Redakcja Polska

Michał Dworczyk: Polska wysłała szczepionki Pfizera do Australii, Hszpanii i Portugalii, a do Norwegii - Moderny

16.08.2021 12:46
Polska do tej pory wysłała szczepionki Pfizera - oprócz Australii - do: Hiszpanii i Portugalii; do Norwegii - Moderny. Z kolei na Ukrainę we wtorek zostanie przekazanych 0,65 mln dawek szczepionek Astra Zeneki - przekazał szef Kancelarii Premiera, Michał Dworczyk.
Michał Dworczyk
Michał DworczykPaweł Supernak/PAP

W poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk przekazał, że Polska do tej pory wysłała szczepionki Pfizera przeciwko COVID-19 do - oprócz Australii (1 mln dawek) - do: Hiszpanii (2,4 mln), Portugalii (0,6 mln). Do Norwegii wysłano 1 mln dawek Moderny. We wtorek na Ukrainę zostanie przekazanych 0,65 mln dawek Astra Zeneki. 

O odsprzedaniu szczepionek przeciwko COVID-19 do Australii Dworczyk informował w niedzielę. Połowa dawek szczepionki ma być przeznaczona dla stanu Nowa Południowa Walia, gdzie nastąpił znaczy wzrost zakażeń. Australijski premier Scott Morrison mówił w niedzielę na konferencji prasowej w stolicy kraju - Canberze, że szczepionki otrzymają ludzie w wieku od 20 do 39 lat. 

Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) Michał Kuczmierowski poinformował w poniedziałek, że ceny szczepionek odsprzedawanych przez Polskę nie są ujawniane. - Obowiązuje reguła, by nie stracić i nie zarobić. Poszczególne państwa pokrywają koszty transportu, który organizujemy - dodał. 

Kuczmierowski podkreślił, że odsprzedaż szczepionek jest olbrzymią, międzynarodową akcją logistyczną.

- Wszystko odbywa się w profesjonalnych warunkach, zgodnych z prawem farmaceutycznym i wymaganiami producentów. Jest to możliwe między innymi dlatego, że przez ostatnie półtora roku sprofesjonalizowaliśmy RARS, która dzisiaj sprawnie obsługuje cały proces - dodał Kuczmierowski. Zaznaczył, że proces sprzedaży aktywnie wspierają polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ministerstwo Zdrowia.


PAP/dad

Polscy strażacy i policjanci wrócili z Turcji

16.08.2021 09:20
Polscy strażacy i policjanci wrócili z misji w Turcji, gdzie pomagali w gaszeniu pożarów. Na lotnisku Warszawa-Babice powitali ich zwierzchnicy: komendant główny Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Andrzej Bartkowiak i zastępca komendanta głównego Policji nadinspektor Roman Kuster.

Polonia amerykańska uczciła Święto Wojska Polskiego

16.08.2021 11:10
W niedzielę w sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej Polonia amerykańska uczciła Święto Żołnierza. Uroczystości znaczyła m.in. koncelebrowana msza święta, defilada z udziałem weteranów z sztandarami, złożenie wieńców, a także okolicznościowe wystąpienia.