Redakcja Polska

Traktat z Polską. Dla Paryża to wzmocnienie partnerstwa w wielu sferach, w tym bezpieczeństwa

06.05.2025 10:15
Dla Francji celem nowego traktatu z Polską jest wzmocnienie partnerstwa z Polską w sferach bezpieczeństwa, obrony, infrastruktury, energii i innych. Paryż porównuje ten traktat do porozumień, które zawarł z krajami sąsiadującymi: Niemcami, Włochami i Hiszpanią.
Donald Tusk (L) i Emmanuel Macron (P)
Donald Tusk (L) i Emmanuel Macron (P)PAP/EPA/YOAN VALAT

Jak mówi źródło w Pałacu Elizejskim, podpisanie traktatu zaplanowane 9 maja w Nancy we wschodniej Francji wpisuje się w wydarzenia dotyczące wymiaru europejskiego, z których pierwszym było poniedziałkowe spotkanie prezydenta Emmanuela Macrona na Sorbonie z udziałem szefowej Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, na konferencji Choose Europe for Science.

Drugim z tej serii działań jest zapowiedziane na środę spotkanie z Friedrichem Merzem po jego zaprzysiężeniu na urząd kanclerza Niemiec. Spotkanie z polskim premierem Donaldem Tuskiem i podpisanie traktatu o przyjaźni i współpracy jest związane z przypadającym 9 maja Dniem Europy. 

W ocenie Paryża Polska jest partnerem Francji w Europie, z którą nie ma ona traktatu, jaki pozwoliłby na sprecyzowanie całego szeregu priorytetowych sfer współpracy. Źródło w Pałacu Elizejskim przypomniało, że obecnie obowiązujące porozumienie z Polską zostało podpisane krótko po upadku muru berlińskiego.

Podpisanie traktatu z Polską zapowiadane jest od wielu tygodni. Jak podkreślał w kwietniu dziennik "Le Monde", dokument prezentowany jest przez dyplomację francuską jako traktat "premium", na podobieństwo tych, które Francja podpisała z Niemcami, Włochami i Hiszpanią, przy czym, w przypadku Polski, po raz pierwszy Paryż zdecydował się podpisać taki dokument z krajem, z którym nie graniczy. Traktaty ze wspomnianymi państwami sąsiednimi Francja podpisała w latach 2019-23. 

Źródło w Pałacu Elizejskim podkreśliło, że strony są na etapie finalizowania tekstu traktatu i że prace nad nim trwają od wielu miesięcy. Przewiduje się, że zarówno wizyta nowego kanclerza Niemiec, jak i spotkanie z polskim premierem będą okazją do przypomnienia przywiązania Francji do formatu Trójkąta Weimarskiego.

29 kwietnia premier Donald Tusk informował, że prace nad nowym traktatem są finalizowane i najprawdopodobniej zostanie on podpisany 9 maja. Dodał, że "to będzie bardzo poważne przyśpieszenie w budowaniu zbiorowego bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa Polski, i gospodarczego, ale także tego wprost bezpieczeństwa militarnego".

PAP/ks

Amerykańskie cła uderzają w Europę. Donald Tusk: cios dotkliwy, ale go przetrzymamy

03.04.2025 17:39
Prezydent USA Donald Trump ogłosił wprowadzenie nowych ceł na importowane towary - 20 procent dla produktów z Unii Europejskiej, aż 54 proecnt wobec Chin. Europa reaguje z niepokojem i szykuje odpowiedź. "Cios dotkliwy i przykry, bo od najbliższego sojusznika, ale go przetrzymamy" - komentuje premier Donald Tusk.

Andrzej Duda dla Bloomberga: Polska gotowa przyjąć francuski parasol atomowy i nuclear sharing z USA

18.04.2025 15:28
Prezydent Andrzej Duda powiedział w wywiadzie dla Bloomberga, że Polska jest gotowa przyjąć zarówno francuski parasol atomowy, jak i amerykański nuclear sharing. Fragmenty wypowiedzi prezydenta opublikowała Kancelaria Prezydenta.

Francja i Polska podpiszą traktat o przyjaźni. Macron: będzie to historyczne wydarzenie

29.04.2025 15:04
Premier Donald Tusk powiedział we wtorek, że najprawdopodobniej 9 maja w Nancy zostanie podpisany nowy traktat polsko-francuski. To będzie bardzo poważne przyśpieszenie w budowaniu zbiorowego bezpieczeństwa gospodarczego i militarnego - dodał szef rządu.