Redakcja Polska

Andrzej Duda potwierdził wsparcie euroatlantyckich aspiracji Gruzji i zapowiedział dostawy szczepionek

27.05.2021 19:00
Wsparcie euroatlantyckich aspiracji Gruzji i potwierdzenie woli dostarczenia jej szczepionek przeciw Covid-19 to główne wnioski ze spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili. - Jesteśmy bardzo dumni, że w Polsce mamy tak duże wsparcie - mówiła przywódczyni. Prezydent Duda spotkał się ze swą gruzińską odpowiedniczką w czwartek podczas oficjalnej wizyty w Gruzji.
Audio
  • Prezydent Andrzej Duda zadeklarował wspieranie Gruzji w jej staraniach o wejście do Unii Europejskiej i NATO. Materiał Agnieszki Drążkiewicz (IAR)
Prezydent Andrzej Duda w Gruzji spotkał się z przywódczynią tego kraju Salome Zurabiszwili.
Prezydent Andrzej Duda w Gruzji spotkał się z przywódczynią tego kraju Salome Zurabiszwili.Źródło: Twitter/Kancelaria Prezydenta @prezydentpl

Na wspólnej konferencji prasowej polski przywódca odniósł się do swojej środowej wizyty na linii rozgraniczenia administracyjnego między Gruzją a tzw. Osetią Południową (Region Cchinwali), gdzie stacjonuje Misja Obserwacyjna UE.

Dalsza przyszłość tej misji – poinformował Duda – była jednym z tematów spotkania z prezydent Gruzji. Duda relacjonował, że Zurabiszwili zwróciła się do niego o to, by zabiegał o wzmocnienie misji, a on zapewnił, że będzie rozmawiał na ten temat z przywódcami UE, a także z premierem Mateuszem Morawieckim, by ten postulat przedstawił na posiedzeniu Rady Europejskiej. - Mam nadzieję, że uda się podjąć działania w tym kierunku - podkreślił polski prezydent.

Jak zapewnił, sprawa granic Gruzji i sytuacji panującej w Osetii Południowej i Abchazji będzie podnoszona na forach międzynarodowych, m.in. ONZ.

Prezydent zaznaczył, że miejsce, gdzie kończy się administracja gruzińska, a rozpoczyna obszar pod rosyjską okupacją, powinien zobaczyć każdy polityk UE i Sojuszu Północnoatlantyckiego, by uświadomić sobie, jaka w rzeczywistości jest współczesna rosyjska polityka i jakimi metodami posługuje się Rosja.

- Opuszczone gospodarstwa, opuszczone domy, zasieki, brak możliwości przekroczenia tej linii rozgraniczenia, co jest tragedią dla ludzi mieszkających w tym regionie - mówił.

Podkreślił, że był w miejscu, z którego widać rosyjskie posterunki i koszary, co jest - oczywistym, jawnym pogwałceniem porozumienia sześciopunktowego z 2008 r., którego Rosja teoretycznie do dzisiaj jest stroną- , a które przewidywało całkowite wycofanie wojsk rosyjskich z regionu. Mimo to - zauważył - ich obecność tam jest faktem, a na okolicznych terenach żołnierze dokonują zatrzymań i dochodzi nawet do porwań osób, które próbują tę linię rozgraniczenia przekroczyć.

- Dzieje się więc ewidentne bezprawie, pogwałcenie wszelkich zasad prawa międzynarodowego i to jest tutaj codziennym faktem - powiedział prezydent. - Polska obejmuje w przyszłym roku przewodnictwo w OBWE i będziemy te tematy na forum OBWE na pewno podnosić - zadeklarował.

Kwestie integracji z UE i NATO 

- Innym omówionym tematem była integracja Gruzji z NATO i Unią Europejską - relacjonował Duda. - Gruzja jest na drodze do członkostwa. Liczę na to, że ta droga będzie się stawała dla Gruzji coraz jaśniejsza, w tym sensie, że będą mogły być wskazane konkretne daty i działania proceduralne, które zmierzają do tego, aby Gruzja rzeczywiście mogła wstąpić do Unii Europejskiej i także do NATO - zadeklarował.

Duda apelował do przywódców państw UE i NATO, - aby drzwi do Sojuszu Północnoatlantyckiego i drzwi do Unii Europejskiej cały czas wyraźnie pozostawały otwarte- . - To jest niezwykle ważna perspektywa, jeżeli oczekujemy, że w państwach, które są związane z nami Partnerstwem Wschodnim - właśnie w Gruzji, na Ukrainie czy w Mołdawii - będą realizowane reformy - powiedział Duda.

Przypomniał, że taki proces dostosowania i demokratyzacji zachodził także w Polsce przed jej wejściem do NATO i UE, a etapy pośrednie były bardzo ważne. - Nie były one łatwe, ale śmiało można powiedzieć, że było warto - podkreślił.

- Zachęcam dzisiaj i władze, i społeczeństwo gruzińskie do tego, żeby działać w tym kierunku i cały czas utrzymywać gotowość do realizacji procesu reform, jak i dalszego działania w stronę członkostwa - przekonywał polski prezydent.

