Redakcja Polska

Premierom Polski i państw bałtyckich przyznano Nagrody Transatlantyckiego Przywództwa

24.09.2022 16:30
Premierom Polski i państw bałtyckich zostały przyznane nagrody Transatlantyckiego Przywództwa - informuje na swojej stronie internetowej rząd Litwy. Zostaną one wręczone pod koniec miesiąca.
Audio
  • Premierom Polski i państw bałtyckich przyznano nagrody Transatlantyckiego Przywództwa [posłuchaj]
Premier Mateusz Morawiecki i premier Republiki Litewskiej Ingrida Simonyte
Premier Mateusz Morawiecki i premier Republiki Litewskiej Ingrida SimonyteLeszek Szymański/PAP

Nagrody przyznało Europejskie Centrum Analiz Geopolitycznych za silne wsparcie dla Ukrainy i wybitny wkład we wzmacnianie partnerstwa transatlantyckiego. Wyróżnieni zostali premier Polski Mateusz Morawiecki, szefowe rządów Litwy i Estonii - Ingrida Šimonyte oraz Kaja Kallas, a także prezes Rady Ministrów ŁotwyKriszjanis Karinsz

Oficjalne wręczenie nagrody zaplanowano podczas forum Europejskiego Centrum Analiz Geopolitycznych, które odbędzie się między 27 a 29 września. Cytowana w komunikacie litewskiego rządu premier Ingrida Šimonyte powiedziała, że wspieranie i pomaganie Ukrainie jest obowiązkiem. "Samo potępienie wojny nie powstrzyma zbrodni Putina, a jedność jest niezawodną bronią przeciwko reżimowi Kremla" - czytamy. W ubiegłym roku nagrodę otrzymał sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Europejskie Centrum Analiz Geopolitycznych wyróżniło go za wkład we wzmacnianie bezpieczeństwa transatlantyckiego. 

Europejskie Centrum Analiz Geopolitycznych to polski ośrodek analityczno-badawczy. Koncentruje się głównie na problematyce stosunków międzynarodowych, polityki zagranicznej i wewnętrznej państw, obserwacji procesów wyborczych oraz geopolityce.

IAR/ks

II Polskie Forum Gospodarczo-Technologiczne w Szwajcarii. Polskie „mini Davos” powraca do Berna

24.09.2022 11:30
Już po raz drugi w stolicy Konfederacji spotkają się na zaproszenie Ambasady RP w Bernie przedsiębiorcy, naukowcy, eksperci i urzędnicy z Polski i Szwajcarii, aby dyskutować o zacieśnianiu dwustronnej współpracy. Szczególnie silna będzie reprezentacja samorządowców. II Polskie Forum Gospodarczo-Technologiczne w Szwajcarii odbędzie się w dniach 3 i 4 października w Bernie.   

W obwodzie chersońskim ludzie zmuszani do głosowania za członków rodziny na pseudoreferendum

24.09.2022 14:15
"Drugi dzień teatru absurdu" - napisał o przebiegu pseudoreferendum Jurij Sobolewski, przedstawiciel lojalnych wobec Kijowa władz obwodu chersońskiego.

W Rosji zaczęły się zatrzymania na protestach przeciwko mobilizacji na wojnę na Ukrainie

24.09.2022 13:51
Rosji zaczęły się zatrzymania na sobotnich akcjach protestu przeciwko mobilizacji na wojnę na Ukrainie - podaje niezależna telewizja Dożd.