Redakcja Polska

Jest ostateczna zgoda ambasadorów krajów UE na sankcje wobec Rosji

23.02.2022 13:30
Jest ostateczna zgoda ambasadorów unijnych krajów na sankcje wobec Rosji za uznanie niepodległości samozwańczych republik na Ukrainie - donieckiej i ługańskiej oraz wysłanie wojsk. Nieoficjalnie informacje brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej potwierdziła francuska prezydencja. Po południu, wraz z publikacją decyzji w unijnym Dzienniku Urzędowym, sankcje wejdą w życie.
Audio
  • Jest ostateczna zgoda ambasadorów krajów UE na sankcje wobec Rosji. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)
Szczegóły unijnych sankcji poznamy po opublikowaniu ich treści w Dzienniku Urzędowym
Szczegóły unijnych sankcji poznamy po opublikowaniu ich treści w Dzienniku UrzędowymSylwia Mróz/PR

Jest to ekspresowe tempo nakładania restrykcji jak na Unię Europejską. Nie minęły dwa dni od ogłoszenia decyzji przez Władimira Putina a sankcje już są zaakceptowane i za kilka godzin wejdą w życie, zaledwie dobę po politycznej zgodzie udzielonej w Paryżu przez ministrów spraw zagranicznych unijnych krajów.

Szczegóły są na razie utajnione, wszystko będzie wiadomo po publikacji w Dzienniku Urzędowym, ale - jak wynika z informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej - wśród banków objętych sankcjami jest Bank Centralny Rosji.

Na czarnej liście z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi aktywami w Europie, liczącej ponad 350 nazwisk, są między innymi minister obrony Rosji, rzeczniczka MSZ i szefowa tuby propagandowej Kremla, telewizji RT, dawniej "Russia Today". Nie ma natomiast Władimira Putina.


IAR/dad

Marcin Przydacz: twarda polityka sankcyjna może zatrzymać Putina, kluczowy jest sektor energetyczny

23.02.2022 11:26
Twarda polityka sankcyjna prowadzona przez Zachód w duchu jedności może zatrzymać Władimira Putina. Sektor energetyczny w dużej mierze dostarcza Kremlowi środki finansowe do prowadzenia tak agresywnej polityki zagranicznej - powiedział wiceszef MON Marcin Przydacz.

Wolontariusze Syberyjscy zapraszają do modlitwy online o pokój dla Ukrainy

24.02.2022 07:50
Wolontariat Syberyjski oprócz konkretnych działań w krajach byłego ZSRR i spotkań w Warszawie, animuje modlitwę w internecie, poświęconą pilnym potrzebom mieszkańców Europy Wschodniej.

Prezydenci Polski i Litwy z wizytą w Kijowie. "Apelujemy do Rosji o pokój i spokój"

23.02.2022 14:51
Dziś wspólnie z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą przybywamy do Kijowa na znak naszej solidarności z prezydentem Ukrainy i narodem ukraińskim - mówił w środę w Kijowie prezydent Andrzej Duda.