Redakcja Polska

Chorwaci uważają szczyt Międzynarodowej Platformy Krymskiej za sukces

26.10.2022 13:09
Chorwaccy politycy są zadowoleni z wyników, a przede wszystkim z organizacji w ich kraju parlamentarnego szczytu Międzynarodowej Platformy Krymskiej
Audio
  • Chorwaci uważają szczyt Międzynarodowej Platformy Krymskiej za sukces [posłuchaj]
Obrady Platformy Krymskiej
Obrady Platformy KrymskiejPAP/EPA/FOREIGN MINISTRY PRESS SERVICE

Na dwudniowym posiedzeniu w Zagrzebiu pojawiło się ponad 50 delegacji. Platforma wydała jasny sygnał poparcia dla Ukrainy i jej integralności terytorialnej. 

Gospodarz szczytu, szef chorwackiego parlamentu Gordan Jandroković powiedział że spotkanie pokazało jedność zachodnich demokracji. Choć Platformę stworzono w celu wywarcia presji na Rosję, by oddała Krym, to po 24. lutego cel jest szerszy, podkreślił. „Każde z naszych spotkań jest okazją do zastanowienia się nad nowymi, skuteczniejszymi, wspólnymi narzędziami wywierania nacisku na Federację Rosyjską, a ostateczny cel jest jasny - aby Rosja opuściła terytorium, które do niej nie należy.” - powiedział Jandroković. 

Chorwacki premier Andrej Plenković uważa, że tym spotkaniem jego kraj udowodnił, że pełni istotną rolę na światowej mapie. „Chorwacja jest ważna na arenie międzynarodowej, sprofilowana i umieszczona po właściwej stronie historii i moralności. Bycie z Ukrainą oznacza dokonanie właściwego, solidarnego wyboru”- powiedział szef chorwackiego rządu w czasie konferencji prasowej transmitowanej przez państwową telewizję HRT.

IAR/ks

Zobacz więcej na temat: Ukraina Chorwacja odbudowa

Prezydenci Grupy Wyszehradzkiej rozmawiali w Bratysławie o sytuacji na Ukrainie

16.10.2022 08:30
Wojna na Ukrainie i kryzys energetyczny - te tematy omówili prezydenci krajów Grupy Wyszehradzkiej - Polski, Czech, Węgier i Słowacji. Andrzej Duda, Milosz Zeman, Katalin Nowak oraz Zuzana Czaputova spotkali się w Bratysławie. Polski prezydent powiedział, że solidarność krajów Grupy Wyszehradzkiej przejawiła się między innymi w pomocy uchodźcom. Potwierdził jednocześnie, ze kraje te stanowczo wspierają Ukrainę w walce z rosyjskim agresorem.  

Marszałek Elżbieta Witek o wspólnej deklaracji po szczycie Platformy Krymskiej

25.10.2022 15:00
Marszałek Sejmu przekazała, że przedstawiciele ponad 50 państw, którzy biorą udział w pierwszym parlamentarnym szczycie Platformy Krymskiej, przyjmą wspólną deklarację o wsparciu Ukrainy w walce z rosyjską agresją