Zapewnił, że Polska również pod tym względem była, jest i pozostanie "przyjacielem Gruzji i tym państwem, które wspiera dążenia euroatlantyckie narodu i państwa gruzińskiego" .

Polska chce dostarczyć szczepionki Gruzinom

Wśród tematów rozmów z prezydent Gruzji polski przywódca wymienił także turystykę w dobie pandemii Covid-19. - Chciałbym, żeby Gruzja w tym roku swoją ofertę mogła także zaproponować naszym turystom. Wierzę, że będzie to możliwe, i w okresie wakacyjnym nasi rodacy zainteresowani odwiedzeniem Gruzji będą mogli tu przyjechać - mówił.

Prezydent poinformował, że potwierdził także wolę rządu Polski, by podzielić się z Gruzją szczepionkami przeciw Covid-19.

Wyraził nadzieję, że Polska otrzyma zamówione szczepionki zgodnie z terminami, dzięki czemu - jak dodał - będzie mogła przekazać pewną ilość szczepionek na potrzeby społeczeństwa gruzińskiego. Poinformował, że będzie na ten temat rozmawiał z szefem polskiego rządu, ministrem zdrowia i szefem KPRM.

Prezydent Zurabiszwili: Polska dobrze rozumie trudną sytuację Gruzji

Gruzińska prezydent podkreśliła, że obecność Dudy na obchodach Święta Niepodległości Gruzji była gestem przyjaźni i solidarności łączących oba kraje.

Oceniła też, że odwiedziny na linii rozgraniczenia administracyjnego między Gruzją a Osetią Południową pokazują, - jak Polska dobrze rozumie trudną sytuację, w jakiej obecnie znajduje się Gruzja- .

Odniosła się do zapewnienia polskiego prezydenta, że będzie na międzynarodowych szczytach podnosił kwestię interesów Gruzji i problemy związane z terenami okupowanymi. - Jesteśmy bardzo dumni, że w Polsce mamy tak duże wsparcie - powiedziała Zurabiszwili.

- Obecne czasy wymagają od nas wszystkich większej solidarności. Liczymy na wsparcie naszych partnerów w drodze do Unii Europejskiej i do struktur NATO. Polska jest jednym z krajów, które popierają Gruzję w drodze do tych organizacji - oświadczyła Zurabiszwili.

Zaznaczyła, że Gruzja przeszła już pewne etapy na drodze do UE: podpisano umowę stowarzyszeniową i uruchomiono ruch bezwizowy. - Przed nami jeszcze długa droga, ale nadejdzie czas, gdy Gruzja będzie pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej - podkreśliła.

Prezydent oceniła, że dla Gruzji istnieje też perspektywa wstąpienia do NATO; przypomniała, że 14 czerwca w Brukseli odbędzie się szczyt Sojuszu. - Z prezydentem Dudą omawialiśmy ten temat, by polska strona reprezentowała tam interesy Gruzji i przekazywała informacje o rzeczywistej sytuacji w Gruzji; myślę, że również z ukraińskiej strony. Liczymy na to, że drzwi do struktur NATO będą dla Gruzji otwarte, jak były dla Macedonii (Północnej - przyp.red.) - powiedziała Zurabiszwili.


Odnosząc się do polskiej deklaracji w sprawie wsparcia w zakresie szczepionek, oświadczyła, że "solidarność, jaką strona polska okazuje Gruzji, jest bardzo cenna, bardzo ważna i te wielkie gesty są dla Gruzji niezmiernie ważne".

Mówiła, że wzmacnianie współpracy polsko-gruzińskiej jest bardzo istotne. Dodała, że po pokonaniu koronawirusa Gruzja chciałaby wzmocnić swoją gospodarkę, która opiera się przede wszystkim na turystyce. - Już niebawem otwiera się sezon turystyczny i Gruzja jest całkowicie otwarta dla wszystkich turystów, szczególnie dla osób po szczepieniu - powiedziała Zurabiszwili.

Po spotkaniu z gruzińską prezydent Andrzej Duda udał się na spotkania z premierem Gruzji Iraklim Garibaszwilim, przewodniczącym parlamentu Gruzji Kachą Kuczawą oraz z prezydium parlamentu.

Kolejne sankcje gospodarcze UE wobec Białorusi? Debata szefów MSZ

27.05.2021 14:27
Sankcje wobec białoruskiego sektora naftowego i systemu transakcji finansowych - takie między innymi propozycje padały przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych unijnych krajów w Lizbonie. We Wspólnocie rozpoczynają się prace nad sektorowymi restrykcjami gospodarczymi. Zgodę na ich nałożenie dali przywódcy 27 krajów w poniedziałek na unijnym szczycie i zlecili Komisji Europejskiej przygotowanie pakietu.

Prezydent: należy dołożyć wszelkich starań, aby wymusić na Rosji przestrzeganie prawa międzynarodowego

27.05.2021 15:06
Należy dołożyć wszelkich starań w przestrzeni międzynarodowej, aby wymusić na Federacji Rosyjskiej przestrzeganie prawa międzynarodowego; Polska obejmuje w przyszłym roku przewodnictwo w OBWE i będziemy te tematy na forum OBWE na pewno podnosić - powiedział prezydent Andrzej Duda w Tbilisi.