Redakcja Polska

Mateusz Morawiecki o niemieckich Patriotach: powinny bronić nieba nad Polską i nad zachodnią Ukrainą

29.11.2022 15:03
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że polski rząd stoi na stanowisku, iż zestawy antyrakietowe Patriot z Niemiec powinny bronić nieba nad Polską i nad zachodnią Ukrainą. Zaznaczył, że o taką ochronę prosiły również władze w Kijowie, z którymi rozmawiał podczas sobotniej wizyty.
Zestaw Patriot
Zestaw PatriotMON/Twitter/Mariusz Błaszczak

Szef rządu podkreślił, że szczególnie najsilniejsi militarnie i najbogatsi sojusznicy powinni zaangażować się w ochronę nieba nad Ukrainą. "Byłbym bardzo mocno za tym, by w zachodniej części Ukrainy zostały te Patrioty posadowione. Wówczas będą chroniły kawałek naszego nieba we wschodniej części Polski, a przede wszystkim będą chroniły przed tymi barbarzyńskimi atakami rosyjskimi całą zachodnia Ukrainę" - wyjaśniał premier Morawiecki.

20 listopada niemiecka minister obrony Christine Lambrecht zaproponowała wsparcie dla Polski, obejmujące systemy obrony przeciwlotniczej Patriot i myśliwce Eurofighter, które strzegłyby polskiej przestrzeni powietrznej. Następnego dnia polski minister obrony Mariusz Błaszczak oświadczył, że przyjął tę propozycję z satysfakcją. Po dwóch dniach poinformował, że zwrócił się do strony niemieckiej, aby proponowane Polsce baterie Patriot zostały przekazane Ukrainie.

Baterie Patriot to amerykański system przeciwlotniczy średniego zasięgu. Polska wybrała je jako podstawę programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła. Do Polski trafiły 2 pierwsze baterie, czyli 16 wyrzutni. Obecnie trwa ich montaż. Pełną zdolność bojową mają osiągnąć w połowie przyszłego roku. Oprócz tego w Polsce stacjonują dwie baterie Patriotów należące do amerykańskich wojsk. Są rozmieszczone w okolicach Rzeszowa.


IAR/dad

Piekło wojny na Ukrainie. W Brukseli wystawa zdjęć ukazujących cierpienia ukraińskich dzieci

29.11.2022 12:30
"Dzieci na wojnie" - tak zatytułowana jest wystawa zdjęć w Brukseli ukazująca cierpienia ukraińskich dzieci w wyniku rosyjskiej agresji. Jej inicjatorami są ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy, misja Ukrainy przy Unii Europejskiej i organizacje pozarządowe.

Czesi chcą odłączenia rosyjskich budynków od prądu i wody. "Dajmy posmakować im ich własnej zupy"

29.11.2022 13:14
Czesi napisali petycję, by przerwać dostawy wody i prądu oraz wyłączyć ogrzewanie we wszystkich budynkach w Pradze należących do Rosji - donosi portal TVP.Info. To odpowiedź na masowe ataki rakietowe na Ukrainę, które pozbawiają mieszkańców tych dóbr. Współtwórcą zbiórki podpisów jest czeska inicjatywa "Broń dla Ukrainy".

Zimowa wojna Putina. "Musimy spodziewać się kolejnych uchodźców z Ukrainy"

29.11.2022 14:07
- Musimy spodziewać się kolejnych uchodźców z Ukrainy w Europie - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przed rozpoczęciem spotkania ministrów spraw zagranicznych Sojuszu w Bukareszcie.