Redakcja Polska

Minister Zbigniew Rau o ofensywie dyplomatycznej Zachodu

24.09.2022 10:13
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau przekonuje, że świat coraz lepiej rozumie, kto na Ukrainie jest agresorem, a kto ofiarą.
Audio
  • Nowy Jork - minister Rau o ofensywie dyplomatycznej Zachodu [posłuchaj]
Szef dyplomacji Zbigniew Rau  w Nowym Jorku
Szef dyplomacji Zbigniew Rau w Nowym JorkuTymon Markowski/MSZ

Szef polskiej dyplomacji przez ostatni tydzień spotykał się w ONZ w Nowym Jorku z politykami spoza Europy i tłumaczył, jak wygląda sytuacja na Ukrainie.

Rozmowy polskiego ministra oraz jego europejskich kolegów miały dać odpór narastającej w Afryce, Azji i Ameryce Południowej rosyjskiej propagandzie. 

W rozmowie z wysłannikiem Polskiego Radia Zbigniew Rau mówi, że proces przekonywania jest żmudny, ale przynosi już efekty. “Wystarczy przyjrzeć się reakcjom chociażby Indii. Widać efekt tej ewolucji. Jest to stanowisko bardziej wyważone w sensie podkreślania, że ta wojna sprowadza się do naruszenia najbardziej fundamentalnych podstaw ładu międzynarodowego” - dodał szef MSZ. 

Minister Zbigniew Rau zakończył już wizytę w Nowym Jorku, a przez najbliższych kilka dni będzie w Waszyngtonie.

IAR/ks

Mobilizacja w Rosji "chaotyczna i bez planu". Wezwania wysłano do... nieżyjących

23.09.2022 16:48
Niezależny kanał Możem Objasnit informuje, że mobilizacja w Rosji przebiega chaotycznie i bez planu, jest masowa. Jak zaznaczają media, władze wysyłają karty mobilizacyjne nieżyjącym, a zmobilizowanych siłą odcinają od świata zewnętrznego i pozbawiają kontaktu z bliskimi.

Wizyta uczniów i nauczycieli Polskiej Szkoły im. I.J. Paderewskiego z Żytomierza w Szwajcarii

23.09.2022 18:48
W dniach 16-22 września przebywała w Szwajcarii, na zaproszenie społecznej szkoły polskiej im. I.J. Paderewskiego z Bazylei, grupa pięciu uczniów polskiej szkoły z Żytomierza pod opieką dwóch nauczycieli oraz Wiktorii Laskowskiej-Szczur, dyrektor szkoły i prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie.

Finlandia nie będzie wpuszczała Rosjan na swoje terytorium. Litwa odmawia azylu, Belgia wiz

24.09.2022 10:21
Od czasu zarządzenia przez Władimira Putina częściowej mobilizacji liczba przekraczających ją Rosjan stale rośnie. Finlandia nie będzie wpuszczała Rosjan na swoje terytorium ani dawała azylu dezerterom.