Redakcja Polska

Litwa chce w przyszłym roku nabyć systemy obrony przeciwlotniczej

21.11.2022 17:32
Litewska Rada Obrony Państwa uzgodniła wcześniejsze nabycie systemów obrony przeciwlotnicznej średniego zasięgu. Jest to reakcja Wilna na ubiegłotygodniowe wydarzenia z Przewodowa przy polsko-ukraińskiej granicy, gdzie wskutek eksplozji rakiety zginęły dwie osoby.
Audio
  • Litwa chce w przyszłym roku nabyć systemy obrony przeciwlotniczej. Materiał Kamila Zalewskiego
Rakiety przeciwlotnicze typu Newa  (na zdjęciu)
Rakiety przeciwlotnicze typu Newa (na zdjęciu)Foto: Dejan Lazarevic/ Shutterstock

Kestutis Budrys, główny doradca prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy, przekazał po posiedzeniu Litewskiej Rady Obrony Państwa, że systemy obrony powietrznej zostaną nabyte w przyszłym roku. Wcześniej Litwini planowali je kupić w ciągu najbliższych czterech lat. Nie sprecyzowano jednak na razie, jaka broń będzie chronić Litwę.

- Współpraca z naszymi sojusznikami w kwestii planowania systemu obrony przeciwlotniczej powinna być również priorytetem w związku z naszymi przygotowaniami do przyszłorocznego szczytu NATO w Wilnie - dodał Kestutis Budrys.

Minister obrony Litwy Arvydas Anušauskas uważa, że nabycie systemów obrony może być obecnie utrudnione, gdyż w świecie jest duże zainteresowanie tego rodzaju bronią w związku z wojną na Ukrainie.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Litwa wojsko armia NATO

Niemcy zaoferowały Polsce systemy Patriot. "NATO musi poprawić swoją obronę powietrzną"

21.11.2022 09:48
- Zaoferowaliśmy Polsce pomoc w zabezpieczeniu jej przestrzeni powietrznej naszymi Eurofighterami i systemami obrony powietrznej Patriot - poinformowała minister obrony Niemiec Christine Lambrecht (SPD). Niedługo później szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że przyjął propozycję niemieckiej minister. Dodał, że zaproponuje, by nowa bateria stanęła na wschodzie Polski.

Polska z najsilniejszą armią w Unii Europejskiej? Politico nie ma wątpliwości

21.11.2022 11:21
W ocenie portalu "Politico" decyzje polskich władz sprawiają, iż nasz kraj może mieć wkrótce najpotężniejszą armię lądową w Unii Europejskiej. "Kiedy w zeszłym tygodniu zabłąkany pocisk wylądował w przy granicy, zabijając dwie osoby, niektórzy przywódcy europejscy martwili się w równym stopniu reakcją prawicowego rządu Polski, jak i możliwością, że to celowe uderzenie Rosji" – pisze "Politico".

Polska pomoc uchodźcom z Ukrainy. Portugalski dziennik: godna podziwu

21.11.2022 14:16
"Diario de Noticias" docenia działania Polski w zakresie pomocy uchodźcom z Ukrainy. Portugalski dziennik odnotował dużą ofiarność polskiego społeczeństwa, przypominając, że co najmniej 70 proc. dorosłych Polaków włączyło się w pomoc dla napływających do ich kraju uchodźców.

Samoloty PLL LOT wracają na trasę do Pekinu

21.11.2022 16:16
Po ponad dwóch latach przerwy Polskie Linie Lotnicze wznowią regularne połączenia do stolicy Chin - Pekinu. Narodowy przewoźnik ogłosił, że pierwszy po przerwie rejs odbędzie się w środę 7 grudnia.