Redakcja Polska

"Rosja to dziś państwo zbrodnicze". Andrzej Duda ostrzega przed uznaniem rosyjskich zdobyczy

01.12.2022 14:31
Prezydent Andrzej Duda mówił w Łodzi, że decyzja o inwazji na Ukrainę zapadła na Kremlu w Moskwie i aktywność Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie nie była w stanie tego zmienić.
Audio
  • Prezydent Andrzej Duda mówił w Łodzi, że decyzja o inwazji na Ukrainę zapadła na Kremlu w Moskwie i aktywność Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie nie była w stanie tego zmienić. Materiał Agnieszki Jasik (IAR)
  • Prezydent Andrzej Duda przypomniał, że OBWE od 2014 roku podejmowała wiele inicjatyw, które miały powstrzymać postępującą agresję Rosji na Ukrainę. Relacja Michała Fedusio [posłuchaj]
Andrzej Duda podczas przemówienia w Łodzi
Andrzej Duda podczas przemówienia w ŁodziPAP/Roman Zawistowski

Podczas otwarcia obrad Rady Ministerialnej OBWE wskazywał na sabotowanie działań organizacji przez Rosję, mówił o zbrodniach dokonywanych na ludności cywilnej w Ukrainie i o konieczności pociągnięcia winnych do odpowiedzialności.

Prezydent Andrzej Duda przypomniał, że OBWE od 2014 roku podejmowała wiele inicjatyw, które miały powstrzymać postępującą agresję Rosji na Ukrainę. Jak podkreślił, Rosjanie ograniczali na Ukrainie działalność misji Organizacji. - Na chwilę przed rozpoczęciem pełnoskalowej inwazji Federacja Rosyjska postanowiła zakwestionować wypracowany konsensus w kwestii przedłużenia mandatu misji, co skutkowało jej zamknięciem. Dziś bez żadnych wątpliwości widzimy, że od samego początku rosyjskie intencje w tej kwestii nie były szczere były jedynie zasłoną dymną dla przygotowań do pełnoskalowej, zbrojnej inwazji, którą widzimy obecnie - zaznaczył prezydent.

Andrzej Duda: Rosja państwem zbrodniczym

Andrzej Duda nazwał Rosję państwem zbrodniczym, z którego polityką nie można się zgadzać. Zaznaczył, że społeczność międzynarodowa nie może akceptować rosyjskiej przemocy stosowanej w Ukrainie. - Nie można przejść do porządku dziennego nad zaplanowanym mordowaniem ludności cywilnej czy porywaniem ukraińskich dzieci, wywożonych następnie w głąb Rosji. Nie można pozwolić na to, by w jakimkolwiek państwie na świecie w taki sposób prowadzono politykę demograficzną - podkreślił prezydent.


Posłuchaj
00:55 12077482_1.mp3 Prezydent Andrzej Duda mówił w Łodzi, że decyzja o inwazji na Ukrainę zapadła na Kremlu w Moskwie i aktywność Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie nie była w stanie tego zmienić. Materiał Agnieszki Jasik (IAR)

 

Prezydent Andrzej Duda powiedział też, że uznanie rosyjskich zdobyczy na Ukranie mogłoby doprowadzić do trzeciej wojny światowej. - Uznanie rosyjskich zdobyczy kosztem Ukrainy to prosta droga do nowego, wielkiego konfliktu z wojną światową włącznie. Nie mówię tego aby kogoś straszyć, jednak poważne podejście do bezpieczeństwa Europy wymaga uwzględnienia wszelkich opcji - zaznaczył prezydent.

Andrzej Duda oświadczył, że rozmowy pokojowe muszą się odbywać za zgodą władz Ukrainy. - Tylko sami Ukraińcy mają prawo decydować o przyszłości swojego kraju - podkreślał prezydent, dodając, że w 21. wieku nie ma i nie może być zgody na zbrodniczą agresję, łamanie prawa humanitarnego i na celowe ataki na infrastrukturę cywilną i środowisko.

Posiedzenie rady OBWE w Łodzi

W czwartek i piątek szefowie dyplomacji i wysocy rangą przedstawiciele 57 państw od Kanady i USA przez kraje europejskie aż po Rosję uczestniczą w Łodzi w posiedzeniu Rady Ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Na obrady nie przyjechał szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow, któremu Polska odmówiła wydania wizy. Tematem międzynarodowych obrad są wyzwania bezpieczeństwa w Europie. W posiedzeniu plenarnym Rady Ministerialnej wziął także udział prezydent Andrzej Duda, który podkreślał, że Rosja - atakując Ukrainę - dopuściła się pogwałcenia wszystkich zasad.

