Redakcja Polska

Szef BBN: prezydenci Duda i Biden często się kontaktują. Możliwe spotkanie we wrześniu

05.08.2022 11:33
Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch nie wykluczył, że podczas wrześniowego szczytu ONZ w Nowym Jorku dojdzie do spotkania prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych: Andrzeja Dudy i Joe Bidena. 
Szef BBN: niewykluczone spotkanie prezydentów Dudy i Bidena w Nowym Jorku
Szef BBN: niewykluczone spotkanie prezydentów Dudy i Bidena w Nowym JorkuJakub Szymczuk/KPRP

Szef BBN przebywa w Waszyngtonie, gdzie spotkał się z przedstawicielami Kongresu, Departamentu Stanu i Białego Domu. Głównym tematem rozmów było wsparcie dla Ukrainy w wojnie z Rosją.

Duda i Biden spotkają się w Nowym Jorku?

Odpowiadając na pytanie Polskiego Radia Soloch przyznał, że jednym z tematów rozmowy z doradcą Joe Bidena do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake'iem Sullivanem była kwestia ewentualnego spotkania obu prezydentów. - Oczywiście była o tym mowa. Pamiętajmy, że administracja jest w tej chwili w trakcie przygotowań do wyborów, które będą miały miejsce w listopadzie, natomiast niczego nie można wykluczyć, dwaj prezydenci są w częstych kontaktach - stwierdził szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Paweł Soloch o wsparciu dla Ukrainy

Paweł Soloch odnosząc się do swojej rozmowy z Sullivanem podkreślił, że "najważniejsza pozostaje koordynacja wspólnych działań". Zauważył, że Polska jest krajem, który "ponosi chyba największe obciążenia" ze wszystkich państw, które wspierają Ukrainę.

- Koordynacja wsparcia Ukrainy wygląda w relacjach polsko-amerykańskich bardzo dobrze - zaznaczył.

Posłuchaj
00:29 Paweł Soloch o swojej rozmowie z Jackiem Sullivanem (IAR).mp3 Paweł Soloch o swojej rozmowie z Jake'iem Sullivanem (IAR) 

IAR/dad

Rosjanie wywożą białoruską amunicję. "To oznacza duże problemy armii"

04.08.2022 17:00
Rosjanie zaczęli wywozić amunicję z magazynów białoruskiej armii do południowego okręgu wojskowego Rosji. Informuje o tym na komunikatorze Telegram Zarząd Komunikacji Strategicznych Sił Zbrojnych Ukrainy.

Rosjanie nie publikują wywiadu z Dominikiem Haškiem. Hokeista wskazał oznaki faszyzmu w Rosji

05.08.2022 09:42
Słynny czeski hokeista, dwukrotny zdobywca Pucharu Stanleya i mistrz olimpijski Dominik Hašek, który kiedyś grał w Spartaku Moskwa, udzielił wywiadu rosyjskim mediom. Jednak rozmowa ta nie została opublikowana, ponieważ Hašek potępił atak Rosji na Ukrainę i mówił o oznakach faszyzmu w Federacji Rosyjskiej.

Gaz-System: wszystkie trzy tłocznie Baltic Pipe w Polsce po odbiorach technicznych

05.08.2022 11:33
Gaz-System dokonał odbioru technicznego wszystkich trzech tłoczni gazu rozbudowywanych i budowanych w ramach projektu Baltic Pipe. Ich głównym zadaniem będzie rozprowadzenie po Polsce gazu sprowadzanego z Szelfu Norweskiego - poinformowała w piątek spółka.