Redakcja Polska

Szef MSZ na sesji zamknięcia Rady Ministerialnej OBWE: istnieją granice, które nie mogą być przekroczone

02.12.2022 17:16
Istnieją obiektywne granice, które nie mogą być przekroczone, nawet w imię woli narodu; kraje ceniące pokój nie mogą łamać postanowień Aktu Helsińskiego i Karty Paryskiej - powiedział w piątek szef MSZ Zbigniew Rau na sesji zamknięcia Rady Ministerialnej OBWE w Łodzi.
Piątek będzie ostatnim dniem posiedzenia Rady Ministerialnej OBWE
Piątek będzie ostatnim dniem posiedzenia Rady Ministerialnej OBWE PAP/Roman Zawistowski

"Istnieją obiektywne granice, które nie mogą być przekroczone, nawet w imię woli narodu. Oto moje przesłanie: aby ta organizacja (OBWE) kontynuowała z powodzeniem swoją działalność, wszyscy jej przyszli członkowie i wszystkie kraje ceniące pokój nie mogą łamać postanowień Aktu Helsińskiego i Karty Paryskiej" - podkreślił Zbigniew Rau, który jako odchodzący z funkcji przewodniczący OBWE zakończył w piątek jej obrady.

Jak zaznaczył, oba dokumenty dawały niegdyś nadzieję wielu krajom Europy Wschodniej i Centralnej. "Helsinki były obietnicą, że sowiecka dominacja się skończy i zależne od niej kraje odzyskają prawo do decydowania w swojej przyszłości" - dodał szef MSZ.

Jego zdaniem duch porozumienia helsińskiego był też duchem ruchu "Solidarność", który przyniósł wolność Polsce. Dodał, że Paryska Karta Nowej Europy przyniosła nadzieję, na powodzenie w transformacji Europy, na uczynienie jej obszarem w całości wolnym i pokojowym.

Zbigniew Rau zauważył, że przesłanie płynące z Paryża wpłynęło na Polskę do podjęcia decyzji o związaniu swojej przyszłości ze wspólnotą demokratycznych państw. Dodał, że podobne decyzje podjęte przez inne kraje pozostające wcześniej w strefie wpływów Związku Radzieckiego zakończyły podziały w Europie trwające przez cały okres zimnej wojny. "Taka może być siła prawa, jeśli kraje zaangażują się w jego przestrzeganie" - mówił szef MSZ.

W jego ocenie, najbliższe lata będą dla OBWE "niezwykle trudne" ze względu na nieprzewidywalną sytuację militarną w Europie. Jakikolwiek postęp nie nastąpi, dopóki obecny konflikt nie zostanie rozwiązany "z pełnym poszanowaniem międzynarodowego prawa i woli ukraińskiego narodu" - dodał.

Minister Rau podkreślił, że celem OBWE powinna być zintensyfikowanie pracy dotyczącej zagadnień humanitarnych, ekonomicznych oraz związanych z ochroną środowiska. "Poszanowanie praw człowieka przekłada się na zachowanie pokoju i stabilności" - zaznaczył minister. Przypomniał, że w tym roku w Polsce odbyła się poświęcona im Warsaw Human Dimension Conferrence.

Według Zbigniewa Raua, OBWE powinna zajmować się także m.in. zagrożeniami związanymi ze zmianą klimatu, które niosą ze sobą przyszłe kryzysy. "Zachowanie pokoju i bezpieczeństwa, dialog i współpraca oraz humanitarny wymiar OBWE to fundamenty tej organizacji, które nie podlegają negocjacjom. To podstawa naszej przyszłości, która - w co mocno wierzę - nadchodzi" - zaznaczył.

Podczas sesji Zbigniew Rau symbolicznie przekazał przewodnictwo w OBWE ministrowi spraw zagranicznych Macedonii Północnej Bujarowi Osmaniemu, która będzie przewodniczyć Organizacji w roku 2023 r.

Osmani ocenił, że zakończony szczyt OBWE był "dość niekonwencjonalny", bo nie podjęto na nim żadnych politycznych decyzji, nie wydano dokumentów; mimo to omówiono wiele ważnych dla organizacji zagadnień. "Wszyscy powinniśmy się teraz skupić na zatrzymaniu wojny i stworzeniu stabilnego podłoża dla współpracy" - podkreślił minister. Jak dodał, rosyjska agresja na Ukrainę musi zostać zakończona i to będzie jednym z najważniejszych celów przewodnictwa Macedonii w OBWE.

Polska objęła roczne przewodnictwo w OBWE na mocy decyzji Rady Ministerialnej OBWE w Bratysławie z 5 grudnia 2019 r. i sprawowała tę funkcję po raz drugi w historii. Po raz pierwszy Polska przewodniczyła Organizacji w roku 1998. Polskie przewodnictwo w OBWE formalnie potrwa do 31 grudnia 2022 roku.

OBWE skupia 57 państw uczestniczących. Geneza Organizacji wywodzi się z Aktu końcowego Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w Helsinkach w 1975 r. Formalna decyzja o przekształceniu KBWE w OBWE została podjęta podczas szczytu w Budapeszcie w 1994 roku.


PAP/ho


Szef MSZ: wzywamy społeczność międzynarodową do powstrzymania rosyjskiej agresji na Ukrainę

01.12.2022 09:44
"W ramach konferencji społeczeństwa obywatelskiego OBWE przyjęto w środę Deklarację Łódzką, której autorzy wzywają społeczność międzynarodową do powstrzymania rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz niedopuszczenia do bezkarności jej sprawców" - poinformowało MSZ.

"Rosja to dziś państwo zbrodnicze". Andrzej Duda ostrzega przed uznaniem rosyjskich zdobyczy

01.12.2022 14:31
Prezydent Andrzej Duda mówił w Łodzi, że decyzja o inwazji na Ukrainę zapadła na Kremlu w Moskwie i aktywność Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie nie była w stanie tego zmienić.

Szef dyplomacji UE przyznaje: Ukraina zasłużyła na wejście do Unii Europejskiej

02.12.2022 10:20
- Ukraina płaci wielką cenę za wojnę i teraz to jasne, że zasługuje na wejście do Unii Europejskiej. Wierzę, że stanie się jej członkiem - oświadczył w czwartek w Warszawie wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell.

Działania ofensywne Rosjan ograniczone. Brakuje im amunicji, mają kłopoty logistyczne

02.12.2022 13:14
Brytyjski wywiad ocenia, że rosyjskim wojskom na Ukrainie zaczyna brakować amunicji, co ogranicza ich działania ofensywne przeciwko Ukraińcom.