Andrzej Duda przypomniał, że OBWE od 2014 roku podejmowała szereg inicjatyw, które miały powstrzymać postępującą agresję Rosji na Ukrainę. Jak podkreślił, Rosjanie ograniczali na Ukrainie działalność misji Organizacji. - Na chwilę przed rozpoczęciem pełnoskalowej inwazji Federacja Rosyjska postanowiła zakwestionować wypracowany konsensus w kwestii przedłużenia mandatu misji, co skutkowało jej zamknięciem. Dziś bez żadnych wątpliwości widzimy, że od samego początku rosyjskie intencje w tej kwestii nie były szczere były jedynie zasłoną dymną dla przygotowań do pełnoskalowej, zbrojnej inwazji, którą widzimy obecnie - zaznaczył prezydent.

Andrzej Duda: nie można uznać rosyjskich zdobyczy

W czasie przemówienia Andrzej Duda zaznaczył, że społeczność międzynarodowa nie może akceptować rosyjskiej przemocy stosowanej w Ukrainie. - Nie można przejść do porządku dziennego nad zaplanowanym mordowaniem ludności cywilnej czy porywaniem ukraińskich dzieci, wywożonych następnie w głąb Rosji. Nie można pozwolić na to, by w jakimkolwiek państwie na świecie w taki sposób prowadzono politykę demograficzną - podkreślił prezydent.

Prezydent Andrzej Duda powiedział też, że uznanie rosyjskich zdobyczy na Ukaranie mogłoby doprowadzić do trzeciej wojny światowej. - Uznanie rosyjskich zdobyczy kosztem Ukrainy to prosta droga do nowego, wielkiego konfliktu z wojną światową włącznie. Nie mówię tego aby kogoś straszyć, jednak poważne podejście do bezpieczeństwa Europy wymaga uwzględnienia wszelkich opcji - zaznaczył prezydent.

Andrzej Duda oświadczył, że rozmowy pokojowe muszą się odbywać za zgodą władz Ukrainy. - Tylko sami Ukraińcy mają prawo decydować o przyszłości swojego kraju - podkreślał prezydent, dodając, że w 21. wieku nie ma i nie może być zgody na zbrodniczą agresję, łamanie prawa humanitarnego i na celowe ataki na infrastrukturę cywilną i środowisko.

Rada Ministerialna to główny organ decyzyjny i zarządzający OBWE. Podczas sesji plenarnej przewodniczący OBWE, a więc w tym przypadku minister Zbigniew Rau oraz przedstawiciele Organizacji, zaprezentują sprawozdanie z rocznych prac OBWE. Następnie głos zabiorą delegacje z każdego kraju, przedstawiając stanowiska poszczególnych stolic w sprawie najważniejszych wydarzeń obszaru OBWE.

Rada Ministerialna to także okazja do spotkań dwustronnych na szczeblu ministrów. Organizowane są również wydarzenia towarzyszące - w tym roku są one poświęcone walce z handlem ludźmi oraz zmianom klimatu w regionach górskich. W Łodzi Polska symbolicznie przekaże przewodnictwo Macedonii Północnej, która będzie kierować pracami Organizacji w 2023 roku.


IAR/dad

Mariusz Błaszczak: niemieckie wyrzutnie Patriot najlepiej sprawdziłyby się na zachodniej Ukrainie

01.12.2022 11:27
Wicepremier Mariusz Błaszczak powiedział, że niemieckie wyrzutnie Patriot najlepiej sprawdziłyby się na zachodniej Ukrainie. W Sejmie szef MON odpowiadał na pytania posłów dotyczące niemieckiej propozycji rozmieszczenie w Polsce tych systemów.

Żaryn: destabilizacja relacji między Polską i Ukrainą nadal najważniejsza w dezinformacji Kremla

01.12.2022 11:35
- W przekazach propagandowych i dezinformacyjnych Kremla destabilizacja relacji między Polską i Ukrainą nadal pozostaje najważniejsza - ocenił w rozmowie z Polską Agencją Prasową pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

ZUS: w Polsce pracuje coraz więcej cudzoziemców. Stanowią 6,5 proc. wszystkich ubezpieczonych

01.12.2022 13:53
W Polsce pracuje coraz więcej cudzoziemców, stanowią oni 6,5 proc. wszystkich ubezpieczonych. Na koniec września 2022 r. w ZUS było zarejestrowanych ponad 1 mln obcokrajowców, to wzrost o 23,5 proc. w stosunku do tego samego okresu 2021 r. – poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Niemiecki minister za wysłaniem broni na Ukrainę, ale martwi go, że "zginie wielu Rosjan"

01.12.2022 13:33
- Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck podkreślił konieczność dostarczania broni na Ukrainę, ale zaznaczył przy tym, że "jednak nie można lekko przyklasnąć" takiej decyzji, gdy uświadomimy sobie, że również od tej broni zginie wielu spośród 300 tys. rosyjskich rekrutów - przekazał w czwartek portal RND.