UE - ogłosiła wojskowa administracja obwodu lwowskiego.

Szwedzi w Sojuszu. Niemiecki generał: Morze Bałtyckie stało się morzem wewnętrznym NATO

27.02.2024 13:09
Węgierski parlament zagłosował w poniedziałek za przyjęciem wniosku Sztokholmu o członkostwo w NATO. Wraz z przystąpieniem Finlandii i Szwecji do NATO Morze Bałtyckie stało się wewnętrznym morzem NATO - zauważył były dowódca Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych NATO gen. Egon Ramms.