Redakcja Polska

"Rosja szykuje cyberataki na UE i NATO". Polska wśród najbardziej zagrożonych

16.07.2022 09:11
Od początku inwazji na Ukrainę rosyjskie podmioty prowadziły ataki na ukraińskie sieci komputerowe, a Rosja przygotowuje możliwości cyberataków na Unię Europejską i NATO – oceniło w najnowszym raporcie Kanadyjskie Centrum Bezpieczeństwa.
Według kanadyjskiego raportu, Rosja szykuje ataki hakerskie na kraje NATO i UE
Według kanadyjskiego raportu, Rosja szykuje ataki hakerskie na kraje NATO i UEMaksim Shmeljov/Shutterstock

"Oceniamy, że zakres i dotkliwość cyberoperacji związanych z rosyjska inwazją na Ukrainę były prawie z pewnością lepiej przygotowane i o większym zasięgu niż podawano w jawnych źródłach. Oceniamy, że rosyjskie cyberoperacje (...) miały na celu utrudnienie działania, przerwanie działania, zniszczenie lub zdyskredytowanie ukraińskiego rządu, wojska, gospodarki, zdobycie wpływu na krytyczną infrastrukturę i ograniczenie społeczeństwu Ukrainy dostępu do informacji" - podsumowało Kanadyjskie Centrum Cyberbezpieczeństwa działające w ramach Communications Security Establishment (CSE - wywiad elektroniczny) w opublikowanym biuletynie.

Kraje NATO na celowniku

CSE ocenia też jako wysoce prawdopodobne, że celem wspieranych przez rosyjski rząd "agresywnych podmiotów cyberzagrożeń" są kraje NATO. "Oceniamy, że Rosja (…) rozwija zdolności cyberataków przeciw Unii Europejskiej i krajom NATO, w tym USA i Kanadzie".

Raport wylicza cyberataki na Ukrainę, takie jak powiązanej z GRU grupy Sandworm, która w kwietniu br. próbowała użyć m.in. malware nazywanego Industroyer 2 przeciwko podstacjom wysokiego napięcia w ukraińskiego systemu energetycznego. Chodziło o wstrzymanie dostaw elektryczności, ale Ukraińcy wspólnie ze słowacką firmą ESET zablokowały atak. Ponadto raport m.in. opisuje koordynację działań rosyjskich wojsk z cyberatakami, do połowy maja br.

Dotychczas kanadyjscy specjaliści zidentyfikowali osiem typów oprogramowania używanego przez Rosję przeciwko Ukrainie: WhisperGate/Whisperkill, FoxBlade (HermeticWiper), SonicVote (HermeticRansom), CaddyWiper, DesertBlade, Industroyer2, Lasainraw (IsaacWiper) and FiberLake (DoubleZero). W kwietniu br. zauważono cztery nowe typy malware: "specjaliści cyberbezpieczeństwa przypisały te ataki grupie znanej jako Armageddon (również znanej jako Gamaredon/Shuckworm), która jest wiązana z rosyjską federalną służną bezpieczeństwa FSB".

Polska wśród najbardziej zagrożonych

Kanadyjscy specjaliści, ostrzegając przed kolejnymi atakami przygotowywanymi przez Rosję wobec krajów wspierających Ukrainę, odnotowali działania cyberszpiegów w systemach rządowych, uniwersyteckich, prywatnych firmach i podmiotach krytycznej infrastruktury, w tym w Polsce.

Raport omówił znane rosyjskie ataki na kraje wspierające Ukrainę, w tym Polskę, m.in. częściowe zablokowanie sieci łączności satelitarnej w Europie KA-SAT w dniu inwazji na Ukrainę, którego celem było zakłócenie ukraińskiej łączności wojskowej. Wskazano też ataki DdoS przeprowadzone przez pro-rosyjską grupę hakerską Killnet na infrastrukturę w Czechach, Estonii, Łotwie, Polsce, Wielkiej Brytanii i USA.

Od 2014 r. i aneksji Krymu przez Rosję, Ukraina "znacząco" poprawiła swoje cyberzabezpieczenia, z pomocą rządów i firmy technologicznych krajów Unii Europejskiej oraz państw sojuszu wywiadowczego Five Eyes (Australia, Kanada, Nowa Zelandia, USA, Wielka Brytania). Kanadyjscy specjaliści wskazali też na rolę haktywistów w przeciwdziałaniu rosyjskim atakom: rosyjskie cyberzagrożenia zwalczają Anonymous i licząca ok. 400 tys. osób ukraińska "armia IT". Istnieje też grupa hakerska wspierająca Ukrainę, Belarusian Cyber Partisans (Białoruscy Cyberpartyzanci), "jednak ich zasięg był dotychczas ograniczony".


PAP/PR24/dad

Wicepremier Mariusz Błaszczak: Polska kupi od USA 116 używanych czołgów Abrams

15.07.2022 15:20
Polska kupi 116 używanych czołgów Abrams od armii Stanów Zjednoczonych. Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował IAR, że umowa z administracją USA została uzgodniona.

KE przekazała unijnym krajom kolejny pakiet sankcji wobec Rosji

15.07.2022 16:15
Komisja Europejska przekazała unijnym krajom propozycje kolejnego pakietu sankcji wobec Rosji. Założenie jest takie, by nowy pakiet został przyjęty przez kraje członkowskie w przyszłym tygodniu.

Poznański Caritas rozpoczął akcję Tornister Pełen Uśmiechów dla Ukrainy

15.07.2022 17:09
Około tysiąca plecaków z wyprawką szkolną dla ukraińskich uczniów chce zebrać poznański Caritas w ramach rozpoczętej akcji Tornister Pełen Uśmiechów dla Ukrainy.