Redakcja Polska

"Polska pozostaje liderem wsparcia dla Ukrainy". Zbigniew Rau po spotkaniu szefów MSZ krajów V4

07.12.2022 11:48
Jednym z głównych tematów rozmów szefów dyplomacji Grupy Wyszehradzkiej w Bratysławie była pomoc dla walczącej Ukrainy. W słowackiej stolicy doszło do pierwszego od kilku miesięcy spotkania ministrów spraw zagranicznych Polski, Czech, Słowacji i Węgier.
Szef polskiego MSZ powiedział na konferencji prasowej po rozmowach, że ministrowie poruszyli tematy łączące wszystkie kraje Grupy Wyszehradzkiej
Szef polskiego MSZ powiedział na konferencji prasowej po rozmowach, że ministrowie poruszyli tematy łączące wszystkie kraje Grupy WyszehradzkiejSebastian Indra/MSZ/twitter

Jak po rozmowach mówił szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau, Polska pozostaje liderem wsparcia dla Ukrainy zarówno pod względem humanitarnym, jak i wojskowym. Jednak ze względu na kolejne ataki skierowane w infrastrukturę krytyczną Ukrainy oraz zagrożenie mrozem i brakiem dostaw prądu, Polska szykuje się na kolejną możliwą falę uciekinierów z Ukrainy.

- Nasz rząd podjął zadania, które wskazują na naszą gotowość do przyjęcia nowej fali uchodźców. Spowodowanej barbarzyńskimi i terrorystycznymi atakami na infrastrukturę krytyczną Ukrainy - powiedział szef polskiego MSZ.

Zbigniew Rau podkreślił, że do tej pory przez Polskę przeszła największa fala uchodźców z Ukrainy i również w tym momencie mamy gotowy scenariusz działania, jeśli doszłoby do kolejnej fali migracji. - Do tej pory polską granicę od strony Ukrainy przekroczyło ponad 8 milionów osób no i wszystko niestety wskazuje na to, że to nie koniec tego zjawiska - powiedział Zbigniew Rau.


Posłuchaj
00:17 12086786_1.mp3 Zbigniew Rau podkreślił, że do tej pory przez Polskę przeszła największa fala uchodźców z Ukrainy (IAR)

 

Szefowie dyplomacji rozmawiali także m.in. o współpracy z NATO oraz akcesji Szwecji i Finlandii do Sojuszu.

W czasie konferencji prasowej po spotkaniu szef węgierskiej dyplomacji był pytany przez dziennikarzy o zablokowanie przez Węgry kolejnej transzy europejskiej pomocy dla Ukrainy w wysokości 18 miliardów euro. Polityk odpowiedział, że Węgry pomagają i będą pomagać Ukrainie, ale nie chcą zgodzić się na zaciąganie kredytów na ten cel przez całą wspólnotę. - Chcemy Unii Europejskiej, a nie unii dłużników - oświadczył minister spraw zagranicznych Węgier.

Odpowiedział, na to szef dyplomacji Czech Jan Lipavsky, które podkreślił, że Węgry chcą iść inną drogą niż pozostałe 26 państw Wspólnoty, a cała sprawa musi być omówiona na poziomie premierów.


IAR/dad

Wiceszef MSZ w Berlinie: sprawa odszkodowań od Niemiec za II wojnę światową nie jest zamknięta

06.12.2022 17:00
Nie ma żadnych przesłanek, żeby twierdzić, że sprawa reparacji za straty wyrządzone Polsce podczas II wojny światowej przez Niemcy jest zamknięta; w świetle prawa międzynarodowego zbrodnie wojenne się nie przedawniają - oświadczył we wtorek w Berlinie wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk. Dodał, że Polska czeka na reakcję Berlina na wysłaną w tej sprawie notę dyplomatyczną, a jeżeli ona nie nastąpi Warszawa będzie nagłaśniać sprawę na forum międzynarodowym.

Nowa ambasada Polski w Berlinie. Ukończono ważny etap prac

07.12.2022 09:22
Przy alei Unter den Linden w Berlinie wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk wziął udział uroczystości odsłonięcia wiechy na placu budowy nowej siedziby Ambasady RP w Berlinie. To symbolicznie oznacza zakończenie prac konstrukcyjnych, po których rozpocznie się wykańczanie budynku. Nowa placówka dyplomatyczna zacznie działać za rok.