Redakcja Polska

Polska w Nuclear Sharing? Wiceszef MSZ: sprawa musi być analizowana całościowo

29.04.2024 09:40
Sprawa przystąpienia do Nuclear Sharing musi być analizowana całościowo; najpierw musimy spojrzeć, jak wygląda cała koncepcja bezpieczeństwa, czy mieści się w niej Nuclear Sharing i czy NATO oczekuje tego od Polski - podkreślił w poniedziałek w Programie Pierwszym Polskiego Radia wiceszef MSZ Andrzej Szejna.
Andrzej Szejna
Andrzej SzejnaPR Jedynka

Prezydent Andrzej Duda powiedział w opublikowanym tydzień temu wywiadzie dla dziennika "Fakt", że "jeżeli byłaby taka decyzja naszych sojuszników, żeby rozlokować broń nuklearną w ramach Nuclear Sharing, także i na naszym terytorium, żeby umocnić bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO, to jesteśmy na to gotowi".

Szejna, odnosząc się do słów prezydenta, ocenił, że "najpierw trzeba było skonsultować to z rządem". - Najpierw trzeba by było to skonsultować z rządem, a nie wyjść i powiedzieć, że: chcemy mieć broń nuklearną na terenie Polski - powiedział.

Zdaniem wiceszefa MSZ takie deklaracje narażają Polskę "na kierowanie rosyjskich rakiet przeciwko nam". - W niektórych sytuacjach, szczególnie za granicą, bardzo bym pochwalił działania pana prezydenta, zgodne z instrukcjami rządu, a potem nagle, od czasu do czasu, coś wystrzeli - ocenił.

Polska a Nuclear Sharing

Jego zdaniem kwestia przystąpienia do Nuclear Sharing musi być analizowana całościowo. - Musimy najpierw spojrzeć, jak wygląda cała koncepcja bezpieczeństwa, czy w niej mieści się (Nucelar Sharing - przyp.red.) i czy NATO tego oczekuje od Polski - zaznaczył Szejna.

Jednocześnie zapewnił, że jesteśmy gotowi na rozlokowanie broni nuklearnej w Polsce. - Jeżeli nasi sojusznicy stwierdzą, że takie pociski powinny być na terenie Polski, Polska powinna powiedzieć "tak", ale takiej sytuacji jeszcze nie było - zastrzegł wiceszef MSZ.

Prezydent naciska

Prezydent Duda w piątek na Litwie po raz kolejny odniósł się do Nuclear Sharing, mówiąc, że "program powinien być rozszerzony także na państwa wschodniej flanki NATO". - Jako przedstawiciel jednego z tych krajów podnoszę ten temat, jednocześnie zapewniając do gotowości udziału w tym programie - zaznaczył.

- Panu prezydentowi już było powiedziane na najwyższych szczeblach, i żeby było jasne - nie polskich - żeby o tym nie mówić i że na to nie ma na razie szans - podkreślił w piątek w Polsat News szef MSZ Radosław Sikorski, pytany o Nuclear Sharing w kontekście tej - kolejnej już - wypowiedzi prezydenta na ten temat.

Nuclear Sharing to program NATO, będący elementem polityki Sojuszu w zakresie odstraszania jądrowego. Umożliwia on udostępnienie głowic jądrowych państwom członkowskim nieposiadającym własnej broni jądrowej. Od listopada 2009 r. w ramach Nuclear Sharing amerykańska broń jądrowa znajduje się na terenie Belgii, Niemiec, Włoch, Holandii i Turcji.


PAP/PR1/dad

Węgierscy analitycy: konflikt z UE będzie narastał, ale Orban nie może pozwolić sobie na Huxit

28.04.2024 12:30
Stosunki Węgier z UE zostały w ostatnich latach zdominowane przez spory na wielu polach. Rząd Orbana stosuje ostrą, antyunijną retorykę, często w pojedynkę blokując rozwiązania akceptowane przez pozostałych członków Wspólnoty

Estonia kupi przy pomocy środków UE sprzęt wojskowy dla Mołdawii i Ukrainy

28.04.2024 12:22
Estońskie Centrum Inwestycji Obronnych (RKIK), korzystając ze środków Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (EPF), wyposaży armię Mołdawii i Ukrainy w nieśmiercionośny sprzęt wojskowy - podaje w niedzielę telewizja ERR

Radosław Sikorski chce, żeby Niemcy zrobiły dla Ukrainy więcej niż do tej pory

28.04.2024 16:45
To niejedyny krytyczny wątek wobec zachodniego sąsiada, który pojawił się w wywiadzie szefa polskiej dyplomacji dla niemieckiego Bilda