Redakcja Polska

"Jeśli padnie Kijów, Rosja skieruje agresję na Polskę". Tekst Mateusza Morawieckiego w "Super Expressie"

22.11.2022 09:12
Szanowni Państwo, od tragicznego wydarzenia w Przewodowie mija już kilka dni, ale musimy pamiętać o nim cały czas – napisał premier Mateusz Morawiecki we wtorkowym "Super Expressie".
Premier Mateusz Morawiecki: niepodległa Polska jest fundamentem bezpieczeństwa Zachodu
Premier Mateusz Morawiecki: niepodległa Polska jest fundamentem bezpieczeństwa ZachoduAlexandros Michailidis/shuuterstock

"Śmierć dwóch polskich obywateli uświadomił nam, jak blisko jest wojna. Putin terroryzuje Ukrainę już od wielu miesięcy. Rosyjskie ataki rakietowe wymierzone są nie w cele wojskowe, ale w obiekty cywilne. Bomby spadają niedaleko granic Polski" – napisał premier Mateusz Morawiecki w artykule opublikowanym we wtorkowym "Super Expressie".

Szef rządu zaznaczył, że Polska nie została bezpośrednio zaatakowana, co wynika z analiz polskich i ekspertyz sojuszników, i że dane wywiadowcze pokazują, że był to nieszczęśliwy wypadek. Według Morawieckiego, zawiodła technologia i w efekcie rakiety z systemu obrony Ukrainy spadły na nasze terytorium, choć – jak napisał premier – szczegółowe powody będą jeszcze wyjaśniane. "Ale powód podstawowy jest znany – gdyby nie wojna, gdyby nie zmasowany ostrzał Ukrainy, nigdy by do tego nie doszło. Jedynym odpowiedzialnym za tę tragedię jest Rosja" – stwierdził premier.

Dodał, że Polska jest bezpieczna i nie chce wojny z Rosją.

"Jest jeden sposób, by jej uniknąć, wspierać zwycięstwo Ukrainy. Putin pokazał, że jest bezwzględnym politykiem, który nie cofnie się przed niczym. Jeśli padnie Kijów, Rosja skieruje swoją agresję na Polskę" – napisał Mateusz Morawiecki.


PAP/dad

Dzień Wolności i Godności na Ukrainie. "Możemy pozostać bez pieniędzy, ciepłej wody i światła, ale nie bez wolności"

21.11.2022 13:26
- Wolność i godność są dla nas tak nierozłączne, jak żółty i błękitny kolor ukraińskiej flagi. Zawsze o tym wiedzieliśmy, ale w tym roku pokazaliśmy naszym przyjaciołom i wrogom, co możemy osiągnąć w obronie tych wartości - powiedział w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu z okazji Dnia Wolności i Godności.

Polska pomoc uchodźcom z Ukrainy. Portugalski dziennik: godna podziwu

21.11.2022 14:16
"Diario de Noticias" docenia działania Polski w zakresie pomocy uchodźcom z Ukrainy. Portugalski dziennik odnotował dużą ofiarność polskiego społeczeństwa, przypominając, że co najmniej 70 proc. dorosłych Polaków włączyło się w pomoc dla napływających do ich kraju uchodźców.

Litwa chce w przyszłym roku nabyć systemy obrony przeciwlotniczej

21.11.2022 17:32
Litewska Rada Obrony Państwa uzgodniła wcześniejsze nabycie systemów obrony przeciwlotnicznej średniego zasięgu. Jest to reakcja Wilna na ubiegłotygodniowe wydarzenia z Przewodowa przy polsko-ukraińskiej granicy, gdzie wskutek eksplozji rakiety zginęły dwie osoby.