Redakcja Polska

W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA - zapewnia ambasador Georgette Mosbacher

21.06.2020 17:01
To mylące stwierdzenie - nazwa "Fort Trump" nigdy nie była rozważana; uwaga prezydenta Donalda Trumpa skierowana jest na Wspólną Deklarację o Współpracy Obronnej, która jest realizowana na bieżąco; w Polsce będzie więcej żołnierzy z USA - podkreśliła ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.
Ambasador USA Georgette Mosbacher
Ambasador USA Georgette MosbacherTwitter/Georgette Mosbacher

Ambasador Mosbacher odniosła się w niedzielę na Twitterze do fragmentu książki byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego USA Johna Boltona pt. "The Room Where It Happened", w którym napisał, że prezydent Donald Trump przyznał mu, iż nie pamięta, żeby zgodził się na Fort Trump w Polsce.

"To mylące stwierdzenie - nazwa „Fort Trump” nigdy nie była rozważana. Uwaga prezydenta Donalda Trumpa skierowana jest na Wspólną Deklarację o Współpracy Obronnej, podpisaną przez obydwu prezydentów, która jest realizowana na bieżąco i zgodnie z harmonogramem" - napisała ambasador na Twitterze.

"W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA" - podkreśliła.

USA zamierzają wycofać żołnierzy z Niemiec

W poniedziałek Trump potwierdził wcześniejsze medialne doniesienia, że Stany Zjednoczone zamierzają wycofać z Niemiec 9,5 tys. swoich żołnierzy. Reuters informował, że część z tych oddziałów ma zostać skierowana do Polski.

W trakcie wiecu w Tulsie Trump pozytywnie wypowiadał się o zarządzanej przez niego reakcji państwa na epidemię koronawirusa. Podkreślał zarazem, iż "nastał czas, by wrócić do pracy" i otworzyć gospodarkę. Zdaniem prezydenta USA rok 2021 pod względem ekonomicznym "będzie najlepszym rokiem jakim kiedykolwiek mieliśmy".

Prezydent skrytykował także protestujących, którzy obalają w USA pomniki, w tym m.in. Krzysztofa Kolumba, Jerzego Waszyngtona oraz Thomasa Jeffersona. Stwierdził, że każdy, kto pali amerykańską flagę, powinien iść do więzienia na jeden rok.

PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Georgette Mosbacher USA armia

Koncert online z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II

21.06.2020 13:39
Z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II blisko 40 artystów wspólnie odda hołd wielkiemu Polakowi. W programie specjalnego koncertu online znalazła się muzyka sakralna i klasyczna. Usłyszymy ją w wykonaniu artystów z Polski, Stanów Zjednoczonych, Anglii, Niemiec, Korei, Włoch, Japonii, Tajwanu, Turcji i Szwajcarii. 

Noszenie masek kluczowe dla powstrzymania epidemii koronawirusa

21.06.2020 14:41
Noszenie maseczek bardzo skutecznie powstrzymuje przenoszenie się koronawirusa wywołującego COVID-19 z człowieka na człowieka – wynika z analizy, którą publikuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Wyspa z "Gwiezdnych Wojen" zamknięta do 2021 roku z powodu koronawirusa

21.06.2020 16:26
Irlandzka wyspa Skellig Michael, która „wystąpiła” w serii filmów „Gwiezdne Wojny” pozostaje zamknięta dla turystów do 2021 roku z powodu epidemii koronawirusa.