Redakcja Polska

Piotr Gliński: w Bitwie pod Komarowem obroniliśmy Europę. Dziś też mamy wyzwania w związku z sytuacją na Wschodzie

28.08.2022 17:45
Wicepremier Piotr Gliński wziął udział w odsłonięciu pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej w Wolicy Śniatyckiej (woj. lubelskie). W swoim przemówieniu minister kultury i dziedzictwa narodowego podkreślił szczególne znaczenie Bitwy pod Komarowem. - Wtedy obroniliśmy Europę. Dziś też mamy wyzwania w związku z tym, co dzieje się za naszą wschodnią granicą - powiedział.
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas uroczystości odsłonięcia Pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej w ramach obchodów 102. rocznicy Bitwy pod Komarowem i Święta Kawalerii Polskiej
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas uroczystości odsłonięcia Pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej w ramach obchodów 102. rocznicy Bitwy pod Komarowem i Święta Kawalerii PolskiejPAP/Wojtek Jargiło

W Wolicy Śniatyckiej pod Zamościem odsłonięto pomnik Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej. To w tym miejscu 102 lata temu polscy kawalerzyści zatrzymali liczniejszą okrytą złą sławą bolszewicką 1 Konarmię Siemiona Budionnego, zwyciężając w bitwie pod Komarowem. - 102 lata temu na tych polach pod Komarowem decydowały się ponownie losy Europy - wskazał prof. Piotr Gliński.

"Obroniliśmy Europę"

Minister kultury i dziedzictwa narodowego podkreślił. że to "wielkie zwycięstwo przyniosło wolność Polsce, ale też wolność Europie, co było możliwe dzięki trzem podstawowym cechom żołnierza polskiego, ale także polskiej wspólnoty w tamtym czasie".

- To był kunszt wojskowy, wiara w Boga i miłość do Ojczyzny - wyjaśnił. Ocenił, że także obecnie te "piękne cechy charakteru polskości decydują o naszych losach współczesnych".

- Wtedy obroniliśmy Europę, a dziś też mamy wyzwania w związku z tym, co dzieje się za naszą wschodnią granicą - wyzwania współczesne, których nie rozwiążemy, którym nie podołamy, jeżeli nie będziemy potrafili w sobie wyzwolić ciężkiej pracy, kunsztu i profesjonalizmu także w wymiarze wojskowym, jeżeli nie będziemy pamiętali, że współcześnie - czego dowodzą wydarzenia na Ukrainie - o losach narodu ostatecznie decyduje ich gotowość do miłości własnej wspólnoty. Także do oddania życia za tę wspólnotę - mówił wicepremier.

"Pamięć jest podstawą wspólnoty"

Nawiązując do uroczystości w Wolicy Śniatyckiej, prof. Piotr Gliński wyjaśnił, że ma ona służyć przede wszystkim oddaniu "hołdu bohaterom, uczestnikom tamtej bitwy wojny polsko-bolszewickiej i tamtego wielkiego wysiłku budowy niepodległości Polski po 123 latach zaborów".

- Ale także przypominaniu, pamięci, która jest ważna dla nas współczesnych i dla przyszłych pokoleń. Pamięć jest podstawą funkcjonowania wspólnoty narodowej, jest podstawą kultywowania kultury i tożsamości. Bez pamięci nie przetrwamy - podkreślił.

W tym kontekście minister przywołał przykłady zaangażowania organów państwowych w kultywowaniu tradycji. - To jest obowiązek polskiego rządu, żeby takie miejsca czcić i instytucjonalizować pamięć - mówił.

Przypomniał, że "w tej chwili w Polsce realizujemy ponad 300 projektów muzealnych" dotyczących historii, "o której nie pamiętano - pewnie nieprzypadkowo - przez całe lata". - Do 1989 roku może to było zrozumiałe, bo był komunizm, ale dlaczego tak było po 89 roku? Naprawdę to jest pytanie, które powinniśmy sobie cały czas stawiać - powiedział Piotr Gliński.


IAR/PAP/ho

Rocznica powstania Związku Polaków w Niemczech. Prezydent Andrzej Duda: wyraz narodowej dumy

28.08.2022 08:40
"Sto lat temu, 27 sierpnia 2022 roku, tu, w Berlinie, utworzony został Związek Polaków w Niemczech. To jedno z ważniejszych wydarzeń w historii polskiej emigracji" - napisał w liście skierowanym do uczestników obchodów stulecia  Związku Polaków w Niemczech (ZPwN) prezydent Andrzej Duda.

Węgry: piknik polonijny nad Balatonem. "Przywołujemy historię Polski"

28.08.2022 13:00
W miejscu ważnym dla polsko - węgierskiej historii w Balatonboglar nad Balatonem,  Ogólnokrajowy Samorząd Polski zorganizował piknik polonijny. Wzięli w nim udział Polacy z całych Węgier.

Święto Lotnictwa Polskiego. Na pamiątkę zwycięstw najlepszych polskich lotników

28.08.2022 13:23
Dziś jest obchodzone Święto Lotnictwa Polskiego. Zostało ustanowione na pamiątkę zwycięstwa Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge w Berlinie w 1932 roku. Zdobyli pierwsze miejsce na polskim samolocie RWD-6, którego współkonstruktorem był inżynier Stanisław Wigura.