Redakcja Polska

Donald Tusk na szczycie UE ma zaproponować kandydaturę Ursuli von der Leyen na szefową KE

17.06.2024 09:48
W Brukseli szefowie rządów i głowy państw spotkają się dzisiaj na nieformalnym szczycie Rady Europejskiej. Donald Tusk jest już w Belgii i wraz z premierem Grecji Kiriakosem Mitsotakisem, jako reprezentanci zwycięskiej Europejskiej Partii Ludowej, ma zaproponować kandydaturę Ursuli von der Leyen na drugą kadencję w roli szefowej Komisji Europejskiej.
Ursula von der Leyen
Ursula von der LeyenPAP/EPA/ALESSANDRO DELLA VALLE / POOL

Ponieważ to Europejska Partia Ludowa wygrała wybory, ma pierwszeństwo obsadzania w układance najważniejszych unijnych stanowisk, kolejne należą się socjaldemokratom i liberałom.

Jednak w negocjacjach liczy się nie tylko równowaga partyjna, ale też geograficzna i równowaga płci.


Posłuchaj
00:52 13044823_1.mp3 W Brukseli po południu nieformalny szczyt na temat obsady najważniejszych stanowisk. Przywódcy 27 krajów mają ustalić, kto stanie przez najbliższych 5 lat stanie na czele Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej oraz kto pokieruje unijną dyplomacją. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)

 

Wśród nazwisk na które zgadza się Polska, są były premier Portugalii, socjalista Antonio Costa na stanowisko szefa Rady Europejskiej i kandydatka liberałów - premierka Estonii Kaja Kallas na stanowisko szefowej unijnej dyplomacji.

Szefowa dyplomacji UE z Estonii?

W kończącej się kadencji unijnych instytucji wszystkie trzy najważniejsze stanowiska zajmują osoby z Europy Zachodniej. Szefem Rady Europejskiej jest Belg, szefową KE - Niemka, a na czele unijnej dyplomacji stoi Hiszpan. Teraz szefową unijnej dyplomacji miałaby zostać premierka Estonii, która ma stanowcze stanowisko wobec Rosji i wspiera Ukrainę.

Z kolei kraje południa obawiają się, że taki podział unijnych stołków sprawi, że będą pomijane, a wspólnota skupi się głównie na sprawach Ukrainy.

Jeśli na nieformalnym szczycie nie dojdzie do porozumienia, wówczas dalsze negocjacje będą prowadzone w ostatnich dniach czerwca, na szczycie unijnym kończącym pierwsze półrocze.


IAR/dad

Atak hakerski na TVP podczas meczu Polska-Holandia

16.06.2024 16:07
Atak cyfrowy na TVP podczas meczu Polska - Holandia. Dyrektor TVP Sport poinformował na profilu X, że około 15:00 Telewizja Polska odnotowala atak DDOS przeprowadzony z adresów IP zlokalizowanych na terenie Polski. "Po niecałej minucie zaczęliśmy działania przy współpracy z operatorami krajowymi, które doprowadziły do mitygacji ataku. Służby IT przywrócily usługi" - napisał Kwiatkowski.

Premier Donald Tusk przyleciał do Brukseli, by negocjować unijne stanowiska

16.06.2024 17:13
Premier Donald Tusk przyleciał do Brukseli, gdzie weźmie jutro udział w nieformalnym szczycie Rady Europejskiej. Szefowie państw i rządów będą omawiać obsadzenie najważniejszych stanowisk w Unii Europejskiej - szefa Komisji Europejskiej i szefa Rady Europejskiej. Donald Tusk i premier Grecji Kyriakos Mitsotakis mają być głównymi negocjatorami stanowisk z ramienia Europejskiej Partii Ludowej.

Biełsat: byli pracownicy rosyjskich mediów mówią o wytycznych Kremla ws. wojny na Ukrainie

16.06.2024 19:07
Przy publikowaniu materiałów o wojnie na Ukrainie redaktorzy naczelni prokremlowskich mediów w Rosji kierują się otrzymywanymi od władz wytycznymi, a pracownicy stosują autocenzurę - podaje telewizja Biełsat za rosyjskojęzycznym portalem Wot Tak, który rozmawiał z byłymi dziennikarzami o tym, jak zmieniła się ich praca od wybuchu wojny.