Redakcja Polska

Rosja zaatakowała Ukrainę. Biden: USA i sojusznicy odpowiedzą w zdecydowany sposób

24.02.2022 09:28
- Świat pociągnie Rosję do odpowiedzialności za niesprowokowany i nieusprawiedliwiony atak - powiedział prezydent USA Joe Biden, w odpowiedzi na atak na Ukrainę.
Audio
  • Doktor Jacek Raubo, politolog z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, analityk serwisu Defence24.pl, o politycznych konsekwencjach rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
US President Joe Biden.
US President Joe Biden.Photo: EPA/SHAWN THEW

- Prezydent Putin z premedytacją wybrał wojnę, która przyniesie katastrofalną utratę życia i ludzkie cierpienia. Rosja sama jest odpowiedzialna za śmierć i destrukcję, którą ten atak przyniesie - oświadczył Biden.

Dodał, że USA i sojusznicy odpowiedzą w "zjednoczony i zdecydowany sposób" i "świat pociągnie Rosję do odpowiedzialności".

Zapowiedział, że w czwartek naradzi się z liderami państw G7, przywódcami państw NATO i ogłosi w orędziu kolejne sankcje przeciwko Rosji.

- Tej nocy Jill i ja modlimy się za odważny i dumny naród Ukrainy - dodał prezydent.

Wojna Rosja-Ukraina. Putin wydał rozkaz ataku

Prezydent Rosji Władimir Putin wydał rozkaz przeprowadzenia specjalnej operacji wojskowej w Donbasie - poinformowały światowe agencje informacyjne.

Putin powiedział, że Rosja nie może tolerować tego, co nazwał groźbami ze strony Ukrainy i ostrzeżeniami przed ingerencją z zagranicy. Stwierdził, że operacja militarna w Donbasie ma na celu ochronę tamtejszej ludności, okoliczności wymagają od Rosji zdecydowanych działań. Dodał, że Rosja nie zamierza okupować Ukrainy.

Powiedział, że w przypadku zagranicznej ingerencji "Rosja zareaguje natychmiast". Dodał, że za przelew krwi będzie odpowiedzialny naród ukraiński. Putin stwierdził, że ogłosił początek "specjalnej operacji wojskowej", by "zdemilitaryzować" i "zdenazyfikować" Ukrainę.


IAR/PAP/ho

Jest ostateczna zgoda ambasadorów krajów UE na sankcje wobec Rosji

23.02.2022 13:30
Jest ostateczna zgoda ambasadorów unijnych krajów na sankcje wobec Rosji za uznanie niepodległości samozwańczych republik na Ukrainie - donieckiej i ługańskiej oraz wysłanie wojsk. Nieoficjalnie informacje brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej potwierdziła francuska prezydencja. Po południu, wraz z publikacją decyzji w unijnym Dzienniku Urzędowym, sankcje wejdą w życie.

Media: Wielka Brytania wyśle do Polski zaawansowany system obrony przeciwlotniczej

23.02.2022 21:03
Wielka Brytania tymczasowo wyśle do Polski swój najbardziej zaawansowany mobilny system obrony przeciwlotniczej Sky Sabre, by wspomóc zabezpieczanie wschodniej flanki NATO - podał w środę dziennik "Sun".

Rakiety spadają na ukraińskie miasta. Brutalny atak Rosji

24.02.2022 05:44
O 5 rano (4 w Polsce) siły zbrojne Rosji zaatakowały granicę ukraińską w kilku miejscach - podaje agencja Interfax -Ukraina. Zaatakowano punkty kontrolne przy użyciu m.in. pojazdów opancerzonych i wyrzutni rakietowych typu Grad. Mieszkańcy wielu ukraińskich miast słyszą wybuchy. Eksplozje słyszane są również w stolicy Ukrainy.