Redakcja Polska

MSZ: na Białorusi przetrzymywanych jest co najmniej 1360 więźniów politycznych

21.05.2024 13:07
Na Białorusi jest co najmniej 1360 więźniów politycznych, a ponad 250 z nich znajduje się w stanie zagrożenia zdrowia lub życia - napisało na portalu X Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Wezwało do uwolnienia osadzonych, oczyszczenia ich z zarzutów i zaprzestania dalszych represji. 21 maja obchodzony jest Dzień Solidarności z Więźniami Politycznymi na Białorusi.
Na Białorusi jest co najmniej 1360 więźniów politycznych
Na Białorusi jest co najmniej 1360 więźniów politycznychShutterstock/Fanni_2021

Dzień wcześniej o sytuacji więźniów politycznych na Białorusi przypomniał szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. - Byli niesprawiedliwie prześladowani za swoje poglądy i przekonania polityczne i nie otrzymali odpowiedniej opieki lekarskiej - zaznaczył w opublikowanym oświadczeniu Borrell. Dodał, że Unia Europejska apeluje o natychmiastowe i bezwarunkowe uwolnienie wszystkich więźniów politycznych oraz przestrzeganie standardów praw człowieka.

Dzień Solidarności z Więźniami Politycznymi na Białorusi ustanowiony został w 2023 roku przez Centrum Obrony Praw Człowieka Wiosna, które jest największą białoruską organizacją zajmującą się prawami człowieka. Termin ten nie jest przypadkowy, gdyż w 2021 roku w kolonii karnej w Szkłowie w niejasnych okolicznościach zmarł znany działacz opozycyjny Witold Aszurak. Od czasu jego śmierci, co najmniej 5 kolejnych więźniów politycznych straciło życie w tym kraju.


IAR/PAP/dad

Instruktorzy NATO na Ukrainie? Premier Estonii: Sojusz nie powinien się obawiać wciągnięcia w wojnę

20.05.2024 13:05
Premier Estonii Kaja Kallas uważa, że NATO nie powinno się obawiać, że wysłanie wojskowych instruktorów na Ukrainę wciągnie Sojusz w wojnę. W wywiadzie dla "Financial Times", który cytuje estoński portal ERR, zaznaczyła, że są kraje, które już szkolą żołnierzy w terenie i robią to na własne ryzyko.

CNN: ukraińskie drony z podczepionymi pociskami atakują cele na terytorium Rosji

21.05.2024 11:07
Formacje ukraińskiej armii, operujące w pobliżu granicy z Rosją, wykorzystują drony z podczepionymi pociskami moździerzowymi do atakowania celów na terytorium wroga - podała we wtorek amerykańska stacja CNN w reportażu z obwodu charkowskiego na północnym wschodzie Ukrainy.

Litwa: rozpoczęło się przedterminowe głosowanie w drugiej turze wyborów prezydenckich

21.05.2024 09:54
Na Litwie rozpoczęło się trzydniowe przedterminowe głosowanie w drugiej turze wyborów prezydenckich, które odbędą się w niedzielę. O reelekcję ubiega się Gitanas Nauseda. Jego przeciwniczką jest obecna premier kraju Ingrida Szimonyte.

Rosyjski okupant zajmuje na Ukrainie domy uchodźców i ofiar wojny

21.05.2024 12:44
Rosyjski okupant zajmuje na Ukrainie mieszkania, domy i gospodarstwa pozostawione przez uchodźców. Część nieruchomości na terenach zajętych przez agresora należała również do osób, które straciły życie w wyniku rosyjskiej inwazji.