Redakcja Polska

Media: Wielka Brytania wyśle do Polski zaawansowany system obrony przeciwlotniczej

23.02.2022 21:03
Wielka Brytania tymczasowo wyśle do Polski swój najbardziej zaawansowany mobilny system obrony przeciwlotniczej Sky Sabre, by wspomóc zabezpieczanie wschodniej flanki NATO - podał w środę dziennik "Sun".
Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak powiedział, że przysłanie 350 brytyjskich żołnierzy do Polski to wyraz solidarności państw NATO
Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak powiedział, że przysłanie 350 brytyjskich żołnierzy do Polski to wyraz solidarności państw NATOTwitter/mblaszczak

Sky Sabre, który zastępuje pochodzący jeszcze z lat 70. XX wieku system Rapier, wszedł do użycia w brytyjskiej armii dopiero pod koniec zeszłego roku i jak podaje "Sun", do tej pory był wykorzystywany tylko do obrony Falklandów przed argentyńskim atakiem lotniczym. Choć analogiczny system w wersji dla marynarki wojennej jest już używany przez Royal Navy od czterech lat.

System Sky Sabre składa się z trzech elementów - umieszczonego na wysuwanym maszcie radaru Giraffe Agile Multi-Beam, który obraca się o 360 stopni i może śledzić obiekty znajdujące się w odległości 120 km, wyrzutni Land Ceptor, na której umieszczane może być jednocześnie osiem pocisków rakietowych CAAM, mogących rozwinąć prędkość 3700 km/godz. i niszczyć myśliwce, drony, a nawet naprowadzane laserowo bomby precyzyjne, oraz centrum dowodzenia i kontroli. Wszystkie te elementy umieszczone są na platformach ciężarówek, dzięki czemu są bardzo mobilne.

"Sky Sabre jest tak dokładny i zwrotny, że jest w stanie trafić w obiekt wielkości piłki tenisowej, poruszający się z prędkością dźwięku. W rzeczywistości może kontrolować lot 24 pocisków jednocześnie podczas lotu, kierując je do przechwycenia 24 oddzielnych celów. To niesamowite możliwości" - mówił w grudniu zeszłego roku major Tim Oakes, starszy oficer ds. szkolenia i jedna z kluczowych osób wdrażających system.

Jak pisze "Sun", jednostki mobilne mogą być rozmieszczone tak, by utworzyć 240-kilometrową "zaporę powietrzną" wzdłuż granicy polsko-ukraińskiej. Według gazety, jednostki wkrótce opuszczą Wielką Brytanię, a towarzyszyć im będzie spore wsparcie i zaplecze logistyczne.

Brytyjskie ministerstwo obrony potwierdziło informacje "Sun", precyzując, że rozmieszczenie jednostek jest tymczasowe i stanowi część ćwiczeń NATO. "W ramach naszego zaangażowania w bezpieczeństwo europejskie, Wielka Brytania będzie wspierać od dawna planowane NATO-wskie ćwiczenia Ramstein Legacy 2022 poprzez rozmieszczenie systemu obronnego Sky Sabre w Polsce" - powiedział rzecznik ministerstwa.


PAP/ho

Marcin Przydacz: twarda polityka sankcyjna może zatrzymać Putina, kluczowy jest sektor energetyczny

23.02.2022 11:26
Twarda polityka sankcyjna prowadzona przez Zachód w duchu jedności może zatrzymać Władimira Putina. Sektor energetyczny w dużej mierze dostarcza Kremlowi środki finansowe do prowadzenia tak agresywnej polityki zagranicznej - powiedział wiceszef MON Marcin Przydacz.

Jest ostateczna zgoda ambasadorów krajów UE na sankcje wobec Rosji

23.02.2022 13:30
Jest ostateczna zgoda ambasadorów unijnych krajów na sankcje wobec Rosji za uznanie niepodległości samozwańczych republik na Ukrainie - donieckiej i ługańskiej oraz wysłanie wojsk. Nieoficjalnie informacje brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej potwierdziła francuska prezydencja. Po południu, wraz z publikacją decyzji w unijnym Dzienniku Urzędowym, sankcje wejdą w życie.

Prezydenci Polski i Litwy z wizytą w Kijowie. "Apelujemy do Rosji o pokój i spokój"

23.02.2022 14:51
Dziś wspólnie z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą przybywamy do Kijowa na znak naszej solidarności z prezydentem Ukrainy i narodem ukraińskim - mówił w środę w Kijowie prezydent Andrzej Duda.