Redakcja Polska

Iran ubolewa z powodu ukraińskiej decyzji o obniżeniu rangi stosunków dyplomatycznych

24.09.2022 19:30
Rzecznik ministerstwa Naser Kanaani "polecił" Ukrainie, by "uwolniła się od wpływu stron trzecich, które chcą zniszczyć stosunki między dwoma krajami".
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjnePAP/EPA/IRANIAN PRESIDENTIAL OFFICEHANDOUT

Iran ubolewa z powodu ukraińskiej decyzji o obniżeniu rangi stosunków dyplomatycznych w związku z doniesieniami na temat dostaw irańskich dronów do Rosji - oświadczyło w sobotę MSZ w Teheranie, cytowane przez agencję Reutera.

Rzecznik ministerstwa Naser Kanaani "polecił" Ukrainie, by "uwolniła się od wpływu stron trzecich, które chcą zniszczyć stosunki między dwoma krajami". 

W piątek MSZ w Kijowie poinformowało, że władze Ukrainy podjęły decyzję o pozbawieniu akredytacji ambasadora Iranu i zmniejszeniu irańskiego personelu dyplomatycznego w Kijowie w odpowiedzi na dostarczanie przez Iran broni dla Rosji.

"Stronę irańską poinformowano, że dostarczanie irańskiej broni Rosji w celu jej dalszego wykorzystania przez rosyjskie wojsko przeciwko ukraińskim cywilom i siłom obrony jest bezpośrednio sprzeczne z publicznie zadeklarowanym przez władze Iranu stanowiskiem neutralności, poszanowania dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy" - czytamy na stronie internetowej MSZ w Kijowie. 

Jak dodano, dostarczanie Rosji broni, wykorzystywanej do prowadzenia wojny przeciwko Ukrainie, jest "nieprzyjacielskim aktem, który zadaje poważny cios stosunkom Ukrainy i Iranu". 

PAP/ks

W obwodzie chersońskim ludzie zmuszani do głosowania za członków rodziny na pseudoreferendum

24.09.2022 14:15
"Drugi dzień teatru absurdu" - napisał o przebiegu pseudoreferendum Jurij Sobolewski, przedstawiciel lojalnych wobec Kijowa władz obwodu chersońskiego.

W Rosji zaczęły się zatrzymania na protestach przeciwko mobilizacji na wojnę na Ukrainie

24.09.2022 13:51
Rosji zaczęły się zatrzymania na sobotnich akcjach protestu przeciwko mobilizacji na wojnę na Ukrainie - podaje niezależna telewizja Dożd.

Premierom Polski i państw bałtyckich przyznano Nagrody Transatlantyckiego Przywództwa

24.09.2022 16:30
Premierom Polski i państw bałtyckich zostały przyznane nagrody Transatlantyckiego Przywództwa - informuje na swojej stronie internetowej rząd Litwy. Zostaną one wręczone pod koniec miesiąca.